14 C
Zilina
19. júna 2024

Rajecká dolina hostila 300 turistov

Rajecké Teplice – Počasie ako na objednávku, plné ruksaky dobrej nálady a hojná účasť turistov, to je stručná bilancia sobotňajšieho podujatia Lesníckym chodníkom, ktoré sa tento rok konalo v Rajeckej doline. Zišlo sa na ňom 300 turistov od Bratislavy cez južné Slovensko, Oravu, Kysuce až po východ.

Lesníckym chodníkom Rajecké Teplice Dolná hora 2023

Ako nás informoval Michal Hucík, predseda KST Kamzík Rajecké Teplice, podujatie dopadlo nad očakávania, možno dokonca hovoriť o rekordnej účasti. Hlavným organizátorom 8. ročníka lesnícko-turistického pochodu Lesníckym chodníkom Jozefa Dekreta Matejovie boli Lesy SR, š. p. Každý rok je situovaný v inom regióne Slovenska a v sobotu 21. 10. 2023 sa uskutočnil po náučnom lesníckom chodníku Dolná hora v Rajeckej doline, ktorý Lesy SR sprístupnili v roku 2012 ako chránenú základňu jarabiny brekyňovej. „Pochod sme začali ráno v parku pri Hoteli Skalka v Rajeckých Tepliciach a jeho súčasťou bol aj výstup na najvyšší vrch Dolnej hory – Prameň, ktorý leží vo výške 778 m n. m. Zdolali ho všetci účastníci a mohli sa na ňom občerstviť, ako inak, chlebom s masťou a cibuľou a teplým čajom. Ďalšie občerstvenie, v podobe gulášu, nás čakalo po návrate z túry. V parku ho pripravili pracovníci Lesov SR. Samotný pochod i posedenie po jeho skončení sa niesli v srdečnej, priateľskej atmosfére, všetci sme boli nadšení z krásneho jesenného počasia i okolitej prírody, kde sme načerpali energiu do ďalších dní,“ povedal Michal Hucík.

Lesníckym chodníkom Rajecké Teplice Dolná hora 2023

Celková dĺžka trasy bola 7,5 km, prevýšenie 625 m a trvala približne 4 hodiny. KST Kamzík Rajecké Teplice sa spolupodieľal na príprave pochodu. Aby trasa bola plynule priechodná, lesníci odstránili popadané stromy, „kamzíci“ prešli a skontrolovali celý chodník, pripravili posedenie, bufet, ešte predtým propozície, propagáciu a vybavili posilový autobusový spoj. zo žilinskej autobusovej stanice. Odmenou ich úsilia bola dokonale zvládnutá organizácia podujatia a spokojnosť všetkých turistických nadšencov.

Na ukončení pochodu odznelo, že ďalším hosťujúcim regiónom budú v roku 2024 východoslovenské Hanušovce nad Topľou. Trasa by teda mala viesť po tamojšom lesníckom náučnom chodníku Tajch. Podľa informácií na stránkach Lesy SR, š. p., sú na ňom oddychové zóny s altánkami, studničky, rizňa a šmyk na dopravu dreva, pec na vypaľovanie dreveného uhlia, malé lesnícke múzeum, expozícia hornín a minerálov a mnoho ďalších exponátov. Areál chodníka dotvárajú drevené plastiky postáv a zvierat. Takže aj o rok sa majú turisti na čo tešiť.

Lesníckym chodníkom Rajecké Teplice Dolná hora 2023

Jozef Dekret Matejovie (1774 – 1841) bol slovenský horár a keďže vyrastal v drevorubačskom prostredí, problematika ťažby dreva mu bola veľmi blízka. Na strednom Slovensku v nej zaviedol pílu namiesto sekier. S nevôľou drevorubačov pracovať s pílou bojoval tak, že pre tých, ktorí ju začali používať, presadil vyššie mzdy a za nízke pne špeciálne odmeny. Bol významným priekopníkom v obnove lesov.

Lesníckym chodníkom Rajecké Teplice Dolná hora 2023
Lesníckym chodníkom Rajecké Teplice Dolná hora 2023

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa