7.8 C
Zilina
24. apríla 2025

Stredná zdravotnícka škola v Žiline – v ústrety učiteľom prvej pomoci

Rovnako, ako sa vyvíjajú poznatky v zdravotníctve, napreduje aj poskytovanie prvej pomoci. Nie všetko, čo bolo zaužívané v minulosti, je účinné aj dnes. Techniky a postupy sa neustále zlepšujú a zdokonaľujú a sú to práve zdravotnícke školy, ktoré by mali tento trend zachytiť medzi prvými. Nové metódy sú založené na zhromaždených dôkazoch a poznatkoch odborníkov.

Práve toto bola hlavná téma Metodického dňa učiteľov odborných predmetov, konkrétne poskytovania prvej pomoci, ktorého úspešným žiadateľom a hlavným organizátorom bola 4. 4. 2025 Stredná zdravotnícka škola v Žiline. Projekt nazvaný Učitelia učiteľom v rámci programu Interreg Česko – Slovensko finančne podporila Európska únia a partnersky sa doň zapojila aj Mendelova střední škola Nový Jičín a Slovenský Červený kríž – Územný spolok Žilina.

„Už názov projektu veľa napovedá, pretože práve my, učitelia, sa chceme navzájom obohatiť o informácie a skúsenosti, ktoré máme vo vyučovaní prvej pomoci, konkrétne v oblasti úrazov. Prizvali sme aj odborníkov z praxe, inštruktorov prvej pomoci či psychlogičku, ktorí nám o tejto problematike prednášali,“ hovorí riaditeľka SZŠ v Žiline Ľubomíra Tudíková a zároveň objasňuje, čo ich viedlo k usporiadaniu takéhoto odborného podujatia:

„Boli sme viackrát organizátormi súťaže v poskytovaní prvej pomoci na regionálnej i celoštátnej úrovni a tam sme videli, ako žiaci prichádzajú rôznorodo pripravení. Ukázalo sa, že my, učitelia, nemáme rovnako nastavené štandardy vo výučbe. Už vtedy sme diskutovali, o tom ako ich zjednotiť, ako si odovzdať najnovšie informácie a poznatky tak, aby sme učili podľa najnovších postupov. Tam vznikla potreba stretnúť sa, vymeniť si skúsenosti, aby sme v konečnom dôsledku nemuseli objavovať objavené.“

Poznatky, ktoré učitelia získali na tomto inšpiratívnom stretnutí, poputujú ich prostredníctvom k žiakom a budú tiež súčasťou zborníka, v ktorom budú mať účastníci podujatia sústredené všetky prednášky a informácie, ktoré na ňom odzneli. V rámci Metodického dňa bola aj výstava moderných učebných pomôcok, ku ktorým sa učitelia nie vždy dostanú. Napríklad figuríny, ktoré vierohodne simulujú životné funkcie človeka v rôznych situáciách a umožňujú študentom, aby si v školských podmienkach odskúšali rôzne postupy a k pacientovi následne pristupovali bez obáv a s istotou.

Na konferencii sa dovedna zúčastnilo vyše 80 účastníkov. Nielen počúvať, ale najmä diskutovať prišli zástupcovia zo všetkých 30 stredných zdravotníckych škôl na Slovensku, Mendelové střední školy z Nového Jičína, Vyšší odborní školy zdravotnické Ostrava a viacero odborníkov z oblasti poskytovania prvej pomoci v oblasti traumy. Za finančné prostriedky z EÚ cez program Interreg mohli organizátori zakúpiť i zdravotnícke a učebné pomôcky, ktoré ostávajú na hostiteľskej škole a táto ich môže využívať pri ďalšej výučbe.

„Toto podujatie dopadlo nad moje očakávania. Učitelia sa na nás obracali s prosbou, aby sme ho zorganizovali aj o rok. Vzišiel dopyt po obdobných podujatiach pre stredné zdravotnícke školy aj v iných oblastiach, najmä v ošetrovateľstve.

Na Slovensku podobná forma odovzdávania skúseností na takejto úrovni absentuje, takže kolegovia ocenili to, že sme nabrali odvahu niečo takéto zorganizovať. Rezonovalo aj to, že učitelia prvej pomoci sa nemajú ako ďalej vzdelávať, nikto pre nich nič nepripravuje, každý sa vzdeláva na vlastnú päsť a je len na ňom, ako veľmi zachytí najnovšie trendy.

Pedagógovia sú dychtiví po informáciách, stretnutiach, odovzdávaní informácií a konzultáciách s odborníkmi. Záujem ma príjemne prekvapil a bol pre mňa veľkým zadosťučinením. V ďalších projektoch v rámci našej školy by sme sa chceli presunúť práve do simulácie v oblasti ošetrovateľstva, máme podanú žiadosť na projekt ako poskytovať online poradenstvo v odbore asistent výživy, riešime revitalizáciu átria, čo je súčasťou zeleného vzdelávacieho fondu, takže je pred nami veľa práce,“ dodala riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Žiline Ľubomíra Tudíková.

Pozrime sa na niekoľko mýtov a právd oblasti poskytovania prvej pomoci:

 „Škrtidlo sa zásadne v prvej pomoci nesmie používať, preto vypadlo aj z povinnej výbavy autolekárničiek.“ Je pravda, že klasické gumené škrtidlo vypadlo z autolekárničiek, pretože na jeho naloženie je potrebná osvojená zručnosť z kurzu, ale nie je pravda, že sa nesmie používať. Gumené škrtidlo v prvej pomoci a urgentnej zdravotnej starostlivosti nahradil tzv. turniket, čo je profesionálne vyrábané škrtidlo. Najnovšie medzinárodné odporúčania už v roku 2015 prinášajú nový pohľad – turniket je efektívnou metódou zastavenia masívneho krvácania, najmä ak sa jedná o ťažko zastaviteľné krvácanie či devastačnú, alebo amputačnú ranu, ktorá sa často nedá ovínadlami zastaviť.

„Zastaveniu veľkého vonkajšieho krvácania pomáha vydvihnutie končatiny nad ranu smerom hore“. Môže sa zdať, že ide o pravdivé tvrdenie, avšak elevácia, teda dvíhanie končatiny nahor, nezastavuje krvácanie. Krvácanie zastavuje priamy tlak na ranu napr. hranou dlane či prstami tak, aby sme videli, že rana prestala krvácať. Samotné dvíhanie končatiny nahor nezastavuje krvácanie ani výrazne nezmierňuje tlak krvácania.

Každopádne, nech pre zraneného urobíme čokoľvek, neublížime mu. Môžeme mu len pomôcť a zachrániť život.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa