14 C
Zilina
19. júna 2024

Deň správnych rozhodnutí

Prvý júnový deň sa niesol v znamení správneho rozhodovania.

Možno si ani neuvedomujeme, koľkokrát denne si vyberáme medzi možnosťami a alebo b, jeden, dva či tri, a ako sa z nich odvíja sieť následkov. Ak sú priaznivé, tak si drukujeme, ak nie, „búchame si hlavu o stenu“. Pre mnohých z nás je rozhodujúca v týchto pripadoch morálka, ale často sa charakter týchto prípadov o ňu neopiera alebo len okrajovo…

Ako naložiť so strachom z reakcií ľudí na vaše rozhodnutia? Alebo z opačného súdka, posudzujete ľudí podľa svojho metra? Pokiaľ sa nejedná o závažný prešľap voči etike či zákonu, prijmite rozhodnutia také, ako sú. A tým aj samého seba a svoje okolie. A čo vám to prinesie? Neuveriteľnú úľavu. Len my sami vieme, čím sme v živote prešli a prečo konáme tak, ako konáme.  

Žiť tu a teraz rozhodne nie je klišé. Sprítomnenie nás oslobodí od ťaživých myšlienok. Poznáte to, včera som to videla či videl z jednej strany mosta, dnes naopak z druhej. To, že sa rozhodneme konať teraz inak, ako pred rokmi, je úplne v poriadku.

Bojíte sa neúspechu či zlyhania? Možno ste vy alebo váš nápad natoľko originálni, že ním alebo sebou neoslníte hocikoho „ na prvú“, ale aj J. K. Rowlingová patrila medzi odmietnutých a výsledok všetci poznáme. A ak sa aj výnimočne necítite, aspoň si to prajte, či už v práci alebo vo vzťahu. Práve bezvýhradnosť je príznačná pre lásku.

Na hodine mikroekonómie sme preberali pojem – náklady obetovanej príležitosti. Ekonomický výklad pojmu je: Skutočnú cenu každého statku predstavuje to, čoho sa musíme vzdať, aby sme ho získali. Ak by sme statky parafrázovali, rozhodnutie by bolo: Viem sa vzdať hocičoho, voľného času, pohodlia či istoty, ak mi výsledok za to stojí.

Neváhajme a urobme krok dopredu. Môžeme trpezlivo vysvetľovať svoje postoje, ale stojme si za svojím vo svojich plánoch, túžbach či snoch. Pracujme na sebe a každé potknutie vnímajme ako potvrdenie svojej človečiny, ktorá nevie byť dokonalá. Svet sa nezborí, keď urobíme chybu, letmo sa za ňou obzrime a adekvátne poučení pokračujme ďalej.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa