5.7 C
Zilina
20. septembra 2024

Žilina má prvý lego úľ

Včelám sa v mestskom parku na Frambore darí. Hluk je azda jediné negatívum, ale aj človek musí žiť v hlučnom prostredí. Mladí včelári Július Cíba a Alena Ďurošková takto ľudí sofistikovane nabádajú k tomu, aby sa zamysleli aj nad tým, ako to zmeniť. Pre včely i pre seba. Svoje miesto tu našiel pravdepodobne aj prvý lego úľ na Slovensku.

Zimu v meste prežili

Július Cíba a Alena Ďurošková sú zanietenými včelármi. Okrem Rosiny, Kotrčinej Lúčky a Nededze majú 3 rodiny umiestnené aj v netradičnom prostredí mestského parku Frambor v Žiline. Minulý rok v máji nainštalovali dva úle, v ktorých včely prečkali prvú zimu. V decembri ich na bio báze preliečili a už 1. januára, na novoročnom stretnutí tamojších zanietencov, keď už bolo 12 stupňov nad nulou, včely vyleteli a dali najavo, že zimujú v poriadku. Problémy s vandalmi sa úľom vyhýbajú a bolo by dobrým znamením, keby to bolo kvôli rešpektu k tomuto pracovitému drobizgu. 

Prvý lego úľ je v Žiline v parku Frambor. Postavili ho Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely.
Vo vnútri funguje úľ zo stavebnice úplne rovnako ako ostatné.

Úľ zo stavebnice

„Na lego úľ sme vyhlásili verejnú zbierku nepotrebných kociek z tejto stavebnice. Urobili sme to s úmyslom spropagovať tradičné slovenské remeslo netradičnou formou, pritiahnuť deti a vzbudiť v nich záujem o včelárstvo a úlohu včiel v prírode. Dovedna sme zozbierali asi 10-tisíc kociek a postavili úľ. Vnútro sme obložili drevom a funguje rovnako ako klasický úľ,“ hovorí Július Cíba, predseda OZ Naše včely.

Prvý lego úľ je v Žiline v parku Frambor. Postavili ho Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely.
Možno nový nápad pre tvorcov stavebnice.

„Med z úľov ale nestáčame, všetko ostáva na potravu pre včely. Tento rok bola navyše slabá znáška, takže sme ich museli aj prikrmovať.“ Na zimu pestrofarebný úľ z lega odnesú, spoja dve včelstvá do jedného a na jar ho pravdepodobne vrátia. Pôvodne mal na Frambore stáť iba mesiac a už je tam takmer pol roka. 

Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely sa starajú o úle v žilinskom parku Frambor.
Na strieškach úľov sú takmer bezúdržbové suchomilné rastliny.

Na klieštika tymiánom

Strechy úľov zdobia suchomilné rastliny, ktoré si nevyžadujú pravidelnú zálievku, plechová strecha vodu zadrží a mini záhradka si žije svojím životom. „V lete chodíme úle kontrolovať, no na Frambore sú vždy nejaké aktivity, takže máme prehľad o tom, ako sa im darí. Skúšame aj bio inováciu proti klieštikovi včeliemu, ktorý parazituje na včelách a nasadili sme pod úle aromatické rastliny, napríklad tymián či rozmarín, ktorých vôňa by ho mala cez sieťové dno odpudzovať. V máji sa, práve počas akcie „deň otvorených úľov“, na strome vytvoril roj, a keďže to neboli naše včely, pochopili sme to tak, že Frambor má pre život pozitívnu energiu. Zarodili tu v hojnom počte slivky a jablone,“ pokračuje Július Cíba. 

Med v týchto úľoch ostáva ako potrava pre včely.

Cesta medzi včely

Hoci bol Júliusov otec včelár, on sám včelárstvo dlho ignoroval. Až keď mu raz spolu s Alenou išli pomôcť, vôňa úľa ich očarila. Založili Občianske združenie Naše včely, cez ktoré realizujú aktivity spojené so včelárstvom, šíria povedomie o životnom prostredí, dobrovoľníctve, komunitnom rozvoji. Včely na Frambore sú dielom náhody, zámerom mladého páru nebolo cielene ich umiestňovať v meste. „Dlhodobým cieľom je prinavrátiť na Frambor život a včely sú predsa život,“ ozrejmuje Július Cíba umiestnenie úľov v nezvyčajnom mestskom prostredí. „V poľnohospodárskej krajine sa požívajú pesticídy a polia sú nimi kontaminované, ale v meste to tak nie je. Všade sú výhody i nevýhody.“ 

Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely sa starajú o úle v žilinskom parku Frambor.
Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely sa starajú o úle v žilinskom parku Frambor.
Július Cíba a Alena Ďurošková z OZ Naše včely sa starajú o úle v žilinskom parku Frambor.

OBČIANSKE ZDRUŽENIE NAŠE VČELY

  • Vzniklo v roku 2018 v Rosine s cieľom podporovať včelárstvo medzi verejnosťou. Jeho ďalšími zámermi sú:
  • Zaistiť informovanosť o najnovších poznatkoch vo včelárstve.
  • Upevňovať priateľské vzťahy medzi včelármi.
  • Podporiť rozvoj dobrovoľníctva a komunitný rozvoj.
  • Pomáhať zveľaďovať naše životné prostredie.
  • Podporiť tradičné remeslá, ku ktorým včelárstvo vždy patrilo.
  • Organizovať dobrovoľné stretnutia záujemcov o chov včiel.
  • Podporovať znalosti v oblasti starostlivosti o včely a apiterapii.
  • Podporovať možnosti sebarealizácie u detí aj mládeže
  • Rozvíjať ekologické povedomie a budovať vzťah ľudí k prírode.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa