12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Najprestížnejšie preteky horských cyklistov ŠKODA Bike Open Tour odštartovali vo Svätom Jure

Obľúbené vytrvalostné preteky na horských bicykloch oslavovali už svoj 15 rok a sú okrem iného aj súčasťou Župného pohára a Slovenského pohára. V sobotu 20. apríla sa na štart prvých pretekov v rámci série ŠKODA Bike Open Tour postavilo približne 570 pretekárov, vrátane detských kategórií, ktorých neodradilo ani upršané a chladné počasie.

Účastníci mali na výber z troch dĺžok tratí – dlhej (70km a 2000m prevýšenie), strednej (42km a 1200m prevýšenie) a krátkej (21 kilometrov a prevýšením 550m). Pre deti do 14 rokov bola pripravená samostatná 5 kilometrová trať. Všetky trasy viedli cez malebné vrchy Malých Karpát a svätojurské vinice.

Zdroj: We Love Cycling Slovensko, autor fotografie: Milan Maršalka

Na najdlhšej trati zvíťazil v elitnej kategórii Ľubomír Murárik (WLRMcc x Isadore) s náskokom viac ako 3 minúty pred druhým Jánom Andrejom Čullym a tretím Martinom Kostelničákom (obaja z tímu PROCYCLING AONE).

Medzi ženami si jednoznačné prvenstvo vybojovala Nikola Flašarová (Endorphin Republic), keď svojim súperkám odskočila o viac ako 25 minút. Na druhom mieste skončila Adéla Otevřelová a na treťom Ivana Straková (SUPERIOR RIDERS).

Zdroj: Instragram / rebekacully

Oveľa tesnejšie rozdiely boli v mužskej kategórii na 42 kilometrov. Rozdiel medzi prvým Erikom Kľúčikom (ŠK Cyklo – Tour Sereď) a druhým Mariánom Miklušekom (SEGUM BIKE TEAM) bol len 51 sekúnd. Minútu za vedúcou dvojicou zaostal Matej Fačkovec (CK AB SEREĎ).

Na strednej 42 kilometrovej trati medzi ženami vyhrala Rebeka Čully (PROCYCLING AONE), pre ktorú to bola zároveň aj premiéra na tomto MTB maratóne. Na druhom mieste s viac ako 12 minútovou stratou zaostala Bianka Babačová (WLRMcc x Isadore) a na treťom mieste skončila Barbora Jarinová.

Zdroj: Instragram / rebekacully

Dramatický dojazd sa odohral na najkratšej trati v hlavnej kategórii, kedy sa o víťazstve rozhodovalo až na cieľovej páske. Tesný súboj zviedli Tomáš Zeman a Matúš Vančo (Cyklisti z okolia Hlohovca), kde bol nakoniec o 1 stotinu sekundy rýchlejší Tomáš Zeman. Po tretie miesto si s vyše minútovou stratou dobicykloval Bruno Polák (KOVIAN team).

V ženskej kategórii to až take dramatické nebolo. S vyše 4 minútovým náskokom si po prvenstvo prišla Nikola Mitošinková. Druhé miesto obsadila Soňa Čeredejevová (WLRMcc x Isadore). Po tretie miesto si s vyše 7 minútovou stratou za víťazkou prišla Zuzana Orság (Speed4Dogs).

Séria ŠKODA Bike Open Tour pokračuje v sobotu 18.mája MTB maratónom v Rajeckých Tepliciach. Centrum a štart pretekov je pri kúpeľoch SPA APHRODITE a pretekárske trasy zavedú účastníkov do dolín Lúčanskej Malej Fatry a Rajeckej doliny. Pretekári si môžu vybrať z 3 dĺžok tratí – Hobby trať (18.5km a 422m prevýšenie), Polomaratónska trať (50km a 1390m prevýšenie) a Maratónska trať (80km a 2300m prevýšenie).

Prihlasovanie je možné až do 13.5.2024. Všetky dôležité informácie nájdete na stránke pretekov https://www.bikepoint.sk/maraton/.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa