12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Víťazi súťaže Kniha Horného Považia sú známi

V Krajskej knižnici Žilina sa dnes 23. apríla, pri príležitosti Svetového dňa kníh a autorských práv, uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže, ktorej cieľom bolo predstaviť verejnosti tvorbu a osobnosti autorov žijúcich a pôsobiacich v regióne Horné Považie.

Do súťaže boli zaradené knihy vydané v roku 2023 a späté s regiónom Horného
Považia tematicky, alebo osobou autora textovej či obrazovej časti a bolo im pridelené ISBN. Knihy boli rozdelené do dvoch súťažných kategórií: beletria a odborná literatúra.

Mediálni partneri súťaže

Riaditeľka Krajskej knižnice Žilina Katarína Šušoliaková

Ako povedala riaditeľka Krajskej knižnice Žilina Katarína Šušoliaková vo svojom príhovore, nominované knihy nehodnotila odborná porota, ale samotní čitatelia. V tomto ročníku bolo do súťaže nominovaných 47 knižných titulov, z toho 25 v kategórii beletria a 22 v kategórii odborná literatúra. Po úvodnom čítaní básne akademického maliara a ilustrátora Stana Lajdu si pozvaní hostia vypočuli úryvky z nominovaných diel v podaní pracovníčok knižnice.

Nasledovalo vyhlasovanie víťazov z každej kategórie a z hlasujúcich boli vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získali vecné ceny. Riaditeľka Krajskej knižnice Žilina Katarína Šušoliaková na záver vyslovila prianie, aby sa táto súťaž zopakovala aj o rok a popriala súťažiacim veľa tvorivých síl. Obdoba čitateľskej súťaže prebieha aj v ostatných regionálnych knižniciach Žilinského  kraja. Víťazné knihy postúpia do krajskej súťaže Kniha Žilinského kraja 2023, ktorá bude prebiehať počas mesiaca máj. 

Titul Kniha Horného Považia 2023 v kategórii odborná literatúra s celkovým počtom 425 hlasov získala publikácia Brodno, ktorú zostavil Ján Moravec. Publikáciu vydal EDIS –
vydavateľstvo UNIZA.

Na 2. mieste v kategórii odborná literatúra sa s počtom 67 hlasov umiestnila kniha
Terchovská muzika. Desať rokov zapísaná v UNESCO (2013 – 2023). Jej autorom je Peter
Cabadaj.
Publikáciu vydala Obec Terchová.

3. miesto v tejto kategórii s počtom 58 hlasov získala publikácia Premeny Žilinskej univerzity (1953 – 2023), autorkou ktorej je Slavka Pitoňáková.


Titul Kniha Horného Považia 2023 v kategórii beletria získala s počtom 106 hlasov kniha OGI BÁJE. Japonské rozprávky, ktorej autorkou je Denisa Cabadaj Ogino a ilustrátorom Justin Ogino.


Na 2. mieste v kategórii beletria s počtom 104 hlasov sa umiestnila kniha Kráľ, ktorý
všetkého má. Jej autorom je Róbert Ďurec.


3. miesto v kategórii beletria s počtom 63 hlasov získala kniha Skúšky a priateľstvá
zvieratiek, ktorú napísala Vladimíra Krajčiová.

Víťazi: Denisa Cabadaj Ogino so synom ilustrátorom Justinom Ogino a Ján Moravec

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa