-5.4 C
Zilina
14. decembra 2024

V španielskej Marina d’Or sám sebe cestovnou kanceláriou i delegátom

Španielske pobrežie neponúka len možnosti na strávenie exkluzívnej dovolenky s plným servisom, ale aj finančne menej náročný oddych kombinovaný s leňošením na pláži a spoznávaním. Jedným z takýchto miest je aj časť pobrežia Costa del Ahazar – Marina d‘ Or neďaleko malého mestečka Oropesa del Mar. Pobrežie sa rozprestiera na území provincií Castellón a Valencia a nadväzuje na vyhlásenú a známejšiu oblasť Costa Brava. Výraz „azahar“ je názov kvetu citrusových stromov, takže, vitajte na pobreží citrusových kvetov.

Skúste to sami

Ak máte radi poloprázdne pláže, nepreplnené podniky a ulice, tak Marina na začiatku júna by vás mohla dôrazne osloviť a potiahnuť za rukáv. Navyše nemusíte ani vypumpovať rodinný rozpočet, pretože ceny apartmánov v tomto období sú naozaj ľudové. Celú dovolenku si môžete bez obáv zmanažovať sami. Od letenky cez ubytovanie, stravovanie až po výlety v okolí. Na tie si priamo na letisku v Castellóne môžete na celý pobyt požičať auto. Správcu apartmánu počas celej dovolenky možno ani nestretnete, dokonca sa v mnohých prípadoch dohovoríte po slovensky a na vyriešenie drobností vám postačí len „esemesková“ komunikácia. Niektoré apartmány vlastnia a prenajímajú Slováci a počas sezóny ich viacero naraz spravuje spoločný správca, zväčša slovenský.

Naštartujte sa v Budapešti

Obojsmerné letenky do Castellónu, čo je najbližšie letisko, zháňajte v dostatočnom predstihu, z Budapešti či Katovíc si ich môžete zaobstarať za dobrú cenu. Keď poletíte z Budapešti a pripočítate k plánovanej dovolenke v Španielsku zo dva nocľahy navyše, môžete sa pokochať krásavicou na Dunaji aj zo samotného Dunaja. Plavba vyhliadkovou loďou so slovenským sprievodným slovom, ľahkým drinkom a so zastávkou na krásnom Margitinom ostrove (známeho ako miesto hudobného festivalu Sziget, sziget znamená po maďarsky ostrov) vás nevyjde ani 15 eur.

Počas dvoch dní určite stihnete navštíviť starobylú mestskú tržnicu, najkrajšiu kaviareň na svete Café New York, budovu parlamentu, útulný skalný kostol či majestátny hrad na brehu Dunaja, na ktorý vedie strmá lanovka, alebo sa len tak potúlate historickými uličkami.

Máte na výber, ako sa dostať za týmto výhľadom – pešo alebo lanovkou.

Potom sa z ubytovania pohodlne odvezte autom na letisko, zaparkujte ho a týždeň tam na vás počká.

Letisko takmer ako v Hričove

Let do Castellón de la Plana trvá približne 2,5 hodiny a počas letu sa pokocháte aj pohľadom na malebné Benátky. Letisko v Caslellóne je naozaj miniatúrne. Pokojne by sme také mohli mať v Dolnom Hričove. Jeden obchod, jeden kiosk s občerstvením, pár lavičiek na čakanie. Ak ste si rezervovali na pobyt auto a necestujete s kufrom iba s malou palubnou batožinou, po vstupe do haly zamierte rovno do okienka požičovne. Odovzdajú vám kľúče, doklady a podľa evidenčného čísla si auto nájdete. Týždenný prenájom deväťmiestnej dodávky stojí 660 eur a máte v ňom 2 000 km zadarmo. Keď stihnete najazdiť viac, tak zaplatíte 30 centov za každý kilometer. Po skončení dovolenky rovnako len pri okienku odovzdáte všetky náležitosti. Ak auto nestihnú skontrolovať pri odovzdávaní, urobia tak dodatočne a keď je všetko v poriadku, vrátia vám na účet zloženú zálohu 400 eur. Skôr ako do auta nasadnete, je dobré si pred prevzatím nafotiť všetky jeho nedokonalosti.

Noc za sedem eur

Do niektorých vchodov apartmánových domov občas privezú matrace, stoličky, aby o pár dní bolo všetko tip top. Kľúče od svojho apartmánu si prevezmete v malej schránke pri niektorej z informačných kancelárií pomocou kódu, ktorý vám prišiel v správe. Nájdete názov apartmánového domu a konkrétny apartmán podľa čísla. Je to vlastne trojizbový byt s kuchyňou, v ktorej je aj práčka a umývačka riadu. Jedna spálňa má vlastnú sprchu s toaletou, druhá kúpeľňa aj s WC je medzi ďalšou spálňou a obývačkou.

V priestrannej obývačke je okrem jedálenského stola, nábytku a televízora aj rozťahovací gauč, na ktorom sa pohodlne vyspia dvaja ľudia. Takže šiesti sa sem poľahky pomestíte. Jeden apartmán na týždeň stojí na začiatku júna 300 eur, s vyšším dátumom jeho cena rastie až na dvojnásobok. 

Aktívne bez all inclusive

Niekoho dovolenka bez stravy desí, niekto sa s ňou dokáže statočne popasovať. Vybavená kuchyňa vám môže slúžiť len na rýchlu prípravu raňajok na terasu, občasné premiešanie špagiet s omáčkou, ale sú aj odvážlivci, ktorí v nich pripravujú doslova gastronomické hody. V blízkosti apartmánových domov je niekoľko obchodíkov i obchodných domov a verte, že pri nákupoch očami zagúľate. Nie však hrôzou, ale prekvapením, pretože nákup, za ktorý by ste u nás zaplatili okolo 70 eur, sa tu vyšplhá sotva na 40.

Navyše chuť čerstvej zeleniny a ovocia je predsa o poznanie lepšia. Po raňajkách sa vyberiete na pláž, na obed si  odbehnete niečo prehryznúť či s ľahkým občerstvením vydržíte až do večere, ktorú si sem tam doprajete v reštaurácii, alebo si opäť na terase vychutnáte lahodné fuety, choriza či jamony s voňavou zeleninou. V niektorých mestečkách na okolí vám ponúknu menu, ktoré zahŕňa tri chody – šalát, predjedlo alebo polievku a hlavné jedlo od kuracích steakov cez tradičnú paellu po čerstvé pečené ryby či grilovanú sépiu. Jeho súčasťou je aj dezert a nápoj. Na osobu stojí v priemere 15 eur.

Zažijete karneval v malom

Kto zažil rezorty v Maríne počas hlavnej sezóny, na začiatku júna ju nespozná. Ulice sú prázdne, na balkónoch apartmánov sa nesušia žiadne plavky ani uteráky. Na svojich dočasných obyvateľov ešte len čakajú. Smerom k centru ale uličky ožívajú. Prejdete obrovskou záhradou plnou kaktusov, rozkvitnutých kríkov, paliem, labutí, kačíc, pávov a mozaikových lavičiek ak je sobota alebo štvrtok okolo 20. h, možno začujete španielske rytmy a zazriete farebné svetelné efekty či dokonca ohňostroj. To sa už do ulíc rozbehol karnevalový sprievod.

Za poplatok si do vysvietených rozprávkových alegorických vozov môžu rodičia posadiť svoje ratolesti a sami sa roztancujú v dave, čo ho sprevádza. Pobrežie Mariny je posiate baríkmi, do ktorých sa cez víkend chodia zabávať aj domáci, takže už dopoludnia uvidíte na tráve v rytme naživo spievaných chytľavých španielskych piesní tancovať ľudí naozaj akéhokoľvek veku. Skúste len tak posedieť medzi nimi alebo vychutnať atmosféru na piesočnej pláži či sviežich zelených trávnikoch pozdĺž nej.

Zásnuby histórie a budúcnosti -zažite Valenciu

Po pláži sa dostanete do neďalekej 10-tisícovej Oropesy del Mar. Milé mestečko si vás získa najmä živou atmosférou na pláži, okolitými vyhliadkami i hradom, ku ktorému sa dostanete spleťou starých uličiek.

Výhľad z hradu v Oropese.

A ak by ste aj nemali auto z požičovne, obetujte jeden deň na výlet do očarujúcej Valencie. Z Mariny sa do Oropesy dostanete autobusom, odtiaľ do Castellónu a Valencie vlakom. Z nádhernej historickej krytej tržnice sa vo Valencii vyberte pešo mestom.

Obdivujte nádherné historické stavby, malebné uličky a potom pokračujte po bývalom koryte odklonenej rieky, ktoré je dnes plné parkov, ihrísk a útočiskom pre tých, ktorí si chcú zašportovať, zameditovať či len oddýchnuť na nekonečných trávnikoch.

V dlhočiznom parku v koryte z odklonenej rieky ľudia oddychujú, športujú…

Park, v ktorom máte pocit, že nikde nekončí, vás dovedie priamo k modernému skvostu mesta, ktoré je dielom španielskeho architekta Santiaga Calatravu.

Jeho futuristické stavby, v ktorých nájdete oceanárium, múzeum umenia a centrum vedy a techniky vás, obrazne povedané, dostanú na kolená a spôsobia, že sa sem ešte určite budete chcieť vrátiť.

Keď sa po tomto fascinujúcom zážitku upokojíte večer na pláži alebo pri hotelovom bazéne, začnite plánovať ďalší výlet. Nemusí to byť hneď Barcelona, aj keď autom ste tam za niečo vyše dvoch hodín, možno postačí len neďaleká Peniscola.

Za tajomstvom templárov

Návštevu podmanivej Peniscoly s tajomným templárskym hradom a jednou z najkrajších 10 pláží na svete, ktorá sa pýši modrou vlajkou, rozhodne nevynechajte. Piesok jemný a biely ako múka a priezračné tyrkysové more vás určite zlákajú vystaviť sa slnečným lúčom, ale hradu, ktorý budete mať neustále na očiach, neodoláte.

Ak slnečný termostat zvýši teplotu, radi sa skryjete do jeho majestátnych chladných múrov. Za vstupenku dáte pár eur a môžete sa túlať po jeho expozíciách s pôsobivými projekciami priamo na hradných múroch za zvukov magickej hudby či postáť na vysokánskych vyhliadkach a pozorovať nekonečné blankytné more, alebo zájsť do elegantných hradných záhrad plných šťavnatej zelene.

Verte, že keď sa pri schádzaní z hradu pomotáte v starobylých uličkách s malebnými obchodíkmi a reštauráciami a v jednej z nich symbolicky zastavíte čas pri pohári vína a miske olív, čo vám k nemu prinesú, nebude sa vám chcieť odísť. Obloha nad morom vzbĺkne sýto oranžovou farbou a vy len sedíte ako na skvelom predstavení.

Slnkom zaliate Španielsko nebudete chcieť opustiť. A ak počas dovolenky stihnete navštíviť aj metropolu Katalánska Barcelonu s jej pulzujúcou aortou La Rambla,

do nebies sa šplhajúcim Gaudího chrámom Sagrada Familia,

farbami a fantáziou hýriacim parkom Güell či jeho vizionárskymi budovami Casa Batló a Casa Milá,

či domovský futbalový štadión FC Barcelona – Camp No, je jasné, vás k sebe pripúta okovami, ktorých sa už nezbavíte. Pretože všade, kam sa otočíte, uvidíte voľačo zaujímavé, kamkoľvek sa vyberiete na výlet, narazíte na niečo krásne a pozoruhodné. Tých pút sa nezbavujte a určite sa do Španielska vrátite. Možno na miesta, ktoré už poznáte, možno niekam, kde na vás čaká čosi nové a neobjavené.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa