14 C
Zilina
19. júna 2024

Kristína Mišovičová – Malvínkine Vianoce

Kristína Mišovičová je autorka viacerých ženských románov, ktorej prvotina vyšla už v roku 2008. O pár rokov neskôr, táto už dvojnásobná mamička, motivovaná snahou pritiahnuť vlastné dieťa k čítaniu, prišla s nápadom, napísať prvú knihu pre deti s názvom Decká z mesta sa (ne)vedia biť. Celý jej  náklad sa vtedy vypredal a druhé vydanie sa očakáva vo februári 2024.  Pre svoju druhú detskú knižku načrela autorka do sveta zvieratiek a Vianoc a ako hlavnú hrdinku si vybrala zvedavú líštičku Malvínku.

Malvínka je malé líščie mláďa, žijúce so svojimi rodičmi a jedným, nie celkom obvyklým, obyvateľom nory. Jej súrodenci už opustili domov a ona sa sama púšťa na potulky po okolí. Stretáva iných lesných obyvateľov, užíva si čaro prvého snehu a to pravé dobrodružstvo spoznáva pri objave ľudského obydlia na okraji lesa. Pre Malvínku sa tak začne odokrývať svet plný nových skúseností a zážitkov.  

„Možno tí ľudia nebudú až takí zlí, ako sa o nich vraví. Znovu začalo snežiť. Snehové vločky pomaličky dopadali na zem a zakrývali jej výhľad. Rozhliadla sa okolo seba. Tma bola čoraz hustejšia. Mala by sa vrátiť. „Dovidenia ľudia,“ zašepkala a rozbehla sa domov.

Prečo si deti čistia večer topánky? Ako to, že to vždy tak krásne rozvoniava v okolí ich zasneženého domu? A čo ten guľatý biely tvor na dvore a strom uprostred izby?

Tradícií a aktivít, ktoré zima ponúka je neúrekom a preto aj kniha poskytuje viac ako hodinu čítania na osemdesiatich ôsmych nádherne ilustrovaných stranách.

Počas čítania knihy Malvínkine Vianoce sa deti dočkajú aj jemného napätia, ktoré pridáva na pútavosti a udržuje malých čitateľov v dostatočnej pozornosti. Zároveň však nijako neruší príjemný pocit zo spoznávania sviatkov a rodinných zvykov nových susedov. Vianočná myšlienka o hodnote rodiny, lásky, ale aj pochopenia sa vinie celým dejom ako červená niť prepájajúce jednotlivé kapitoly sviatočných dobrodružstiev malej líštičky.

„Malvínka sa pritúlila bližšie k mamičke. Jej srsť hriala rovnako ako slniečko. Možno ešte o čosi viac. „Nikdy od teba neodídem,“ zamrmlala v polospánku.“

Nehu tejto rozprávkovej knižky znásobujú aj celostranové ilustrácie z dielne Zuzky Dreadky Krutej. Kresby sú veľmi jemné a mäkké. V spojení s citlivým textom dokážu dokonale navodiť atmosféru domova, našuchoreného líščieho kožúšku či kúzla rozžiarených svetielok.

Malvínkine Vianoce sú určite skvelá voľba pre rodičov, ktorí si chcú užiť predvianočný čas so svojimi deťmi pri spoločnom čítaní.

https://www.knizkaren.sk/malvinkine-vianoce/

V češtine aj na https://www.martinus.sk/709415-malvinciny-vanoce/kniha

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa