14 C
Zilina
19. júna 2024

Nenáročný výlet s úchvatnou scenériou, to je Chata pod Chlebom

Jesenné obdobie je ideálne na turistiku. Stabilné počasie a farebnosť prírody nás lákajú do prírody načerpať nové sily. Malá Fatra, ktorá sa rozprestiera v Žilinskom kraji, ponúka viacero možností. Jedným z jej vyhľadávaných turistických cieľov je Chata pod Chlebom. Je to najvyššie položená, pre turistov prístupná horská chata v Malej Fatre. Stojí v nadmorskej výške 1 423 m n. m. pod vrchom Chleb 1 646 m n. m. Pred nedávnom prešla rekonštrukciou a jej vynovené priestory doslova pozývajú na návštevu. Ponúka nielen občerstvenie, ale aj ubytovanie. Na chatu sa môžete dostať z Vrátnej doliny pešo alebo lanovkou Chleb. Ak sa vydáte z Vrátnej doliny pešo, čaká vás strmá a náročnejšia trasa, ktorá vedie popod lanovku. Pre rodiny s deťmi alebo tých, ktorí sa necítia na takýto výstup, je vhodnejšie vyviezť sa lanovkou.

Nástup na lanovku Chleb je pri staršej chate Vrátna. Lístok si môžete kúpiť v predstihu cez internet alebo priamo v pokladni. Počas hlavnej sezóny ide lanovka bez prestávok, tak sa nemusíte obávať príliš dlhých radov pred pokladňou. V hornej stanici kabínkovej lanovky Chleb už pocítite „zmenu vzduchu“. Ak je pekné počasie, ľudia sa slnia na terase, ktorá patrí k reštaurácii Panorama a vychutnávajú si svoje drinky. Turisti, ktorí majú už pár metrov výstupu popod lanovku v nohách, si na tomto mieste dávajú krátku prestávku. Atmosféru podčiarkujú usmievaví predajcovia upomienkových predmetov, ktorí sa vás snažia presvedčiť, že bez valašky alebo iných typických suvenírov Jánošíkovho kraja to nebude „pravé orechové.“

Po pár metroch stúpania z hornej stanice lanovky Chleb ku Snilovskému sedlu už kráčate takmer stále po rovine. Informačné tabule uvádzajú dĺžku trasy 25 minút, ale pomalým tempom pôjdete asi 45 minút. Kosodrevina, typická pre túto nadmorskú výšku a farebnosť prírody sa nedajú prehliadnuť.

Chatu pod Chlebom je možné navštíviť v každom ročnom období. Za pekného počasia vám lokalita ponúkne krásne výhľady nielen na Chleb a Veľký Fatranský Kriváň, ale aj na Veľký Choč a Západné Tatry. Priamo pred chatou môžete vidieť hrebeň Nízkych Tatier, Veľkú Fatru a Martinské Hole. Rekonštrukcia chaty bola vykonaná citlivo, s rešpektom na pôvodný vzhľad. Dizajn je síce v novom šate, ale stále sa zachoval jej chatový a horský ráz. Vonku aj vnútri je dostatok lavičiek a stolov na oddych a občerstvenie. Chata ponúka tradičné špeciality slovenskej kuchyne, na aké boli turisti zvyknutí. Jedlá sú poctivo uvarené, polotovarom sa tu snažia vyhýbať. Štrúdle ako od babičky sú pre mnohých ľudí sladkou spomienkou a nesklamú ani v súčasnosti. Zdraviaci a usmiati turisti každého veku sú akoby trvalou súčasťou tejto krásnej časti Malej Fatry. Toto miesto má nezameniteľné čaro a väčšine ľudí zostane dlho v pamäti.

Snilovské sedlo je východiskovým bodom aj pre mnoho ďalších zaujímavých trás, dá sa odtiaľ prejsť napríklad ku Šútovskému vodopádu alebo na Chatu na Grúni.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa