Mechelen sa nachádza v metropolitnej oblasti známej ako flámsky diamant na polceste medzi Bruselom a Antverpami. Hoci je medzi ostatnými belgickými mestami ako Brusel, Antverpy, Brugy či Gent trochu nedocenený, kto ho navštívil, určite vám jeho návštevu vrelo odporučí. Je čisté, príjemné, bezpečné, otvorené a týmito prívlastkami sa snaží naprávať dojem, s ktorým do neho prichádzate z Bruselu. Vlakom sa sem z hlavného mesta Belgicka dostanete za necelú polhodinku a za 10 eur. Počas víkendov, od piatku večera je to dokonca za polovicu.
Zaujímavá i smutná história
Mechelen postavili na mokradiach, mal však blízko do všetkých významných miest, čo mu pridávalo na atraktivite. Obchodoval so súknom a bohatstvo z jeho predaja urobilo z Mechelenu hlavné mesto krajiny. Dnes je toto 87-tisícové sídlo desiatym najväčším mestom Belgicka. Ak si tu spravíte len malú víkendovú zastávku, budete prekvapení, aký pokoj v meste vládne. Ulice sú prázdne, tiché, rušnejšie je len vo vľúdnych zákutiach s rozmanitými kaviarničkami. Na hlavnom námestí Grote Markt sa nachádza Katedrála sv. Rumbolda z 13. storočia, ktorý je patrónom mesta. Zvonica kostola má takmer sto zvonov. Každý má svoje meno, najťažší je Salvátor a váži vyše 8 ton. Ich hlasmi v meste netradične ozvláštňujú atmosféru počas letných koncertov. Vežu katedrály dokončili v 15. storočí. Meria 97 metrov a vedie na ňu 500 schodov. Možno sa vám zazdá, že ste o Mechelene počuli aj v súvislosti s 2. svetovou vojnou. Nemýlite sa. Nachádzalo sa tu deportačné centrum Židov. Nacisti ich na tunajšie triediace miesto Kazerne Dossin sústreďovali a prevážali do koncentračných táborov rôznych miest v Európe. V súčasnosti je tu archív a múzeum a slúži ako pamätník holokaustu.
Univerzitné mestečko
Mesto vo veľkosti Žiliny je rovnako aj univerzitným mestom. Nachádza sa tu jeden z 9 kampusov Univerzity Thomasa Mora, ktorá je jednou z najvýznamnejších vzdelávacích inštitúcií v oblasti aplikovaných vied. Na všetkých kampusoch študuje vyše 20 000 študentov 111 národností, v 8 výskumných centrách pracuje viac ako 100 výskumníkov. Študijné programy v oblasti obchodu a cestovného ruchu, užívateľského dizajnu, učiteľstva, médií a komunikácie, zdravotnej starostlivosti a informačných technológií v anglickom jazyku sa vyučujú na troch kampusoch, jedným z nich je Mechelen. Univerzita ponúka aj vybrané 3-ročné bakalárske programy v anglickom jazyku, vďaka ktorým môžu ambiciózni študenti zažiť najvyššiu kvalitu vzdelávania. Štúdium je veľmi praktické, založené na spolupráci s medzinárodnými spoločnosťami, v ktorých študenti počas štúdia stážujú. V mestečku je všetko na dosah, a tak je aj študentský život z praktického hľadiska jednoduchší.
Najlepší starosta svete
Starosta tohto 87-tisícového mesta Bart Somers, rodený Mechelenčan úradujúci od roku 2001, bol v roku 2017 skutočne ocenený titulom najlepší starosta sveta. Jeho filozofia pri budovaní bezpečného mesta je inšpiratívna a účinná. V meste žije takmer 140 národností, no i napriek tomu je všade príkladný poriadok a pokoj. Ako prvú začal riešiť bezpečnosť v meste. Nasadil viac policajtov, viac kamier, niekedy bola nevyhnutná aj cesta nulovej tolerancie. Zvolil poradie – pravidlá, ktoré musia všetci rešpektovať a následná prevencia. Istý čas zaviedol napríklad hliadky na ihriskách z radov mládeže, ktoré oboznamovali deti na ihrisku s pravidlami verejného poriadku. Pokiaľ sa niekde výrastkovia nevedeli vpratať do kože, oslovilo mesto ich rodičov, aby v tejto štvrti hliadkovali oni. Nastal pokoj a navyše si všetci takto privyrobili, pretože tieto služby platilo mesto. Starosta sa tiež neváhal prísť prihovoriť moslimom na ich bohoslužbu. Rešpektuje komunity, no vždy pracoval s ľuďmi, pretože komunita za jednotlivca nenesie zodpovednosť. Vždy je to rodina. Jeho osobné nasadenie urobilo z Mechelenu naozajstný diamant. Ak niekedy budete v Belgicku, príďte sa o tom presvedčiť.