14 C
Zilina
19. júna 2024

Banské príbehy s Lenkou Šingovskou

V lese sa dá ľahko zatúlať. Rozpráva o tom aj príbeh malého chlapca Doda, ktorý vstúpi do krajiny permoníkov a piadimužíkov. Na prvý pohľad rozprávka pre deti. Ukrýva však v sebe banské tajomstvá nášho bohatého Slovenska, ktoré je autorke Lenke Šingovskej veľmi blízke. Žiaci 3. a 5. ročníka ZŠ sa na besede v Kysuckej knižnici v Čadci vypravili spolu s ňou do fantazijných príbehov o 7 podzemných pokladoch – o zlate, striebre, drahom opále, soli, uhlí, medi a železe. Dozvedeli sa tiež, prečo sú knihy dvojjazyčné a prečo Lenka, zakladateľka vydavateľstva Class a občianskeho združenia ClassSlovakia, píše povesti práve s banskou tematikou.

Poklady zo slovenských baní, ktoré autorka získala pri písaní svojej knihy, priniesla v truhlici a deti mali možnosť dotknúť sa vzácnych nerastov. Besedu dopĺňali nádherné ilustrácie Viktórie Madanskej a deti boli počas celého podujatia vťahované do deja živou diskusiou. Knihy Lenky Šingovskej sú dvojjazyčné a zvedavosť detí odhalila aj dôvod.  Prvotne mali byť knihy určené deťom, ktoré sa narodili slovenským rodičom žijúcim v zahraničí. Chcela, aby mali aspoň kúsok histórie o svojej rodnej zemi pri sebe prostredníctvom jej kníh. Časom sa však ukázalo, že knihy sú obľúbené a aktuálne sa čítajú napríklad aj v Nemecku, Francúzsku, Austrálii, v ďalekom Las Vegas a od septembra tohto roka si nájdu miesto i vo Švajčiarsku.

Na záver bolo veľa otázok aj o najnovšej knihe Tajomstvo skalného sokola, ktorú nájdete v našom knižničnom fonde s podpisom autorky. Prezradíme, že v knihe nájdete príbeh aj o meste Čadca, ktorý je doplnený historickými skutočnosťami, vlastne ako každý jeden príbeh, ktorý Lenka Šingovská napísala. Okrem knihy, ktorá v súťaži Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku získala zlatú priečku, sa môžu naši čitatelia tešiť aj na pripravovaný podcast s autorkou, ktorý nájdu na webe knižnice www.kniznica-cadca.sk.

Beseda bola realizovaná vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia v rámci projektu Knižnica – priestor na zábavné získanie vedomosti a upevňovanie zručnosti.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa