12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Sídliskové trávniky v Bytči zakvitnú

Vďaka priaznivým teplotám bytčianska samospráva začala s čistením trávnatých plôch a dokonca aj s prvým kosením oveľa skôr, ako po iné roky. V apríli mesto plánuje pokračovať v aktivitách súvisiacich so skrášlením verejných priestorov a výsadbou zelene v jednotlivých mestských častiach. Na sídlisku 1.mája vyrastú dve kvitnúce lúky. Sú to plochy, ktoré boli poškodené a rozryté divou zverou.

Pred Veľkou nocou sa Mesto Bytča rozhodlo využiť rozrytú pôdu na sídliskových trávnikoch, ktorú tento rok „skyprili“ diviaky.  Ide o ulice Kvetná a Okružná na Sídlisku 1. mája, kde čoskoro vyrastú motýlie a včelie lúky. Zasiatím semienok kvetov tak vznikne priestor, ktorý priláka do územia veľké množstvo motýľov a ďalších opeľovačov. „Kvitnúca lúka vie plne nahradiť trávnik. Nie je tak náročná na zavlažovanie a časté kosenie, je odolná voči suchu. Takéto miesta potom poskytujú dostatok životného priestoru rôznym druhom opeľovačov,“ uviedol Matúš Bielik z referátu životného prostredia.

Medzi ďalšie aktivity, ktoré skrášlia verejný priestor v meste, bude vysadenie tisov pred budovou Mestského úradu. Ich kompozičnú výsadbu schválil aj Krajský pamiatkový úrad Žilina, nakoľko ide o výsadbu v pamiatkovej zóne mesta. Tisy nahradia vyschnuté smreky.

Čo sa týka stromov, riešili sme taktiež havarijný stav v Malej Bytči, kde sa museli odstrániť poškodené dreviny jaseň a dub. Na Deň Zeme ideme realizovať rozsiahlu výsadbu krovín aj stromčekov, a to v priestoroch našich materských škôl. Ovocné kríčky a stromy môžu v budúcnosti slúžiť deťom ako edukačný materiál. Do aktivity výsadby drevín sa plánujú zapojiť aj pracovníci Mestského úradu v Bytči,“ dodal Dušan Beníček, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia.

Mesto Bytča zabezpečuje po celý rok kosenie zelene na pozemkoch, ktoré sú v jeho vlastníctve alebo správe, pravidelne podľa funkcie plochy. Súbežne prebieha celoročné polievanie novovysadených drevín, ktoré boli vysadené za posledné roky, kontroluje sa kolovanie a úväzy o koly.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa