15.7 C
Zilina
14. júla 2024

Striebro pre Ľubicu a Malvínu Kučerové

Ako sme vás informovali v článku https://www.mojtyzden.sk/spravodajstvo/spevacky-zo-strecna-ako-jedine-reprezentuju-zilinsky-kraj/ počas víkendu sa v Habovke na Orave konala celoštátna súťaž a prehliadka hudobného folklóru detí a dospelých Vidiečanova Habovka. Žilinský samosprávny kraj v kategórii spevácke duá ako jediné reprezentovali Ľubica Kučerová s dcérou Malvínou zo Strečna. Do celoštátnej súťaže postúpili z krajského kola.

Šťastné, spokojné a vďačné. Ľubica a Malvína Kučerové.
Šťastné, spokojné a vďačné. Ľubica a Malvína Kučerové.
Vyspievali si Strieborné pásmo.

Domov sa vrátili s krásnou cenou – Strieborným pásmom v kategórii spevácke duá. „Máme krásne Strieborné pásmo, za ktoré sme vďačné. Atmosféra, plná vzájomnej prajnosti, bola potechou pre oko aj srdce a výkony prekrásne. Bol to sviatok. Ďakujeme všetkým za priazeň,“ povedala Ľubica Kučerová.

Prečo Vidiečanova Habovka

Slovenský folklórny sviatok je pomenovaný podľa folkloristu Jozefa Vidiečana, ktorý sa narodil 6. 3. 1910 v Habovke. Pokračoval v muzikantskej tradícii rodu, ktorého korene siahajú do roku 1790. Na husle hral od šiestich rokov, spôsob hry a piesne preberal od starého otca, s ktorým aj hrával. Hudbe sa venoval popri práci roľníka, drevorubača, murára a tesára, a to aj v Čechách a v Rakúsku. V roku 1952 tradičnú sláčikovú hudbu vytlačili z dedín iné nástroje, hrával teda len pre seba. No o 25 rokov neskôr sa opäť predstavil ako primáš.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa