14 C
Zilina
19. júna 2024

Na Frambore pribudnú stromy, v budúcnosti možno cyklochodník

Žilina – Z nehostinného prostredia sa Frambor zmenil na príťažlivý verejný priestor. Stal sa cieľom vychádzok psíčkarov a obyvateľov z ulíc Hollého, Kmeťova, Murgašova, pretože práve v tejto časti Žiliny zeleň chýbala. V sobotu 28. 10. 2023 bude jeho zveľaďovanie pokračovať.

Frambor Žilina

OZ Žilinský skrášľovací spolok (ŽSS) https://www.facebook.com/zilinskyskraslovacispolok/ OZ Naše včely https://www.facebook.com/Nasevcely/v spolupráci s nadáciami Ekopolis a Zelené oázy organizujú v tento deň podujatie Príď zasadiť strom. „Spolu s dobrovoľníkmi zasadíme 27 pôvodných listnatých stromov, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, ako je napríklad jarabina alebo čremcha. Koruny týchto drevín dorastajú do výšky dvoch metrov, takže priestor parku ostane stále otvorený. Keďže sme limitovaní mostami a inžinierskymi sieťami, v budúcnosti vidíme potenciál na maximálne 9 stromov, čím by sme proces ich výsadby ukončili. V súčasnosti sú v parku ešte pozostatky ovocných stromov zo záhrad bulharského záhradníka, ktoré však starnú, takže ich nahradíme parkovými stromami a z bývalého sadu sa stane park,“ hovorí predseda ŽSS Ján Rzeszoto. S priestorom na Frambore majú aj ďalšie smelé plány, no priznáva, že veľmi by im pomohol ústretovejší prístup Slovenskej správy ciest, ktorej pozemky patria. Práve nedostatočná komunikácia predstavuje bariéru, čo brzdí ďalšie aktivity na Frambore.

Frambor Žilina

„Keďže parkom vedú zbytočne dve cesty, jednu by sme chceli zrušiť. Rokujem s mestom a ako poslanec som podal návrh na zaradenie tohto priestoru na vybudovanie cyklochodníka, ktorý najkratším spôsobom spojí 3 cyklotrasy – rajeckú, na Strážov a vážsku,“ dodáva Ján Rzeszoto. Frambor bol zaznávaným územím, kde sa stretávala pochybná komunita a ľudia sa mu radšej vyhýbali. Situácia sa však otočila. Dnes je prívetivým mini priestorom, monitoruje ho mestská kamera a symbolickými správcami sú manželia Štefan a Karin Holičkovci, ktorí boli prvými členmi spolku a propagátormi Frambora. Pán Štefan kosí trávu a pani Karin sa stará o nádherné kvetinové záhony.

Frambor Žilina
Frambor Žilina
Frambor Žilina

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa