10.7 C
Zilina
19. mája 2024

Orientační bežci si zmerali sily na prvých tohtoročných majstrovských pretekoch v Trenčíne

Uplynulý víkend si orientační bežci zmerali svoje sily na prvých majstrovstvách Slovenska sezóny 2024, a to na šprintových tratiach. Pretekov sa zúčastnilo približne 350 pretekárov z rôznych kútov Slovenska.

Terény v meste Trenčín boli pre pretekárov novinkou (minimálne pre tú mladšiu generáciu). Aj to bol jeden z faktorov, prečo sa organizátor, Klub orientačného behu Sokol Pezinok, rozhodol usporiadať toto podujatie práve v Trenčíne. „Jedným z faktorov bola, popri všeobecnej atraktivite trenčianskeho centra, určite aj jeho neobehanosť. V sobotnej mape sa spojila historická časť mesta s lesoparkom na hradnom kopci, čiže pretekári začali v lesnom teréne a plynule prešli do mestského terénu, čo si myslím, že ozvláštnilo trate,“ hovorí Pavol Poláček, predseda klubu KOB Sokol Pezinok.

Aj napriek tomu, že je Trenčín pomerne ďaleko od Pezinka, tento fakt nemal zásadný vplyv na prípravu a usporiadanie pretekov. Podľa Poláčka bolo jedným z mála úskalí na celej organizácii vybavenie centralizovanej organizácie dopravy a ubytovania pre organizátorov, pretože nie je možné flexibilne reagovať v prípade výpadkov a zmien, ako sme zvyknutí pri organizovaní v domácom prostredí.

Usporiadanie majstrovského podujatia má svoje špecifiká a je to aj časovo veľmi náročné. „Príprava prebiehala od konca minulého roka, čiže zhruba pol roka. Preteky MSR kladú zvýšené nároky na kvalitu organizácie, čas a ľudské zdroje, keďže je všetko pod väčším drobnohľadom. Napriek tomu by som povedal, že štafetové preteky sú organizačne  komplikovanejšie. Špecifikom mestského prostredia je živá mapa, ako napríklad postupne sa objavujúce vonkajšie sedenie v centre mesta alebo rozkopávka ulice, ktorá sa začala 3 dni pred MSR. To nám testne pred pretekmi spôsobovalo bolesti hlavy,“ dodáva Poláček.

Na štart sobotných majstrovstiev Slovenska v šprinte sa aj napriek chladnému počasiu postavilo vyše 350 petekárov z celého Slovenska. Oproti minulým rokom je to výrazný nárast. Záujem o tieto preteky si Poláček vysvetľuje hlavne atraktivitou Trenčína a tým, že je to úvod sezóny a po zime sú všetci plní entuziazmu a chuti pretekať.

Klub orientačného behu Sokol Pezinok má pomerne početnú členskú základňu, čo sa ukázalo ako výhoda nielen pri zbieraní cenných kovov z pretekov, ale aj pri organizácii podujatí. „V našom prípade je výhodou veľkosť členskej základne a tým pádom možnosť rozdeliť si úlohy a rotovať sa pri organizácii pretekov. Pri Pezinskej lige ale treba špeciálne spomenúť aktivitu a iniciatívu našich dorastencov, ktorí sa v posledných rokoch samostatne, len s minimálnou podporou dospelých členov, starajú o jej organizovanie. Mládež sa takto učí organizovať preteky a zároveň robí veľa pre propagáciu nášho športu,“ konštatuje Poláček a dodáva: „na celoslovenských pretekoch mávame pravidelne bežcov na popredných priečkach. Tentokrát však mnohí dobrí bežci využili svoje skúsenosti pri organizácii, ako napr. stavbe tratí. Aj napriek tomu, sme však mali viaceré pódiové umiestnenia v mládežníckych kategóriách a jedno aj v elitnej kategórii.“  

Najrýchlejším v kategórii mužov bol ostrieľaný matador Pavol Bukovác z klubu ŠK Farmaceut Bratislava, ktorý dlhodobo patrí medzi našich najlepších šprintérov. Na tieto majstrovské preteky sa dlhodobo a systematicky pripravoval. „Behám rád všetky disciplíny, každá má niečo iné, čím je zaujímavá, ale najviac ma bavia šprinty, asi kvôli tlaku z rýchleho rozhodovania počas najvyššieho fyzického nasadenia. Na šprintové disciplíny trénujem mapovú zložku priebežne celoročne, takže nič špeciálne som pred týmito pretekmi nezaraďoval. Čo sa týka fyzickej stránky, posledné 3 mesiace som viacej behal silovejšie tréningy v kopcoch, výbehy a zbehy schodov, keďže Trenčín je zasadený aj v kopci,“ popisuje svoju prípravu Bukovác.

So samotným priebehom pretekov bol spokojný, aj keď sa nevyhol menším mapovým zaváhaniam. „Preteky prebiehali presne tak ako som si ich vizualizoval. Mal som naštudované dostupné mapové podklady z mesta aj lesoparku. Bol som nachystaný aj na mokrú variantu vhodnou obuvou, takže nič ma neprekvapilo. Viac spokojný som s výsledkom ako s výkonom. Spravil som zopár chybiek z nepozornosti, ale v globále taký štandard, takže OK,“ uzatvára Bukovác.

Strieborná medaila putovala do košického klubu ATU Košice záshluhou Martina Roháča, tretie miesto si vybojoval Filip Jančík z organizátorskeho klubu Sokol Pezinok.

Zo žien bola najrýchlejšia Barbora Matejková, nádejná česká reprezentanka štartujúca v drese klubu Slávia Žilinská univerzita. Hoci jej príprava na toto podujatie nebola ničím špeciálna a skôr brala tieto preteky ako tréning, terény sa jej páčili. „Na trati ma už na jej začiatku prekvapila bahnitá cestička pri zbehu na 4. kontrolu, chcelo to určite hrubú podrážku, čo bolo na šprint trochu nečakané. Celkovo trať nebola mapovo náročná a povedala by som, že ani fyzicky. Celý okruh bol postavený na celkom malej časti mapy, osobne by som použila nejaké záterasy, aby to bolo trošku zaujímavejšie a komplikovanejšie. Ale určite to bol pekný šprint a zaujímavá bola kombinácia mesta a parkovej časti,“ konštatuje Barbora.

Aj napriek tomu, že sa jej trať nezdala náročná, nevyvarovala sa malých zaváhaní. „So svojim výkonom spokojná na 100% nie som, pretože sa mi nevydaril postup na prvú kontrolu. Potom to už celkom išlo, ale nejaký čas ma stál môj pád, pri ktorom som si narazila asi všetko a mala som veľké pochybnosti, či sa ešte po tomto páde rozbehnem. Nakoniec som sa ale dokázala znovu vyhecovať. V cieli mi síce od pádu brneli celé prsty, ale našťastie z toho nebolo žiadne veľké zranenie,“ uzatvára Barbora.

Druhé miesto v ženskej elitnej kategórii si vybojovala Tereza Korpasová z klubu ŠK Terezka Banská Bystrica, tretie miesto obsadila Tamara Miklušová z bratislavského klubu TJ Rapid Bratislava.

V nedeľu pokračoval šprintový víkend 1.kolom slovenského rebríčka štafiet. Každá štafeta sa skladala z 3 členov, pričom v každej štafete musela byť prítomná minimálne jedna žena. Preteky prebiehali prevažne v sídliskovej zástavbe s minimálnym prevýšením.

V elitnej kategórii zvíťazila štafeta klubu Slávia Žilinská univerzita, ktorá za sebou zanechala s náskokom vyše 2 minút štafetu z klubu ŠK Farmaceut Bratislava, tretie miesto obsadili bežci z klubu Klub OB ATU Košice.

Pekné výkony predviedli bežci zo Žiliny aj v dorasteneckých kategóriách, ktoré im nakoniec priniesli víťazstvo v kategórii do MWM 18 (do 18 rokov).

Žilinčanom sa darilo aj vo veteránskych kategóriách, keď v najmladšej veteránskej kategórii MWM 105 (podmienkou je súčet veku všetkých členov štafety do 105 rokov) si odniesli prvenstvo (druhé miesto obsadili bežci z ŠK Farmaceut Bratislava, na treťom mieste skončila štafeta klubu Kobra Bratislava). V staršej veteránskej kategórii MWM 135 zaostala žilinská štafeta len o necelé dve minúty za vedúcou štafetou z klubu Klub OB ATU Košice, tretie miesto si vybojovala štafeta z klubu Športový klub Sandberg.

Ak by ste si chceli tento šport vyskúšať aj vy, orientačný klub z Martina pravidelne pripravuje aktivity pre širokú verejnosť pod názvom Pohybom si ma nájdi. Všetky informácie o tejto aktivite, aj s presnými inštrukciami, nájdete na ich webovej stránke https://orienteering-martin.sk/pohybom-si-ma-najdi/

Aktivita je vhodná pre malých aj veľkých, dá sa absolvovať chôdzou alebo behom.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa