5.2 C
Zilina
15. októbra 2024

Tajné životy budov a miest v Rajeckých Tepliciach – vyvrcholenie otvorenia kúpeľnej sezóny

Uplynulý víkend žili kúpele Rajecké Teplice nebývalým spoločenským ruchom, ktorý vyvrcholil v nedeľu 16. 6. 2024 historickou prehliadkou mesta. Všetky podujatia mali spoločného menovateľa – otvorenie tohtoročnej kúpeľnej sezóny.

A hoci nedeľa bola v čase prehliadky upršaná, záujemcov to neodradilo a trpezlivo vyčkali na sprievod palatína Juraja Thurza, ktorému postupne jeho poddaný v podaní herca Miroslava Kasprzyka – svojráznym a úsmevným spôsobom predstavoval historicky významné miesta Rajeckých Teplíc.

To všetko sa dialo pod taktovkou režiséra Antona Šulíka. Podujatie ozvláštnila i česká hudobno – spevácka skupina BraAgas a folklórny súbor Rozsutec.

Prvé písomné zmienky o tamojších liečivých vodách sa datujú do roku 1376. Od 15. storočia boli Rajecké Teplice s kúpeľmi majetkom Lietavského panstva rodu Thurzovcov. Uhorský palatín Juraj Thurzo, ktorý často využíval liečivú silu rajeckej termálnej vody, dal dokonca vtedajší kúpeľný dom prestavať. Na prelome 19. a 20. storočia navštevovala kúpele najmä zámožná a aristokratická klientela.

Tá sa síce po vybudovaní železnice zmenila, no nový spôsob dopravy mal zároveň za následok zvýšenie ich návštevnosti. K najvýznamnejším návštevníkom kúpeľov nepochybne patrí arcivojvoda Karol Ľudovít Habsburský (brat cisára Františka Jozefa) s manželkou Máriou Teréziou a sprievodom, ktorí tu pobudli na spiatočnej ceste z Vysokých Tatier a rovnako aj cisárovna Sissi, ktorá tu údajne, v súčasnej Ville My Castle, navštívila Rudolfa Flamma, zámožného francúzskeho podnikateľa a investora, ktorého meno je s kúpeľmi úzko a neodmysliteľne späté.

Novú éru začali kúpele písať od roku 1996, kedy sa ich vlastníkom stala rodina Miškolciová, ktorá ich vybudovala do súčasnej podoby a v ich zveľaďovaní hodlá pokračovať. Ba čo viac, zámerom je budovanie kúpeľného medicínskeho zariadenia svetovej úrovne a kvality.

Medzi najvýznamnejšie miesta Rajeckých Teplíc patrí pôvodná budova kúpeľov, dnes Spa Aphrodite, Obecný dom – dnešná Koliba či Hotel Encián, ktorý mala v obľube spisovateľka Ľudmila Podjavorinská a v súčasnosti ho zdobia umelecké diela akademickej maliarky Daniely Krajčovej. Ďalším historickým zastavením a atrakciou zároveň je jazierko, ktorého ostrovček bol miestom ľudových zábav a v zime slúžilo ako klzisko, ale aj ako zásobáreň ľadu pre kúpeľnú ľadovňu.

Villa Elektra je jednou z menších víl, v susedstve Enciánu, ktorá bola pri jeho rekonštrukcii zbúraná a nanovo postavená podľa pôvodných plánov. Ak sa budete prechádzať po Rajeckých Tepliciach, určite si v turistickom informačnom centre vyzdvihnite brožúrku – sprievodcu po historických a zaujímavých miestach Rajeckých Teplíc a pristavte sa pri jednotlivých budovách či pamiatkach, o ktorých sa v nej píše – Flora Villa, Villa Tulipan, Villa Ilona, Villa Talisman, Villa My Castle, Villa Grün, pivovar Flámm, Kostolík Nanebovzatia Panny Márie, Pamätník padlým v I. svetovej vojne, železničná stanica s múzeom dopravy či niekdajší hotel Veľká Fatra, dnes Aphrodite Palace, kde boli počas II. svetovej vojny tajne skryté české korunovačné klenoty, ktorých verné repliky sú tu dodnes uložené v trezore.

Kúsok od Rajeckých Teplíc, v Poluvsí, nájdete aj rodný dom a pamätník Jozefa Gabčíka. Zaujímavé informácie vám pomôžu pootvoriť dvere do histórie kúpeľov, do života ľudí, čo tu žili, budovali ich a navštevovali. Možno ste okolo týchto budov prešli veľakrát, no nikdy ste sa nezamysleli nad tým, aká je ich minulosť a čo sa odohrávalo za ich múrmi. Tak to poďte skúsiť.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa