3 C
Zilina
24. apríla 2024

Druhé nominácie na Knihu Kysúc 2023

Nominované knihy v anketovej čitateľskej súťaži

Kniha Kysúc 2023 (2. časť)

Na ceste k Jezuliatku

Nitriansky biskup Viliam Judák, rodák z Harvelky na Kysuciach, má na svojom autorskom konte desiatky populárnych kníh o duchovnom živote, ale aj viaceré odborné publikácie a monografie. Prostredníctvom textov v tejto knižke srdečne pozýva premieňať svoj čas a spájať sa s prameňom radosti v spomienke na radostiplný príbeh, ktorý sa začal narodením Krista. Po úspešných publikáciách Jezuliatko prichádza (2018), Jezuliatko opäť prichádza (2019), Jezuliatko medzi nami (2020) a K Jezuliatku so svätožiarou (2022) ponúka piatu sériu pútavých vianočných príbehov a zamyslení, ktoré čitateľa pozývajú na hlboké prežívanie atmosféry Adventu a Vianoc.

Odborná literatúra

Cyrilo-metodská tradícia ako základný prvok náboženskej a národnej identity Slovákov

Monografia, ktorej autormi sú diecézny biskup Viliam Judák, Róbert Letz a Peter Žeňuch, prispieva k hlbšiemu poznaniu cyrilo-metodskej tradície na základe nových poznatkov a interpretácií, ktoré boli prezentované na vedeckej konferencii v Nitre pod názvom „Reflexia cyrilo-metodskej tradície v 20. storočí“. Kniha sa stala súčasťou knižných fondov verejných knižníc, stredných škôl a múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja v Nitre, Topoľčanoch, Leviciach, Nový Zámkoch a Komárne. Slúži pre poznanie, inšpiráciu, zvyšovanie povedomia mladej generácie a verejnosti o cyrilo-metodskom duchovnom a kultúrnom dedičstve. Publikáciu vydal Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre.

Odborná literatúra

Zeleno-biele storočie. 100 rokov turzovského futbalu

Zostavovateľom a hlavným autorom novej monografie o turzovskom futbale je historik a člen výboru FK Tatran – Drahomír Velička, spoluautormi sú Ivan Gajdičiar st., Peter Bibora a Roman Nistler. Obsiahla vyše 300-stranová publikácia zachytáva bohatú históriu Tatrana Turzovka, vrátane výsledkov zápasov, športových osobností a významných udalostí futbalového klubu. Vydanie publikácie je významným míľnikom v zachovaní histórie a dedičstva futbalového klubu v meste. Publikáciu vydalo mesto Turzovka v spolupráci so Združením Terra Kisucensis.

Odborná literatúra

Kysuce a politické perzekúcie (1945 – 1989)

Zborník štúdií z odbornej konferencie konanej v júni 2023 v Čadci prináša príspevky profesionálnych historikov, no i pamäte Kysučanov, ktorí predostreli viaceré aspekty dopadov komunistického režimu v našom rázovitom kysuckom regióne. Publikácia mapuje budovateľské obdobie socializmu na Kysuciach, deportácie Kysučanov do sovietskych gulagov, prenasledovanie katolíckej cirkvi a veriacich, príbehy perzekovaných kňazov, ale aj otázku pôsobenia skupiny Bielej légie a náčrt osudov Kysučanov v exile. Publikáciu zostavil Martin Lacko a vydali ju Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja.

Odborná literatúra

Pod krídla havrana

Andrea Paráčová, historička Kysuckého múzea, nám predstavuje svoj literárny debut pod názvom Pod krídla havrana. Milovníci historicko-dobrodružných románov sa môžu tešiť nielen na zaujímavé historické udalosti, ale najmä na dobrodružstvo okorenené láskou a štipkou mágie. Nosnou dejovou líniou je príbeh o považskom zemanovi Gašparovi Suňogovi a jeho druhovi Jánovi Podmanickom. Gašpar Suňog, ako reálna historická osobnosť sa stal zakladateľom šľachtického rodu Suňogovcov z Jasenice a Budatína, ktorí vládli Kysuciam vyše tristo rokov a zaradili sa medzi významné postavy uhorských dejín.Ilustrácie a obálka knihy sú tvorbou kysuckej rodáčky Martiny Krkoškovej, ktorá pracuje ako reštaurátor, kustód a výtvarník v Kysuckom múzeu. Knihu vydalo vydavateľstvo Maxim.

Beletria

Kysuce sú krásne

Organizácia cestovného ruchu Kysuce vydala novú propagačnú brožúru, ktorá na 130 stranách predstavuje výber toho najkrajšieho, čo región Kysuce svojim návštevníkom ponúka. Jej obsah je koncipovaný od histórie cez kultúrno-historické pamiatky, prírodné monumenty, rozhľadne až po turistické lokality, trasy na cykloturistiku, zimné a lyžiarske lokality a tipy na ubytovanie. Dielo obsahuje viac ako 150 nádherných fotografií, ktoré lákajú k spoznávaniu krásnych zákutí, nádherných výhľadov, zažiť zábavu a dobrodružstvo. Zostavovateľkou je riaditeľka Organizácie cestovného ruchu Kysuce Emília Maloušová. Brožúrka je k dispozícii  aj v anglickej verzii „Kysuce is beautiful“. 

Odborná literatúra

Tajomstvo úspechu

Kysucký rodák Ján Zbojek nám opäť ponúka jednoduchý a praktický návod na dosiahnutie úspechu v akejkoľvek oblasti bez zbytočnej námahy a neprimeraného odriekania na základe deviatich Algoritmov úspechu. Podľa autora to vôbec nie je ťažké a komplikované, dôležité je oboznámiť sa ako sú všetky kroky na dosiahnutie úspechu systémovo poskladané a nakoniec už len treba dodržiavať jednotlivé kroky a vytrvať v tom dokiaľ nedosiahneme svoj cieľ. Nech to trvá aj niekoľko rokov. Druhé vydanie tejto čitateľsky úspešnej knihy v roku 2023 zabezpečilo vydavateľstvo Paco–Fin.

Odborná literatúra

Šlabikár praktickej komunikácie

Spisovateľ, podnikateľ a prednášateľ Ján Zbojek, ktorý sa zaoberá aj výskumom duševných schopností človeka a rozvojom osobnosti, približuje vo svojej knihe Šlabikár praktickej komunikácie komplexný pohľad na celý systém komunikácie. Život je neustála komunikácia. Autor ukazuje rôzne možnosti ako prakticky používať komunikáciu v kontaktovaní s ostatnými, pri tvorení osobnej siete známych a priateľov, pri zlepšovaní medziľudských vzťahov, v zamestnaní, v škole, v rodine, bežnom živote ľudí, riadení firiem a v obchode. S nadobudnutými vedomosťami a kladením správnych otázok odteraz hravo dokončíte akýkoľvek rozhovor podľa vašej predstavy. Publikáciu vydalo vydavateľstvo Paco-Fin.

Odborná literatúra

Povídky ze šuplíku

Ján Bazger, kysucký rodák z Olešnej, žijúci už desiatky rokov v Karvinej, prostredníctvom útlej knižočky približuje svoje spomienky zo života, ktoré boli dlhé roku ukryté „v šuplíku“. Autor nielen humorným spôsobom, ale aj vážnou tvárou prevedie čitateľa svojimi poviedkami, z ktorých bližšie spoznáme jeho mladosť, prečo sa stal baníkom, hrôzy vojny ale aj trapasy či veselé príhody zo života. V tvorbe Jána Bazgera, ktorý už vydal desiatky kníh v českom i slovenskom jazyku, môžeme nájsť poviedky, poéziu i rozprávky pre detských čitateľov. Knihu vydal autor vlastným nákladom.

Beletria

Jurinova jeseň 2023. Zborník vybraných prác celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby

Edičným výstupom 19. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň 2023 je zborník vybraných prác súťažiacich autorov. Publikácia predkladá čitateľovi aktuálny obraz súčasnej slovenskej duchovnej tvorby v oblasti poézie i prózy. Zborník vydala Kysucká knižnica v Čadci, ktorá je zároveň hlavným organizátorom tejto prestížnej literárnej súťaže.

Beletria

Príležitosť pre báseň

Spolok rodákov Jozefa Kronera v Staškove oslávil 15 rokov od svojho založenia a úspešného pôsobenia na Kysuciach. V roku 2023 vydáva publikáciu „Príležitosť na báseň“. Významné a pre Staškov i celé Kysuce výnimočné aktivity spolku si zasluhujú pripomenutie a sú príležitosťou na spomienku i na báseň. Vladimír Gajdošík oživuje históriu a pripomína významné udalosti a osobnosti, ktoré sa podieľali na obnove a otvorení rodného domu Jozefa Kronera, vytvorenie Chodníka Jozefa Kronera, zriadenie Galérie Zuzany Vaňosovej, železničného múzea, inštalácie súsošia Jána Pavla II. a Matky Terezy a mnohé ďalšie. Juliana Belková tieto udalosti ozdobila krásnym básnickým slovom a Juraj Čutek ilustráciami. Grafický návrh Márie Ščuryovej dopĺňajú fotografie Jána Belka, Jaroslava Veličku  a Vladimíra Gajdošíka.

Beletria

Skarlet

Monika Smolková, mladá, talentovaná spisovateľka, ponúkla čitateľom v roku 2023 aj svoj druhý titul, YA román Skarlet. Skupina agentov zatkne nebezpečné červenovlasé dievča so zvláštnymi schopnosťami. Musia zistiť, čo je zač a či má niečo spoločné so sériovými výbuchmi v meste. Stihnú ich odkryť skôr než sa dievčine minú energetické kapsuly, ktoré ju držia pri živote? Dynamický príbeh, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad hranicou medzi dobrom a zlom, silou priateľstva, lásky a tým, čo nás robí ľudskými bytosťami so všetkými pocitmi, s humorom či bolesťami. Knihu vydalo vydavateľstvo Motýľ.

Beletria

Zabudnutý národovec Ján Gotčár

Jedinečná odborná kniha venovaná makovskému rodákovi k 200. výročiu narodenia a 140. výročiu úmrtia, je kolektívna práca autorov Tomáša Adamčíka, Zuzany Kudzbelovej a Drahomíra Veličku. Súčasnej verejnosti Ján Gotčár nie je veľmi známy, určite však nebol zabudnutý vo svojej dobe, práve naopak, neúnavne sa zúčastňoval na všetkých dôležitých udalostiach spätých s národným povedomím Slovákov. Text publikácie si v siedmich kapitolách podrobnejšie všíma doteraz vydané práce o Gotčárovi, jeho rodinné pozadie, študentský život, pedagogickú kariéru, jeho aktivity v prospech národa, publikačnú činnosť a ponúka aj výber z jeho korešpondencie. Na základe výskumu je možné skonštatovať, že jeho odkaz je stále aktuálny nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie. Publikáciu vydal Miestny odbor Matice slovenskej v Makove a Kysucké múzeum.

Odborná literatúra

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa