14 C
Zilina
19. júna 2024

Lesníckym chodníkom, tentoraz v Rajeckej doline

Rajecké Teplice – Klub slovenských turistov (KST) Kamzík Rajecké Teplice sa zhostil úlohy pripraviť trasu 8. ročníka lesnícko-turistického pochodu Lesníckym chodníkom Jozefa Dekreta Matejovie. Hlavným organizátorom podujatia sú Lesy SR, š. p., a každý rok ho organizujú v inom regióne Slovenska, vlani to bolo napríklad na Duchonke. Tento rok sa pochod uskutoční v sobotu 21. 10. 2023 po Lesníckom náučnom chodníku Dolná hora, ktorý Lesy SR sprístupnili verejnosti v roku 2012 ako chránenú základňu jarabiny brekyňovej. Súčasťou pochodu bude aj výstup na najvyšší vrch Dolnej hory – Prameň (778 m n. m.). Celková dĺžka trasy je 7,5 km, prevýšenie 625 m a čas trvania do 4 hodín.

lesnícky náučný chodník Dolná hora.
Lesnícky náučný chodník Dolná hora
Lesnícky náučný chodník Dolná hora.

„Je to pre nás česť, pomáhať pri príprave tohto podujatia a vynasnažíme sa, aby dopadol na výbornú. V sobotu je dokonca o 8.30 pripravený posilový autobusový spoj zo žilinskej autobusovej stanice. Očakávame až 200 účastníkov, takže veríme, že nám počasie bude priať a všetci si tento turistický sviatok užijeme,“ povedal nám Michal Hucík, predseda KST Kamzík Rajecké Teplice. Turistický pochod začne slávnostným otvorením o 9.30 v Rajeckých Tepliciach v areáli hotela Skalka, kde ho organizátori o 14.00 aj ukončia spoločenským posedením, občerstvením a vyhodnotením. Spoluorganizátormi sú tiež Klub slovenských turistov – sekcia pešej turistiky, už spomínaný 50-členný KST Kamzík a Mesto Rajecké Teplice.

Jozef Dekret Matejovie (1774 – 1841) bol slovenský horár a keďže vyrastal v drevorubačskom prostredí, problematika ťažby dreva mu bola veľmi blízka. Na strednom Slovensku v nej zaviedol pílu namiesto sekier. nevôľou drevorubačov pracovať s pílou bojoval tak, že pre tých, ktorí ju začali používať, presadil vyššie mzdy a za nízke pne špeciálne odmeny. Bol významným priekopníkom v obnove lesov.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa