15.7 C
Zilina
14. júla 2024

Ľudovít Ódor – Rýchlokurz geniality

42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet

Môže byť v krajine niekto kompetentnejší na zodpovedanie celej škály otázok obyvateľstva z finančného, vedeckého alebo matematického prostredia ako premiér? Môže. Expremiér.

Obzvlášť, keď je to naslovovzatý odborník v ekonomickej oblasti a zanietený fanúšik mnohých vedeckých disciplín a sveta faktov.

Ľudovít Ódor je ekonóm, ktorého ideológiou je pragmatizmus. Ako schopný spisovateľ sa ukázal už v roku 2015 s trilógiou Z nadhľadu, v ktorej prekladal do zrozumiteľnej reči prístupnej bežnému čitateľovi zložité témy zo sveta ekonómie a financií.

Spúšťačom pre napísanie knihy Rýchlokurz geniality sa stalo obdobie Covid pandémie. Ako otec dvoch detí v tom čase spozornel a uvedomil si, akým spôsobom funguje vzdelávací proces na Slovensku. Najprv bolo jeho zámerom napísať iba zopár poznámok na papier pre dcéru, ktorú čakala v roku 2023 maturita. Neskôr však poznámky naberali na objeme a témy sa stali čím viac obsiahlejšími. Až nakoniec vznikol nápad, zhrnúť všetko do knihy. Knihy venovanej dcére a ľuďom s otvorenou mysľou, ktorí chcú vidieť veci v kontexte faktov a pravdy. A tým sa stať odolnejší voči manipulácii, fake news či hoaxom.

Pod pokrievkou

Knihu môžete otvoriť hocikde. Nie je nutné ju čítať chronologicky. Ako podnadpis hovorí, nájdeme v nej štyridsaťdva otázok, ktoré sú nepravidelne venované deviatim hlavným kapitolám.

  • Svetové megatrendy
  • Fungovanie vesmíru
  • Biologický svet
  • Rozum a cit
  • Ľudia a spoločnosť
  • Technologická revolúcia
  • Čísla a formy
  • Fundovaný občan
  • Spokojný život.

Každý z okruhov má prirodzene rôznu mieru náročnosti. Tá je vyjadrená hviezdičkami od jednej do troch. K tomu si ako bežný čitateľ dovolím napísať, že ani pri tých najnáročnejších netreba zúfať a všetky hlavné myšlienky sú vždy zrozumiteľné.

„Počas čítania knihy budeme kozmonautmi, pozerajúc sa na veci z vtáčej perspektívy, a nie potápači, ktorí sa do tém ponárajú ozaj hlboko.“ Ľudovít Ódor

Zrozumiteľnosti tém výrazne pomáha aj autorov odľahčený štýl komunikácie s čitateľom, okorenený suchým, ale trefným humorom.

Pri humore zostaneme aj pri ilustrovaní knihy. Tu si spisovateľ prizval na pomoc odborníka na slovo vzatého. Jedného z najznámejších karikaturistov na Slovensku – Martina “Shooty“ Šútovca. Jeho karikatúry dopĺňajú celkovo ľahký tón knihy a príhodne, so štipkou sarkazmu, rozvíjajú jadrá tém.

Ku grafickej úprave fotografií a niektorých obrázkov by som však vytkol voľbu dvojfarebnej, modro-čiernej tlače, ktorá miestami nepôsobí dostačujúco. Aj napriek tomu je však kniha prehľadná a vizuálne lákavá.

Je vidieť, že autor sa veľmi dobre orientuje v oblasti spoločenských vied a preto si v niektorých kapitolách trúfa navrhnúť osobné riešenia a cesty, ktorými by sa spoločnosť mohla uberať. Obzvlášť  v otázkach sociálnej politiky a ekonomiky má autor dlhoročné skúsenosti z praxe. Tu som si aj ja ako bežný občan X našiel zopár praktických rád a tipov do života. Napríklad spravovanie domácich financií v kapitole Spokojný život bola naozaj užitočná a úprimne, nie až taká zložitá téma.

Ďalšou z tých praktickejších bola tiež kapitola Ľudia a spoločnosť. Nájdeme v nej zaujímavé myšlienkové experimenty, vďaka ktorým možno získať akýsi morálny kompas. Kompas v otázkach prijímania odlišností medzi nami. Ako sa vyhýbať polarizácii na „my verzus oni“, ktorá je tak citeľná v našej krajine. Ako s trochou filozofie, histórie a potrebných faktov hľadať cestu k lepšej spoločnosti.

Za pozornosť stoja bezpochyby aj náročnejšie stránky venované trojhviezdičkovým témam ako Biologický svet, Technologická revolúcia či Fungovanie vesmíru. Na moje potešenie aj v týchto si autor dokázal nájsť množstvo pútavých otázok a vtipných odpovedí. V celej knihe je cítiť úprimná snaha priniesť dôležité vedomosti širokému publiku bez rozdielu. A forma a jazyk akým je kniha písaná sú na to predurčené.

Rýchlokurz geniality samozrejme z nikoho génia neurobí. Dokáže však naštartovať a otvoriť myseľ svojím štýlom, humorom a množstvom skvelých faktov.

Literatúra faktu áno či nie?

V aktuálnej dobe plnej manipulatívnych zdrojov informácií, emocionálne vyhrotených tém a šírenia hoaxov je táto 650 stranová kniha vskutku žiadanou oázou kľudu a tak potrebných vedomostí.

Popularizácia vedy a literatúry faktu je podľa mňa správna cesta ako oslovovať a zlepšovať povedomie mladých ľudí a zvýšiť záujem o knihy a vzdelávanie. Ako píše sám autor: „Treba zostať zvedaví, ak chceme napredovať a hlavu mať stále otvorenú, inak sa zasekneme v minulosti.“

https://www.martinus.sk/117-rychlokurz-geniality/kniha


Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa