12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Svetová premiéra skladby Tam okolo Strečna je inšpirovaná lokálnou povesťou

23. mája o 19.00 hod. uvedie Štátny komorný orchester Žilina svetovú premiéru diela Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej. Skladba je inšpirovaná rovnomennou slovenskou povesťou od Pavla Dobšinského o vílach spod Strečna.


Dielo skomponovala Haimoni Balgavá tento rok, priamo na objednávku ŠKO Žilina. „Skladba je orchestrálnym zhudobnením slovenskej povesti Tam okolo Strečna z knihy Prostonárodné slovenské povesti od Pavla Dobšinského. Premosťuje svet fantázie s ľudovou tradíciou, jej rytmus a melódie v sebe nesú veselosť a tanečnosť, zatiaľ čo orchestrálna inštrumentácia vytvára pestrý a dynamický zvukový obraz,“ hovorí autorka.
HAIMONI BALGAVÁ
Mladá slovenská skladateľka Haimoni Balgavá (1994) pochádza z Trnavy. Od detstva sa
venovala hre na klavíri, neskôr na ZUŠ tvorila vlastné skladbičky. Na Štátnom konzervatóriu v Bratislave študovala kompozíciu a hru na klavír, v štúdiu pokračovala na JAMU v Brne.
Absolvovala viaceré workshopy a skladateľské kurzy, získala niekoľko ocenení v prestížnych skladateľských súťažiach. Žilinské publikum mohlo jej oceňované diela počuť v podaní Štátneho komorného orchestra už dvakrát – skladbu Zvuky džungle v máji 2021 a skladbu Carpathian Timbre v marci 2023.


„Poslaním Štátneho komorného orchestra Žilina je okrem iného aj podpora slovenskej tvorby a mladých umelcov. Preto sme veľmi radi, že Haimoni Balgavá napísala skladbu inšpirovanú lokálnou povesťou priamo pre náš orchester a nadviazali sme tak na skvelú doterajšiu spoluprácu,“ dodáva generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl.


Skladba Tam okolo Strečna zaznie po prvýkrát na koncerte Hudba a starodávne mýty, pod vedením šéfdirigenta ŠKO Žilina Františka Macka, 23. mája o 19.00 hod. v Dome umenia Fatra.
Na koncerte zaznie tiež Symfónia č. 7 h mol „Nedokončená“ od Franza Schuberta a výber z celej scénickej hudby k Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej (vrátane ikonicky známeho Svadobného pochodu), v ktorom sa predstavia skvelé mladé slovenské speváčky pôsobiace v zahraničí Adriana Banásová a Zuzana Čurmová, v spojení s dievčenským speváckym zborom žilinského konzervatória.


Viac informácií o koncerte, program a rezerváciu vstupeniek nájdete na:
https://skozilina.sk/podujatie/hudba-a-starodavne-myty

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa