15.7 C
Zilina
14. júla 2024

Týždeň slovenských knižníc


Zamysleli ste sa nad tým, čo vás čaká v knižnici počas 25. ročníka Týždňa slovenských
knižníc? Krajská knižnica v Žiline, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, chce poukázať na to, že kráča s vyspelým svetom a pracuje s rôznymi témami, tak ako približuje aj Slovenská asociácia knižníc na svojej webovej stránke: „prístupnosť, digitalizácia, umelá inteligencia, ale aj bezbariérovosť, dostupnosť informácií, vzdelávanie a boj proti dezinformáciám.“ Cieľom celonárodného podujatia je tiež zvyšovať povedomie o knižniciach ako inštitúciách pre všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti.

25. ročník Týždňa slovenských knižníc 2024 začína 4. marca slávnostným otvorením na
Bratislavskom hrade a záštitu nad jeho realizáciou prevzala prezidentka Slovenskej
republiky Zuzana Čaputová.
Na čo sa v knižnici môžete tešiť?
Ako na to v knižnici a čo sa skrýva na oddelení odbornej literatúry návštevníkom
v pondelok 4. marca o 16:30 hod. porozpráva a oddelením ich prevedie knihovníčka
Michaela Vaclaviková. „Na úseku odbornej literatúry máme okrem iného aj knihy o zdravej výžive, varení, výchove, ale aj ručných prácach, tradíciách, hudbe, histórii či o našom meste. Čakajú tu na vás aj vaše obľúbené časopisy a denná tlač. A nemáme na mysli iba súčasnú tlač, uchovávame aj naozaj vzácne kúsky… Osvojíme si vyhľadávanie dokumentov v online katalógu a vysvetlíme vám, ako nájsť konkrétne knihy a časopisy. Ukážeme si aj niektoré raritné kúsky nášho fondu,“ informuje Michaela Vaclaviková.
V utorok 5. marca o 10:30 hod. knižnica pripravila Tréning pamäti vhodný pre všetkých
záujemcov, ktorí si chcú precvičiť pamäť.
Špeciálnou ponukou bude podujatie Dve hodiny knihovníkom. „Deti spoločne s rodičmi
navštívia oddelenie, kde sa nakupujú a spracovávajú knihy, nazrú do priestorov, kde sa knihy obaľujú, aby sa nezničili a na detskom oddelení spoznajú prácu detských knihovníkov. Nakoniec sa dozvedia, ako to funguje pri výpožičnom pulte a „odvážlivci“ nakuknú aj do tajov archívu. Podujatie je vhodné pred deti vo veku od 7 do 11 rokov, v sprievode rodičov.
Tešíme sa na Vás v utorok 5. marca od 15:00 hod.“, približuje knihovníčka Ľubka
Solčanská. Súčasnú povesťovú tvorbu v slovenskej literatúre predstaví lektorka Zuzana Kuglerová. Prezentačno-vzdelávacie podujatie sa uskutoční v utorok 5. marca od 9:00 hod. a je vhodné re základné školy 2. stupňa. Bude sa konať v rámci Programu Umenie pre školy 2024, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Podujatie Je nás počuť Krajská knižnica v Žiline a desiatky ďalších menších i väčších
knižníc na celom Slovensku budú realizovať v stredu 6. marca o 15:30 hod.


„Príďte si vychutnať šálku čaju a pomôcť nám vytvoriť klobúky a kostýmové doplnky do
našej požičovne kostýmov. Z plsti si vyrobíme klobúky a čiapky pre čarodejníka či
čarodejnicu, princeznú i cínového vojačika“, pozýva knihovník Michal Vaclavik na podujaties názvom Čaj u Klobučníka v piatok 8. marca o 16:00 hod. Podujatie je podporené z výzvy The Europe Challenge 2024.

Záver týždňa bude patriť interaktívnemu kvízu o tom, Ako nenaletieť hlúpostiam na sociálnych sieťach a o rozdieloch medzi dezinformáciou, hoaxom a konšpiračnou teóriou. Stretnutie je vhodné pre aktívnych používateľov sociálnych sietí. Pre účasť na kvíze je nevyhnutný vlastný smartfón, prostredníctvom ktorého sa budú účastníkom zobrazovať otázky a následne označia správnu odpoveď. Z kapacitných dôvodov je potrebné sa prihlásiť prostredníctvom formulára, ktorý nájdete na stránke knižnice. Kvíz je vhodný pre záujemcov od 15 rokov v piatok 8. marca o 16:30 hod. v Americkom centre Žilina.

Počas celého týždňa čaká na deti v knižnici ešte jedno prekvapenie. Každý návštevník do 15 rokov dostane zápisné do knižnice na 365 dní bezplatne. Knihomoli pozor! Tí, ktorí budú prichytení počas Týždňa slovenských knižníc pri čítaní v uliciach mesta alebo vo verenej doprave knihovníčkami a knihovníkmi z Knižničnej hliadky, rovnako získajú bezplatné zápisné do knižnice na celý rok. V meste ich spoznáte podľa označenia Knižničná hliadka. Knižnica srdečne všetkých pozýva a teší sa na vašu návštevu!

Bližšie informácie k naplánovaným podujatiach nájdete na web stránke knižnice a na sociálnych sieťach.

Mgr. Jana Neslušanová

Koordinátorka kultúrno-výchovnej činnostiKrajská knižnica v Žiline www.krajskakniznicazilina.sk

e-mail: neslusanova@krajskakniznicazilina.sk

tel.: +421 41 76 456 22

LATITUDE – 49° 12′ 53,143″ N LONGITUDE – 18° 44′ 29,592″ E

LATITUDE1 – 49,2147618450177 LONGITUDE1 – 18,741553299653

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa