15.7 C
Zilina
19. júna 2024

Vladimír Takáč na majstrovstvách sveta bojuje za seba i Slovensko

Príbeh Vladimíra Takáča z Bytče je veľmi inšpiratívny. Hoci po problémoch s chrbticou, ktoré mal v 15 rokoch, už nemal podľa prognóz lekárov po štyridsiatke chodiť, zbiera v tomto veku medaile na súťažiach v disciplíne fitnes challenge, ktorú zastrešuje Slovenská asociácia fitness kulturistiky a silového trojboja.

Po tom, čo sa tento rok v máji stal majstrom Európy v kategórii tímov, bude 27. – 30. 10. 2023 ako jednotlivec reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách sveta fitnes challenge v kirgizskom meste Bishkek. S rovnakým cieľom tam s ním pocestujú tiež Martin Foriš z Banskej Bystrice a Elena Masaryková z Nitry.

Vladimír Takáč, Bytča, fitnes challenge

„Je to disciplína, v ktorej porotcovia nehodnotia výzor ako napríklad pri kulturistike, ale výkon jednotlivca alebo tímu. Základom je súbor 6 cvikov v edícii silver alebo gold. Cviky sa cvičia v presne stanovenom poradí, každý trvá 2 minúty a po ňom nasleduje 2-minútová pauza, takže celá zostava trvá 22 minút,“ približuje princíp tohto športu Vladimír Takáč. „Gold zostava cvikov pozostáva zo zhybov, výskokov na bedňu, dipov na bradlách, výpadov s 50 kg činkou, sed-ľahov s 10 kg činkou a takzvaných angličákov s dvomi 15 kg činkami. Silver zostava je trošku odlišná, no v oboch má každý cvik svojho rozhodcu a až súčet ich hodnotení rozhodne o víťazovi. Súťažiť môžu jednotlivci, mužské, ženské i zmiešané páry alebo 6-členné tímy, v ktorých musia byť minimálne 2 ženy.“ Vladimír sa tomuto športu venuje približne 2,5 roka a prvýkrát bol na súťaži vo svojich 44 rokoch. V účasti na nastávajúcich majstrovstvách sveta sa mu zhmotnil sen, ktorý si už vlastne ani netrúfal snívať. Držíme mu palce.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa