4.6 C
Zilina
20. septembra 2024

Sovy terapeutky z Kysuckého Lieskovca

Blahodárne účinky ornitoterapie (falcon therapy) sú vo svete známe. Vtáky dokážu vyvolať emocionálne, psychické i fyzické povzbudenie človeka. Bohaté skúsenosti s ňou má Ondrej Šulka z Kysuckého Lieskovca, ktorý do týchto služieb povoláva svojich šesť sov.

Rozárka, Vratko, Eliška, Luna, Oskar a Beruška

Ondrej Šulka sa 20 rokov venuje chovu severských plemien psov. Akosi prirodzene sa však do jeho portfólia dostali pred niekoľkými rokmi aj sovy.  V súčasnosti ich vozí medzi deti, žiakov či klientov sociálnych zariadení. Približuje im život týchto živočíchov a ich význam pre udržanie rovnováhy v prírode. „Mám 6 sov. Dve sovy lesné – Rozárku a Vratka, 1 sovu dlhochvostú –  Elišku, 1 plamienku driemavú – Lunu, výra skalného som dostal už s menom Oskar a 1 exotickú sovu z Nového Zélandu – Berušku. Tú však na vzdelávacie programy nevozím, chodím len so sovami, ktoré žijú na Slovensku,“ hovorí Ondrej Šulka. Na stretnutia chodí v historickej peleríne, s parádnym klobúkom a hrubými rukavicami, na ktorých mu krotko sovičky sedia. Menším deťom ich predstavuje prostredníctvom rozprávok, starším a dospelým o nich povie viac. A napokon všetci čakajú len na to, kedy si sovy budú môcť pohladiť. „Zo začiatku sú deti veľmi prekvapené, pretože sova je pomerne veľké zviera. Napríklad výr skalný má obrovské oči, rozpätie krídel takmer 2 metre a vyzerá až mysticky. Kontakt človeka s dravcom je úplne niečo iné, ako keby ste mu priniesli napríklad sliepku. Je to kráľ prírody, vyžaruje z neho autorita, dôstojnosť a majestátnosť a keď sa k nemu môžete priblížiť, vyvolá to vo vás výnimočné emócie.“

Chov je prísne strážený

Chovať vo voliére dravca – sovu, nie je také jednoduché ako kanárika či andulku. „Sova je zákonom chránený živočích, na ktorého chov musíte mať povolenie, a to musí zodpovedať výnimke zo zákona, že môžete zviera chovať a používať. Tiež musíte nahlásiť kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu o tom, ako ste sovu získali a tú vám môže vystaviť len chovateľ. Nemôžete ju odchytiť vo voľnej prírode. Každého živočícha a všetko, čo sa sním deje, musíte nahlásiť na Štátnu ochranu prírody a Štátna veterinárna správa má nárok dozorovať takýto chov,“ opisuje Ondrej Šulka proces, ktorý je pri chove sov nevyhnutný .

Novodobé sokoliarstvo

 „Sova, aj napriek tomu, že je prirodzene samotársky dravec, si na prítomnosť človeka zvyká ľahko. Vedeli to už v Perzskej ríši pred 4-tisíc rokmi, keď začali cvičiť prvých dravcov. Vtedy sa viac používali na lov, dnes slúžia najmä ako biologická ochrana objektov a priestorov, ako sú letiská, kde sú sokoliari v podstate zamestnaní. Je to vlastne nová forma sokoliarstva. Vždy je lepšie pustiť dravca do veľkého kŕdľa vtákov, ako ich plašiť, strieľať či naťahovať im siete, čo je veľmi nehumánne a neprirodzené. Oni dobre vedia, že dravec je nepriateľ, ktorý ich loví a veľmi rýchlo sa odpracú. Využívajú ich aj pestovatelia, ktorým robia škodu napríklad škorce.“

Nepriateľom sov sú kuny a jedy

Sovy sa odlišujú podľa toho, kde žijú a lovia. Menšie sovy ako plamienka driemavá lovia drobné vtáctvo, sova lesná žije v hlbších lesoch a živí sa aj hlodavcami, výr už loví zvieratá vo veľkosti zajaca. „Na sovu v prírode môžeme natrafiť, keď sa napríklad vyplaší. Radi hniezdia aj na trámoch starých usadlostí, v humnách. Najbližšie k ľuďom hniezdi plamienka driemavá. Žiaľ, aby sovy prežili, musí sa už angažovať aj človek tým, že im stavia prístrešky. Sova je nepriateľom pre mnohé živočíchy a jej hlavným nepriateľom je kuna. A jed na hlodavce. Pokiaľ  takého, čo ho zožral, sova chytí, má to spočítané aj ona.

Lovec tichého letu

A čím je sova výnimočná? Rozhodne nie modrými očami, ako sa nám snaží vsugerovať jedna z bánk. Sova snežná, ktorá hrá v reklame hlavnú úlohu, v skutočnosti v prírode nikdy modré oči mať nemôže. „Sova loví v noci a lovu je prispôsobené všetko na jej tele. Loví však sluchom, nie zrakom. Má ho veľmi dobre vyvinutý, dokonca jedno ucho je väčšie ako druhé, aby dokázala zachytiť veľký rozsah zvuku. Tým, že hlavu otáča až o 270 stupňov, má ju ako radar. Sedí na konári, otáča ňou a keď niečo začuje, vyštartuje. Zameria sa na korisť a s presnosťou 1 stupňa ju trafí. Keby ste jej mávali pred očami, nebude vás vidieť. Funkciu zraku nahrádzajú hmatové štetinky – vibrisy – pierka okolo zobáku. Sovy lovia prepadovým spôsobom, to znamená, že vyčkávajú a keď korisť začujú, vyštartujú po nej, no tak tichučko, že ju vôbec nezačuje. Preto sa radí k lovcom tichého lovu. Sovy slúžia na udržanie rovnováhy v ekosystéme, aby sa populácie hlodavcov nepremnožili, no ak sa tak predsa stane, sovy môžu mať až dve znášky,“ približuje výnimočnosť sov Ondrej Šulka.

Deti poznajú viac žirafy ako sovy

Keďže sme Ondreja Šulku stretli v materskej škole Spojenej cirkevnej školy v Rajci , zaujímali sme sa, čo ho sem priviedlo. Odkázal nás na učiteľku Natáliu Fuskovú, ktorá je už dlhší čas z jeho sov nadšená. „Moja mama pána Šulku poznala a vedela, že chová severských psov. No keď jej povedal, že chová už aj sovičky, okamžite jej napadlo, že by to mohlo byť zaujímavé pre deti v škôlke, kde som pracovala. Keď sme mali tému V ríši vtáctva, hneď som ju spojila s jeho návštevou. Chceme deťom aj v iných škôlkach a školách priblížiť environmentálnu výchovu a vyvolať v nich bližší vzťah k prírode. Niekedy totiž poznajú viac levy, žirafy a surikaty ako napríklad sovu alebo zviera, ktoré žije v prírode okolo nás. Videla som, že deti z toho majú nezabudnuteľný zážitok, tak sme pána Šulku trochu „vyťažili“ aj v našej škôlke. Pomáham mu tieto stretnutia so sovami posúvať ďalej medzi ľudí. Záujem o ne majú nielen deti, ale i dospelí. Všetci sú prekvapení, že sovy sú pokojné, zvyknuté na ľudí, nechajú sa pohladiť,“ hovorí o svojich zážitkoch so sovami Natália Fusková. Teší ju, že to má zmysel, najmä pre deti. Na našu otázku, či sama netúži chovať takéto zviera, odpovedá, že ju to síce veľmi láka, no časovo i priestorovo by bol chov pre ňu veľmi náročný. Zatiaľ jej stačí, že v takejto vzdelávacej a terapeutickej aktivite môže byť prospešná tým, že spoznávanie tajomných sov sprostredkúva ostatným.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa