14 C
Zilina
19. júna 2024

Žilinské fašiangy hostil lesopark

Žilina – Z dvoch žilinských sídlisk – Soliniek a Vlčiniec – vyrazili v nedeľu 11. 2. 2024 rozveselené fašiangové sprievody, aby sa stretli v centre diania – Lesoparku Chrasť. Práve tu Kaviareň v lesoparku v spolupráci s Mestom Žilina zorganizovali Žilinské fašiangy.

Vydarený kultúrny program bol spoločným dielom detských folklórnych súborov (FS) Cipovička, Stavbárik a speváckej skupiny Spievanky, všetky pri CVČ Žilina, FS Stavbár a folklórnych nadšencov Oprášené krpce, v ktorých réžii bolo aj finále – pochovávanie basy.

Žilinské fašiangy 2024
Žilinské fašiangy 2024
Žilinské fašiangy 2024

Popri zábave sa účastníci veselice mohli aj občerstviť tradičnými fašiangovými dobrotami – jaternicami, klobásami, kapustnicou, lokšami, palacinkami, ale i zahriať horúcimi nápojmi. „Slovenské i slovanské tradície sa mi veľmi páčia. Preto by sme boli radi, aby sme podobné podujatia do prostredia lesoparku dostali a ukazovali ich aj našim najmenším.

Žilinské fašiangy 2024
Žilinské fašiangy 2024

Bola som veľmi prekvapená, samozrejme v dobrom, koľko ľudí prišlo. Hoci predpovede počasia boli všelijaké, na dobu nášho podujatia jednoducho prestalo pršať a keď sme pochovali basu, opäť začalo popŕchať. Ale ľuďom to neprekážalo a ostali tu až do večera,“ hovorí Zuzana Jambrichová z Kaviarne v lesoparku.

„Kaviareň sme prevzali v novembri, celý mesiac sme ju prerábali a od decembra sa snažíme organizovať spoločenské podujatia a využiť priestor, ktorý lesopark ponúka. Chceli by sme sem vrátiť život i tradície,“ dodala Zuzana Jambrichová. Z nedeľného podujatia má úprimnú radosť a bohatá účasť, aj napriek tomu, že chvíľami mrholilo, ju utvrdila v tom, že sa v lesoparku vybrali dobrým smerom.

Žilinské fašiangy 2024

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa