Bylinkárky Janku Ladiverovú a Tatianu Zdráhalovú môžete stretnúť na jarmokoch či remeselných trhoch. Ich poctivé, voňavé produkty sú pripravované s láskou a rešpektom k prírode. Pri ich používaní môžete naozaj pocítiť dotyk byliniek, a práve tým potvrdzujú svoju výnimočnosť.
Odkedy zbierate bylinky? Viedli vás k tomu rodičia alebo ste sa o ne začali zaujímať samé?
Bylinky zbierame v podstate od mladého veku, hlavnou inšpiráciou a učiteľmi boli starí rodičia a rodičia, najmä ženy v rodine. Náš záujem o bylinky sa postupne prehlboval. Začalo to samoštúdiom, vyhľadávaním informácií, čítaním kníh od známych bylinkárov a potom štúdiom fytoterapie na Agroinštitúte v Nitre. Učiť sa neprestávame, pretože je to záujem a záľuba na celý život.
V čom vám pomohli bylinky v detstve, pri akých detských chorobách?
Bylinky sa v rodine používali pri bežných ochoreniach ako podporná liečba, napríklad na utíšenie kašľa, pri bežnej nádche, horúčkach, bolesti hrdla, poraneniach, či popáleninách. S týmito bylinami pracujeme dodnes a uvedieme pár príkladov. Harmančekový olej je výborný na natieranie bruška pri nadúvaní a kolikách. Materinu dúšku odporúčame na kúpeľ pri slabých a neduživých deťoch a po chorobe na rekonvalescenciu. Známy skorocelový alebo lišajníkový sirup pomáha na zachrípnutie, bolesti pri prehĺtaní, refluxe a kašli. Ľubovníkový olej je vhodný na popáleniny, poranenia, vyvrtnutia a modriny, a medovková mastička na uštipnutie, herpes, proti svrbeniu a na ekzém. S bylinkami v detstve, a hlavne s jednodruhovými, treba narábať veľmi opatrne, najmä pri deťoch do 3 a potom do 6 rokov. Ideálne sú miešané čajové zmesi alebo sušené ovocie zmiešané s bylinkami. Pozor aj na silice v balzamoch, predovšetkým na mätovú.
Kedy ste sa rozhodli ísť touto cestou profesionálne?
Prvé nápady sme mali už v roku 2010, no vážnejšie sme sa začali zaoberať myšlienkou založenia OZ Bylinkový Dotyk v roku 2017. Odvtedy s úctou, rešpektom a láskou zbierame a spracúvame bylinky z lúk Turčianskej kotliny do podoby mastičiek, čajových zmesí, tinktúr a ďalších výrobkov. Vzdelávame deti na školách, v materských školách, robíme semináre a prednášky. Do budúcna máme veľa projektov, no jedným z nich, ktorý už teraz realizujeme, je aj Bylinkové pexeso. Je to edukačno-náučná hra pre deti a dospelých, pomocou ktorej sa senzorickými zmyslami zoznámia s konkrétnymi bylinkami.
Odkiaľ máte receptúry na kozmetiku a masti, ak to nie je tajomstvo?
Keď sme sa začali venovať bylinkárstvu, nebola ešte veľká dostupnosť kníh, internetových portálov a kurzov. Všetko to bol pokus – omyl. Niekedy sa to podarilo – inokedy nie. Hlavné suroviny boli oleje a včelí vosk. Teraz sú to aj iné prísady. Dávame si záležať na kvalite surovín. Spolupracujeme so včelármi, ktorí nám dodávajú prvotriedny vosk a propolis. Naše bylinkové mastičky sú kombináciou tinktúr a olejov, ktoré si samy macerujeme. Hlavným zdrojom sú tradičné a osvedčené postupy turčianskych bylinkárov, no v modernejšej verzii. Toto všetko učíme aj na kurzoch a vzdelávacích seminároch.
Kde všade zbierate bylinky?
Bylinky zbierame na čistých miestach Turčianskej kotliny. Bylinky si tiež pestujeme v záhradkách, ktoré máme v Múzeu slovenskej dediny v Martine a na Sklabinskom hrade. V posledných rokoch ďakujeme aj za prebytky, ktoré nám poskytnú dobrí ľudia zo svojich záhrad.
Čomu sa ešte venujete vo vašom združení?
Ako sme už spomenuli, venujeme sa hlavne vzdelávaniu aj cez „Bylinkové informačnô“ na remeselných trhoch, kde nás môžu ľudia stretnúť, porozprávať sa s nami a poradiť. Vedia nás kontaktovať telefonicky, mailom alebo cez sociálne siete, kde im rady zodpovieme ich otázky. V našom centre robíme vzdelávacie semináre na rôzne témy, ako aj učíme ľudí miešať čaje, alebo vyrábať masti. V opatere máme aj záhrady v Múzeu slovenskej dediny v Martine a na Sklabinskom hrade, kde sme spolu s OZ DonJon založili Sklabinskú hradnú bylinkáreň. Cieľom nášho združenia je obnovenie a propagácia ľudových tradícií bylinkárstva v regióne Turiec, poznávanie, pestovanie, zber, spracovanie a uskladňovanie liečivých bylín. K cieľom patrí aj ochrana životného prostredia s rešpektom k udržateľnosti výskytu voľne rastúcich liečivých bylín v Turčianskej kotline. Spolupracujeme so Žilinským turistickým krajom, ktorý o nás natočil video: https://www.youtube.com/watch?v=B1QS9U6Bd90
Dávajú vám ľudia spätnú väzbu o vašich produktoch?
Áno, dostávame veľmi pozitívnu spätnú väzbu a sme veľmi šťastné. Týka sa to nielen produktov, ale aj prednášok a seminárov. Produkty u nás dostanete za peňažný príspevok, ktorý ide na podporu nášho občianskeho združenia. Ohlasy ľudí sú pre nás inšpiráciou a motiváciou ísť vpred, a potvrdením, že to, čo robíme, má zmysel.
Čo máte v pláne do budúcna?
V roku 2024 nás čaká spolupráca s knižnicou v Kremnici, kde budeme mať počas roku prednášky spojené s poradenstvom. Podobné prednášky chystáme aj v Turčianskej knižnici v Martine a na ďalších miestach. Určite budeme informovať o našich aktivitách a pôsobeniach na našich stránkach, či už na www.bylinkovydotyk.sk, alebo na FB: https://www.facebook.com/bylinkovydotyk/. Pripravujeme poradenstvo a vzdelávanie aj pre mamičky s dedičkami a tehotné budúce mamičky, v spolupráci s Calma v Martine https://www.facebook.com/calma.community/mentions. Budeme pokračovať v spolupráci s Múzeom slovenskej dediny v Martine a s hradom Sklabiňa. Vzdelávanie o bylinkách bude zamerané na prevenciu zdravia a liečbu chronických ochorení, nakoľko podporná bylinná liečba dokáže byť veľmi nápomocná.