3.5 C
Zilina
24. apríla 2024

Kaviareň v žilinskom lesoparku je viac ako o káve

Žilinský lesopark je vzácny prímestský priestor. Žilinčania ho majú, či už peši alebo mestskou hromadnou dopravou, odvšadiaľ na dosah. Ponúka nespočetne veľa možností pre rôzne aktivity a presne takto ho poňali aj noví prevádzkovatelia tamojšej kaviarne – Zuzana Jambrichová a Pavol Zicho. Kaviareň bola dlhodobo otvorená iba cez letnú sezónu, a to v nepravidelných otváracích hodinách.

Návštevníci lesného parku márne túžili po príjemnom posedení pri káve alebo čaji v prírode, odkiaľ by navyše rodičia mali na dohľad deti roztrúsené po ihriskách. Zdá sa, že kaviarničke, a lesoparku všeobecne, sa blýska na lepšie časy. S novými prevádzkovateľmi sme sa o tom pozhovárali. A keďže sú vo svojich plánoch vzácne zajedno, za oboch hovorí Zuzana Jambrichová. 

Čo vás priviedlo do tejto kaviarne? Myslíme tým, nielen posedieť si pri káve…

Často sme sa tu chodili prechádzať a kaviareň bola stále zatvorená. Ľudia vonku postávali s termoskami. Začali sme sa pohrávať s predstavami, ako by to tu mohlo vyzerať. Keď sa naskytla príležitosť, prihlásili sme sa do výberového konania, ktoré vyhlásilo mesto. Je to náš spoločný projekt s Pavlom Zichom. Ja som v tejto oblasti nikdy nepracovala, no Pavol prakticky celý život, dokonca túto kaviareň istý čas v minulosti prevádzkoval. Tak sa teda stalo, že nám mesto odovzdalo dôveru a zverilo kaviareň do opatery. Je to pre nás oboch obrovská výzva, ale aj zodpovednosť zároveň.

Čím ste mesto oslovili?

Povedali sme si, že túto príležitosť využijeme a uchopíme inak ako len samotnú kaviareň. Dáme priestor podujatiam, tradíciám, aby tu ľudia vždy našli aj niečo viac ako len príjemné posedenie. Chceme, aby sa tu stretávali všetky generácie pri rôznych príležitostiach a podujatiach. Naším zámerom je spájať rôzne komunity, spolupracovať s občianskymi združeniami, folkloristami, škôlkami, školami, záujmovými skupinami. Myslíme si, že práve tento koncept, ktorý vráti do lesoparku život, mesto ocenilo.

K podujatiam sa dostaneme, kaviareň teda bude mať stabilné otváracie hodiny?

Určite áno. Kaviareň bude otvorená celoročne, s tým, že otváracie hodiny budú stabilné v rámci ročného obdobia, v závislosti od svetla počas dňa. To znamená, že v lete bude otvorená dlhšie a v zime kratšie. Letné otváracie hodiny plánujeme od 10. hod  do 21. hod., už od apríla bude kaviareň otvorená do 19:00, ale určite ich spresníme a zverejníme. Radi by sme pripomenuli, že nie sme reštaurácia, takže nevaríme, ale ľahké občerstvenie u nás zákazníci vždy nájdu – podávame palacinky, panini, každý deň čerstvú domácu štrúdľu, cez víkend wafle. V lete pribudnú určite obľúbené hranolky a chystáme ešte spestrenie.

Nie veľmi hlboká, ale dôležitá otázka: sú vaše toalety aj pre návštevníkov lesoparku, nielen kaviarne?

Samozrejme. Chceme, aby ľudia v lesoparku mali komfort a to k nemu patrí. Opatrne sa nás pýtajú, či môžu ísť na toaletu a aký je poplatok. Takže odpovede – áno môžu a poplatok žiaden.

Poďme teda na podujatia. Najskôr na tie, ktoré máte za sebou a potom k tým, čo plánujete…

Vlani v novembri sme prebrali kľúče a začali upratovať a skrášľovať interiér. No a 3. decembra sme už robili prvú akciu – rozsvietenie vianočného stromčeka. Ozdoby vyrábali deti v škôlkach a školách, dôchodcovia na krúžkoch. Počas ozdobovania si ich ľudia aj priniesli z domu. Stromček počas štyroch hodín naberal na kráse.

Bola to úžasná atmosféra. Netrúfli sme si mať nejaké očakávania, ale verili sme, že to ľudia dobre príjmu. Držali nám palce, posielali povzbudivé slová, aj nápady na podujatia, tipy na to, čo by v lesoparku uvítali. Prvé podujatie a bohatá účasť verejnosti nás povzbudili a utvrdili v tom, že sme sa vydali správnou cestou. Pokračovali sme vianočnými trhmi, silvestrovským jelením gulášom, fašiangami v spolupráci s Mestom Žilina a naposledy prvou jarnou grilovačkou.

Pripravovali ste aj boršč, parenú buchtu, takže plánujete pobyt v lesoparku ozvláštniť aj kulinárskymi zážitkami?

Presne tak. To je súčasť našich nedeľných konceptov. V rámci nich by sme, ak sa podarí, každé dva týždne chceli v nedeľu pripraviť nejaké zaujímavé jedlo. V sobotu ľudia zvyčajne upratujú, nakupujú, chodia po návštevách a nedeľu už trávia oddychom, pobytom v prírode a mnohí práve v lesoparku. Chceli by sme, aby popri pobyte v príjemnom lesnom prostredí  našli aj nejaké prekvapenie.

Ponúknete nám aj malú ochutnávku plánovaných podujatí?

Najbližšie to bude veľkonočná tematika na Zelený štvrtok.  Keďže už budú prázdniny, pripravujeme spolu s detským folklórnym súborom Cipovička – CVČ Žilina vystúpenie, súťaže a súčasťou veľkonočného popoludnia budú aj tvorivé dielne, v ktorých si deti budú môcť upliesť korbáč, ozdobiť medovníčky či škatuľky servítkovou metódou. Nebude chýbať ukážka šibačky a tancovačka. Pre pivkárov nám náš partner pripraví aj zelené pivo. Každoročne sa s mestom organizuje upratovanie lesoparku, do ktorého sa aktívne zapojíme. Na jeho zveľaďovaní sa chceme podieľať, vzali sme ho za „svoj“ komplexne a starostlivosť oň pre nás nekončí za dverami kaviarne. V apríli by sme chceli zorganizovať súťaž, ktorú zatiaľ neprezradíme. Na 1. mája pripravujeme tradičné stavanie mája spojené s tradíciami viažucimi sa k tomuto obdobiu. Na Deň matiek to zas bude každoročná Míľa pre mamu organizovaná MC Nezábudka. V júni budeme hostiť KAF Hojana, ktorá organizuje festival Mrvenica.

Lesopark Žilina 2024
Fašiangové pochovávanie basy so všetkým, čo k nemu patrí.
Lesopark Žilina 2024
Tohtoročné fašiangy sa vydarili.

Na čo sa môžu návštevníci tešiť počas leta?

Čoskoro otvoríme vonkajšiu terasu, vymeníme zimné „stojákové špulky“, pri ktorých v zime naši návštevníci mohli postojačky „krepčiť“ pri varenom víne či punči, za lavicové sedenie. V lete by sme radi zorganizovali bazénový deň, súťaže v cyklistike, blší trh, pochod svetlušiek, rozprávkový deň, hviezdne noci či nočné premietanie. Otvárame sa žilinským umelcom, pesničkárom…… Príjemná hudba je balzamom pre uši a dotvára pohodovú atmosféru. V kaviarni máme miestnosť, zatiaľ ju voláme „tvorivka“ a je ako stvorená na organizovanie workshopov. Dva už máme za sebou – výrobu vencov zo sušených kvetov Kvetonosnej farmy a makramé Homeow. V našich priestoroch sme otvorení aktivitám zvonku. Nielen čo sa týka organizovania kurzov, tvorivých dielní či stretnutí záujmových skupín, ale aj na rodinné oslavy či príležitostné stretnutia. Naša „tvorivka“ s tým už má pozitívne skúsenosti.

Na podujatia určite príde mnoho ľudí. Nie všetci pešo alebo autobusom. Majú kde parkovať?

Parkovanie  je problém. Na parkovisku pre návštevníkov lesoparku parkujú študenti. Počas akcií kapacitne nestačí. Pozitívom je ochota kvestoriátu UNIZA umožniť parkovanie počas víkendových akcií v areáli Žilinskej univerzity. Mesto hľadá riešenie danej situácie. V okolí sú však nevysporiadané pozemky, takže je to zložité.

Trávniky, cestičky a ihriská máte každý deň na očiach. Pomáhate s údržbou?

Samotný lesopark a detské ihrisko má na starosti mesto. V rámci dohody, samozrejme, dozeráme aj na poriadok okolo a hlásime nedostatky, respektíve poškodenie na ihrisku. Návštevníci lesoparku nám sami povedia, ak niekde nie je niečo v poriadku. Vždy, keď je to v našich možnostiach, radi pomôžeme, ak nie –  posunieme informáciu ďalej.  Veľmi oceňujeme ochotu, spoluprácu a podporu mesta. Vychádza našim nápadom v ústrety, na komunálnu sféru niekedy „mega rýchlo. Zapožičalo nám stánky na vianočné trhy, pódium na fašiangy. Veríme, že po nastúpenej ceste spolupráce budeme kráčať aj ďalej. A my, samozrejme, po tej svojej, ktorej cieľom je vrátiť do lesoparku život.

Čo odkážete svojim návštevníkom?

Ďakujeme všetkým pravidelným návštevníkom, ktorých už poznáme – aj oni nás, ďakujeme novým klientom, ktorí dlhšie v lesoparku neboli a chcú prísť opätovne, ďakujeme spolutvorcom akcií, bez ktorých by to nebolo „ono“, ďakujeme spolupracujúcim pracovníkom Mesta Žilina, ktorí robia svoju prácu srdcom a robia pre ľudí, ďakujeme za konštruktívnu kritiku, každé odporučenie na zlepšenie. Kaviareň v Lesoparku je „naša“ relatívne krátko. Aj tak sme si spoločne zažili veľa. Otázky: „Kedy bude ďalšia akcia?“, spätné väzby, povzbudenie typu: „Robíte to fajn, držíme vám palce,“ nás veľmi podporujú. Čím viac „lajkov“, tým väčšia zodpovednosť z našej strany „robiť to dobre“. Neraz po večeroch riešime, čo by sme ešte mohli urobiť a ako zlepšiť nedostatky. Veríme, že nultý ročník našich akcií bude mať tradíciu a v žilinskom lesoparku to bude žiť.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa