14 C
Zilina
19. júna 2024

Skalky sú môj druhý domov

Primátor Rajeckých Teplíc Ambróz Hájnik za „svoje miesta“ označil Skalky nad Rajeckými Teplicami. „Skalky sú môj druhý domov“, sám hovorí. Pozná ich v každom ročnom období, v každom dni v týždni i každej časti dňa. Kráča tým smerom vždy, keď mu to čas a pracovné povinnosti dovolia. Tam sa vie zamyslieť, pookriať i zresetovať myseľ.

Na Skalkách zažil vidmo

„Milujem hory. Ak by som si mal vybrať jedno jediné miesto, tak sú to Skalky nad Rajeckými Teplicami. Ide o niečo ako môj druhý domov. Čas na nich strávený je pre mňa relax, kedy si viem oddýchnuť v tichu prírody a vyjadriť vďačnosť Bohu za tú nádheru, ktorú môžem pozorovať. A prečo mi prirástli k srdcu? Na túto otázku je ťažké odpovedať, ale asi preto, že sú ľahko dostupné a nie sú ďaleko. Navyše, minulý rok sa mi tam podarilo zažiť moje prvé a zatiaľ jediné vidmo na horách. Skalky sú určite zaujímavé výhľadom – vidieť odtiaľ takmer celú našu Rajeckú dolinu a Rajecké Teplice máte ako na dlani“. Vidmo je jeden z najkrajších úkazov, aký môžete na horách vidieť. Počas tohto ojedinelého javu je pred vami hmla a za vami slnko. Premietnutím vášho tieňa na hmlu vzniká ohybový jav – aureola. Je naozaj málo ľudí, ktorí ho zažili.

Vždy keď môže, je tam

„Prvýkrát som sa na Skalky dostal vďaka mojej rodine. Od detstva sme tam chodievali a postupne som si toto miesto veľmi obľúbil. Bola to asi moja prvá prechádzka lesom aj akési turistické začiatky. Odvtedy som už strávil na horách nemálo hodín. Chodím tam niekoľkokrát do roka a kedy ho navštevujem? Keď mám čas a chce sa mi kráčať. Bol som tam počas každého ročného obdobia, každého mesiaca každého dňa v týždni a aj počas rôznych časových úsekov dňa – ráno, na obed, poobede, večer, v noci. Vychutnal som si tam nejeden západ alebo východ slnka. Odporúčam ho navštíviť každému, kto miluje hory a prírodu. Nie je to náročná ani zdĺhavá turistika a ponúka krásny pohľad na mesto Rajecké Teplice a celú Rajeckú dolinu“.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa