3.5 C
Zilina
24. apríla 2024

Prvé nominácie na Knihu Kysúc 2023

Nominované knihy v anketovej čitateľskej súťaži

Kniha Kysúc 2023 (1. časť)

Pol storočia pod ochranou Panny Márie

Výpravná obsažná monografia autorky Marcely Podmanickej bola vydaná pri príležitosti     50. výročia požehnania farského kostola v obci Zborov nad Bystricou. Autorka v nej podrobne spracovala autentické spomienky ľudí, ktorí sa na stavbe kostola podieľali, ako aj mnoho duchovných odkazov od kňazov a veriacich, pre ktorých tento kostol naozaj veľa znamená. Zameriava sa nielen na stavbu, výzdobu a umelecky hodnotné vitráže v oknách kostola, ale podáva aj celkový prehľad o kňazoch, ktorí v obci pôsobili alebo z nej pochádzajú. Osobitná kapitola je venovaná historickému prehľadu o obci a farnosti. Publikácia je bohato ilustrovaná kvalitnými fotografiami Jaroslava Veličku. Predslov i doslov k nej napísal diecézny biskup Viliam Judák. Monografiu vydala obec Zborov nad Bystricou.

Odborná literatúra

Palárik

Monografiu Palárik zostavil historik Kysuckého múzea Tomáš Adamčík. Obsahuje príspevky odborníkov, ktorí sa venovali vybraným otázkam života a diela Jána Palárika, významného slovenského národovca, katolíckeho kňaza, dramatika, publicistu a predstaviteľa ideovej línie Novej školy slovenskej. Ponúka nové informácie o štúdiách J. Palárika, jeho nenápadnej básnickej tvorbe, ale predstavuje zároveň jeho vzťah k rodine a Kysuciam. Poodhaľuje tiež menej známu stránku života majcichovského farára ako hospodára. Monografiu vydalo Kysucké múzeum.

Odborná literatúra

Slovenské lesné železnice

Nová publikácia, ktorá prichádza na čitateľský trh je z vydavateľskej dielne Kysuckého múzea, prezentuje hodnotné poznatky z výskumu úzkokoľajných lesných železníc na Slovensku. Dočítame sa v nej o vzniku, výstavbe, prevádzke i o zamestnancoch železníc a ich sociálnom programe. Obsahuje tiež informácie o dopravnom parku, ktorý sa využíval pri preprave dreva. Všetky poznatky zahrnuté v publikácii dopĺňa hodnotný obrazový materiál. Publikácia je edičným výstupom Dokumentačného centra lesných železníc na Slovensku, ktoré pôsobí v rámci Kysuckého múzea.

Odborná literatúra

Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3.

Autori Miloš Jesenský a Petr Koutský, ktorí sa už dlhú dobu venujú neobjasneným hádankám a záhadám minulosti vás v presvedčia o tom, že aj v naoko prebádanom svete je stále čo objavovať. V novej knihe odhaľujú tajomné miesta s nevysvetliteľnými úkazmi, fragmenty krvavej histórie a zvesti o bájnych bytostiach a magických predmetoch, ktoré predstavujú takmer nevyčerpateľný zdroj tajomstiev. Prečítajte si o ďalších fascinujúcich a neobjasnených záhadách, ktoré mnohým nedajú spávať a nútia ich vracať sa na miesta, na ktorých zažili čosi nepochopiteľné. Knihu vydalo vydavateľstvo IKAR.

Odborná literatúra

Básne Jozef Majchrák

Útla knižka básní a veršov skalitského rodáka Jozefa Majchráka odzrkadľuje obraz doby a rozporuplné pocity človeka žijúceho na prelome storočí. Pavol Laš ponúka čitateľovi možnosť prostredníctvom umeleckého vyjadrenia a rečou poézie spoznať životné osudy málo známej osobnosti kultúry, slovenskej kinematografie a športu. Okrem básnickej tvorby bol Jozef Majchrák autorom mnohých odborných článkov, výskumných správ a publikácií venovaných slovenskému filmu, organizátorom šachových turnajov i úspešným reprezentantom tohto športu. Knižku vydala obec Skalité v spolupráci s autorom v roku 2023.

Beletria

Epitaf Krásnej cárice

Dva pohľady na svet a dve filozofie v zmýšľaní hlavných predstaviteľov prináša najnovšia kniha Jána Podmanického. Dej sa odohráva v drsnom a čarokrásnom kraji Kysúc, kam prichádza majiteľ významnej farmaceutickej firmy zrealizovať svoj životný obchod. Jeho plány však naruší zvláštny starec, ktorý má na život a jeho zmysel úplne iný pohľad. Konfrontácia dvoch rozličných názorov núti k zamysleniu a v osobitej poetike prepája večné pravdy so súčasnosťou. Knihu vydalo Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov v grafickej úprave Márie Ščúryovej z vydavateľstva Magma a s doslovom Márie Bátorovej.

Beletria

Dotyk motýľa

Eva Faktorová ponúka čitateľom a milovníkom poézie svoju v poradí druhú básnickú zbierku. Autorka je inšpirovaná životom, ktorý je pre ňu nekonečným zdrojom tvorivých podnetov. Jej básne sú moderné a obrazotvorné.  Príbehy zo života, ich odrazy a videnie sveta pretvára do autentickej básnickej podoby. Jej básne o láske sú blízke azda každému. Každý po nej túži a každý ju potrebuje a chce sa jej dotknúť. Pre niekoho môže byť  krehká ako dotyk motýľa. Básnickú zbierku zdobia nádherné ilustrácie Miliny Zimkovej. Grafickú úpravu a vydanie zabezpečilo vydavateľstvo Magma Čadca.

Beletria

Ohnivá          

Začínajúca kysucká autorka Monika Smolková sa nám predstavuje knižným debutom Ohnivá, ktorý umožní čitateľom cestovať medzi svetmi a zažiť fantazijné dobrodružstvo. Hlavná hrdinka Nina sa dostáva do sveta Veľkého ostrova, kde na Zámku z drahokamov vládnu kráľovskí súrodenci – Voda, Vzduch a Zem. Spoznáva nové miesta, na ktoré ju život neraz nedobrovoľne dovedie, zažíva mnoho nebezpečných, vzrušujúcich či bizarných situácií. Po chvíli si však všimne, že v tomto svete chýba niečo veľmi dôležité… Odpoveď určite dostanete po prečítaní knihy, ktorá uzrela svetlo sveta vo vydavateľstve Motýľ.

BeletriaMyšlienkové oddelenie

Najnovší román úspešného kysuckého spisovateľa Jaroslava Klusa je voľným pokračovaním románu Pseudologia phantastica, ktorý vyšiel v roku 2017 a získal prémiu Literárneho fondu a cenu PEN klubu. V románe Myšlienkové oddelenie píše duševná choroba listy hlavnému hrdinovi, ktorá chce mať skrachovaného riaditeľa školy i učiteľa, pijana a uznaného psychiatrického invalida iba pre seba a pre písanie. Ten sa po trpkých skúsenostiach v živote a po smrti matky presťahuje naspäť do svojho rodného mesta k otcovi, zmieri sa so synom, ktorý sa hanbil za jeho výčiny a nakoniec súhlasí s protialkoholickým liečením, lebo alkoholizmus ho oberá o sily na písanie. Pútavo napísaný príbeh prináša na knižný trh Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov.

Beletria

Zlatý vtáčik

Jana Belková, obľúbená kysucká autorka hlavne v radoch detských čitateľov, opäť prichádza s krásnymi rozprávkami, z ktorých každá nesie v sebe osobitné posolstvo. Verí, že príbehy pretkané filozofiou oslovia aj dospelých. Prostredníctvom príbehov nahliadneme do domčekov chudobných ľudí. Čo sa však stane ak sa v skromnej chalúpke stretnú Pokora     s Pýchou? Ako sa skončí ich rozhovor a odveký boj? Posledná rozprávka ukrýva prekvapenie v podobe najkrajšej rozprávky pre dievčatko, ktoré zažíva najúžasnejší deň vo svojom živote. Prečo je to práve tak? No to je zatiaľ tajomstvo. Knihu rozprávok, ktorú autorka obohatila o vlastné ilustrácie, vydala vlastným nákladom.

Beletria

Stratení v horách

Stratení v horách je siedmou spoločnou knihou kysuckého spisovateľa, publicistu Miloša Jesenského a poľského bádateľa, reportéra Roberta K. Leśniakiewicza. Kniha vás zavedie na vzrušujúcu, často až desivú výpravu za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Pred vašimi očami ožijú bizarné, dodnes nevyriešené zločiny a tragédie, zlovestné prízraky         a strašidelné zjavenia odohrávajúce sa na nebezpečných, snehom pokrytých štítov, kde okrem nevyspytateľného počasia číhajú na návštevníkov aj hrozby, ktoré ani nepatria do nášho sveta. Pokiaľ sa začítate do týchto príbehov, váš pohľad na hory už nikdy nebude takým, akým bol predtým. Knihu vydalo nakladateľstvo Naše Vojsko.

Beletria

Jašíkove Kysuce 2023. Zborník vybraných súťažných prác účastníkov 55. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže mladých prozaikov

Kysucká knižnica v Čadci, ako hlavný organizátor celoslovenskej súťaže mladých prozaikov Jašíkove Kysuce, vydala v rámci 55. ročníka literárnej súťaže zborník vybraných súťažných prác mladých autorov. V zborníku sú uverejnené práce ocenených súťažiacich autorov. Čitateľom ponúka zaujímavé ukážky zo súčasnej slovenskej prozaickej tvorby z pohľadu jej najmladších tvorcov.

Beletria

Usmiate srdce

Úspešná a známa regionálna autorka Soňa Behúňová, ktorá svojimi knižnými titulmi oslovuje všetky generácie, nám ponúka druhý diel životopisných čŕt a poviedok. V roku 2017 jej vyšla  prvá časť pod názvom Za troch chlapcov, kde nám autorka dovolila nazrieť do zásobníka svojich spomienok. V druhej časti autobiografickej knihy nás opätovne pozýva nahliadnuť do Sofiinho srdca, ktoré nám naširoko otvorila a čitateľ je vťahovaný do spomienok autorky nenásilne, vracia sa k ľuďom, tradíciám a situáciám zo svojho života na Kysuciach. Každý príbeh v knihe má dušu a je obohatený fotografiami zo súkromného archívu autorky. Knihu prináša na knižný trh Varínska tlačiareň.

Beletria

Pesničky pre šikovné detičky. 19 detských piesní s akordickým a klavírnym sprievodom na verše Jany Pavlíkovej  a Petry Bírovej

Publikácia vydaná Základnou umeleckou školou Jozefa Potočára v Čadci vznikla ako učebná pomôcka v snahe obohatiť súčasný piesňový materiál o nové detské piesne zachytávajúce štyri ročné obdobie. V prvej časti spevníka nájdeme melódie s akordickým sprievodom a v druhej časti noty pre spev s klavírnym sprievodom. Hudbu a text komponovala Petra Bírová, ktorá je nielen uznávanou pedagogičkou, ale azda najvýznamnejšou osobnosťou cirkevno-hudobného umenia posledných desaťročí na Slovensku. Milými veršami obohatila spevník aj skvelá detská autorka Jana Pavlíková, ktorá sa ako autorka, ale aj ilustrátorka, podieľala na tvorbe viacerých edukačných kníh. Spracovanie a realizácia publikácie je zásluhou Márie Ščuryovej – Magma.

Odborná literatúra

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa