3.5 C
Zilina
24. apríla 2024

Centrum pomoci Ligy proti rakovine organizuje kurz nordic walkingu

Prvý marcový pondelok začal kurz nordic walkingu, alebo inak – severskej chôdze, pod vedením fyzioterapeuta Jozefa Ertela z Centra pomoci Ligy proti rakovine v Martine. Tento kurz sa bude konať v pravidelných týždňových intervaloch vždy v pondelok o 10.00 hod.

Vysvetlovanie základných pojmov.

Skupina trinástich „paličkárov“ začala svoj prvý tréning vysvetlením základného postoja a správnej polohy rúk. Lakte by mali byť maximálne v pravom uhle, ideálne tak 2 – 3 cm nižšie smerom k zemi.  Podaktorí prítomní zistili, že nemajú palice vhodné na nordic walking, ale na treking, a preto lektor zároveň vysvetlil, aký je medzi nimi rozdiel. Palice na túto severskú chôdzu majú špeciálne pútko, respektíve rukavičku, v ktorej je ruka akoby zakotvená. Princíp tejto chôdze nie je v tom, aby sa ľudia o palice opierali, ale je to ucelený presný pohybový systém, pri ktorom je dôležité správne striedať nohy a ruky, mať uvoľnené kolená a zároveň pri chôdzi otvárať a zatvárať dlane. Táto pohybová aktivita je vhodná pre každého, pretože precvičí skoro všetky svalové skupiny, ale najmä pre ľudí s nadváhou, ktorým by náročnejšie športy zaťažovali kĺby.

Zrekapitulovanie prechádzky.

Po 20 minútovej rozcvičke sa skupinka vydala na prechádzku, kde sa všetci pokúsili uplatniť „poznatky“ v praxi. Krásne slnečné počasie prispelo k dobrej nálade a k odhodlaniu prísť aj na ďalšiu hodinu.

Vzájomná „kontrola“.
Záverečná póza lektora pred Centrom pomoci.

Centrum pomoci Ligy proti rakovine v Martine týmto pozýva onkologických pacientov, aby sa prihlásili do kurzu. Viac informácii získate u manažérky a správkyne CP Gabriely Sýkorovej na:  sykorova@lpr.sk, 043/324 04 87, www.lpr.sk.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa