12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Zraz veteránov pri kaštieli Chateau Gbeľany – zážitok nad rámec obyčajného

Prvomájový zraz historických vozidiel v Gbeľanoch dopadol nad očakávanie. Dobre spropagovaná akcia a vydarené počasie prispeli k hojnej návštevnosti. A veru bolo čo pozerať, veď areál bol zaplnený vozidlami rôznych typov a značiek. A čo môže spolu ladiť viac, ako očarujúce okolie barokového kaštieľa a historické vozidlá?

Niektorí majitelia sa s nami ochotne podelili s informáciami o svojej záľube.

Michal z Čadce so svojím splneným snom – Škodou Rapid 136

Toto auto mal otec v čase môjho detstva, a vtedy to bolo veľmi dostupné auto. Páčila sa mi práve táto športová verzia Rapid. Postupne mi prirástlo k srdcu. S otcom, vyučeným automechanikom, sme ho neustále renovovali. Všetko som sa naučil pri ňom, keďže nie som vyučený automechanik, ale mechanik strojov. Škodovku som renovoval 10 rokov a dá sa povedať, že sa mi splnil detský sen.

A keď už sme pri škodovkách, povozili by ste sa vo Felíciách – skvostoch socialistickej doby?

Milan Weber s ikonickým VW „chrobákom“ pre svoju dcéru

Som samouk. Keď som mal 18 rokov, kúpil som si „trabanta“. Začal som ho prerábať a chodiť s ním na zrazy do Nemecka. Mal som taký plán, že každému z mojich detí venujem k osemnástke auto. Keď sa mi narodil prvý syn, začal som preňho robiť „jednotkového golfa“. Potom sa mi narodila dcéra a pre tú som som začal renovovať tohto „chrobáka“. To mi trvalo až 4 roky. A, samozrejme, chystám auto aj pre najmladšiu dcéru.

Jozef Jančovič z Trenčína, ako vystrihnutý z filmu päťdesiatych rokov

V mladosti som mal motorky a jazdil som. Po väčšej pauze som si na „staré kolená“ kúpil túto JAWU z roku 1959. Všetko na nej som si robil sám, som strojný mechanik. Je to pre mňa koníček a vďaka nemu som sa postretal s mnohými zaujímavými ľuďmi. Na takéto podujatia chodím vždy, keď sa mi to podarí. Momentálne skladám motorku pre moju dvadsaťsedemročnú dcéru. Verím, že tieto motorky ostanú navždy v rodine ako dedičstvo.

Aj vo vás táto fotka evokuje americké 30-te roky, Al Caponeho a prohibíciu?

Majiteľ sa snaží renovovať auto vo svojom voľnom čase, ale pomaly už odovzdáva žezlo svojim pokračovateľom – dvom synom.

Kto si pamätá toto autíčko z NDR?

Trabant je jedna zo značiek automobilov vyrábaných v minulosti automobilkou Sachsenring v meste Zwickau. V 80. rokoch sa stal mimoriadne populárnym okrem NDR aj v niekdajšom Česko-Slovensku a Maďarsku. Odhaduje sa, že spolu sa ich vyrobilo 3,2 miliónov kusov. Vďaka materiálu, z ktorého bol vyrobený, bol prezývaný aj PVC jaguár alebo BMV (Bakelitové Motorové Vozidlo).

Legendárny „hadraplán“ ako z filmu Vrchní, prchni!

All inclusive dovolenku by ste v tomto „hippie“ VW van-e asi nezažili, ale zážitkovú určite áno.

Ďalšie historické skvosty

Čaro podujatia spočívalo nielen v samotných vozidlách, ale aj v ich majiteľoch a návštevníkoch. Dobrá nálada bola doslova až nákazlivá. Prišli jednotlivci, celé rodiny a stretli sa tu aj priatelia a známi, ktorí sa už dlhšie nevideli. A to sa stalo pre mnohých pridanou hodnotou tohto zrazu.

Aj takto štýlovo prišli niektorí oblečení

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa