15.7 C
Zilina
14. júla 2024

Jašíkove Kysuce vstúpia do 55. ročníka

Čadca – Literárny festival Jašíkove Kysuce vstúpi 27. 11. 2023 do svojho 55. ročníka. Je spomienkou na významné osobnosti kysuckých dejín – prozaika, básnika a publicistu Rudolfa Jašíka a spisovateľa, pedagóga a knihovníka Jozefa Hnitku. Okrem hlavnej literárnej súťaže mladých prozaikov pripravili organizátori v rámci sprievodného programu množstvo besied, výstav, čítaní a tvorivých dielní. Jašíkove Kysuce vyvrcholia slávnostným literárnym galavečerom 30. 11. 2023 v Kysuckej knižnici v Čadci, kde spoznáme víťazov 55. ročníka.

Jašíkove Kysuce 2023

Rudolf Jašík (1919 – 1960) sa vytrvalo sa vzpieral totalitnému režimu a najčastejšou témou jeho próz bola nepoddajnosť, vzbura vnútorne slobodného človeka voči svetu. Jeho diela odrážali politické a umelecké názory, ale aj cit pre vzťah človeka k prírode a emocionálne vnímanie mladosti. Jeho najznámejšími dielami sú Námestie svätej Alžbety a trilógia Mŕtvi nespievajú, ktorú však nestihol dokončiť.

Jozef Hnitka (1913 – 1992) bol nielen spisovateľ, pedagóg a knihovník, ale aj bojovník za slobodu ducha. Debutoval románom Krížové štácie. Napriek zákazu publikovať neprestal písať a svoje diela odkladal. Až po zmene režimu vydal v roku 1991 zbierku noviel Útek z rakvy. O rok neskôr zomrel.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa