14 C
Zilina
19. júna 2024

Strečnianska mašľa je súčasťou Slovenskej ultratrailovej ligy

Na prvom ročníku tohto behu bolo doslova raz toľko organizátorov – asi 50, ako účastníkov, ktorých prišlo 25. Karta sa však postupne začala obracať a na šiesty ročník Strečnianskej mašle je doteraz prihlásených takmer 600 účastníkov. Preteky sa uskutočnia v sobotu 8. 6. 2024 a ponúkajú dve trasy, ktoré prechádzajú po turisticky značených chodníkoch. Merajú 50 km a 25 km. 

Mašľa je dosť nezvyčajný názov pre podujatie tohto druhu, opýtali sme sa preto Dušana Ďurča z Klubu slovenských turistov (KST) Uhlík Strečno, ktorý beh organizuje, prečo Strečnianska mašľa vznikla: „Chodili sme s kamarátmi po horách a našli sme na Suchom ceduľku s nejakými číslami a popisom „… bežíme hore, bežíme dole…“. Bolo to značenie pretekov Malofatranská stovka a padol návrh, aby sme si ju vyskúšali zabehnúť. Dali sme asi 50 km a rozhodli sa, že niečo podobné skúsime zorganizovať v Strečne a okolí, pretože podmienky aj kopce tu máme vskutku zaujímavé. A prečo mašľa?

Keď je okruh nakreslený na mape, vidíme akoby dve slučky mašle. Jednou je krivánska časť, kde sa beží 25 km a druhou lúčanská časť Malej Fatry, kde sa beží druhých 25 km. Ak v budúcnosti naberieme odvahu, spravíme ešte dve 25 km slučky, aby z toho bol 100-kilometrový beh a zo súčasnej mašličky parádna veľká mašľa.“ Ani názov KST Uhlík Strečno nie je úplne bežný a tiež z neho cítiť istú symboliku. Dušan Ďurčo nám to potvrdil: „Je odvodený od miesta, ktoré leží smerom na Polom, kde sme si slaninu opekali na uhoľ.“

Z prihlásených účastníkov približne polovica absolvuje beh 50-kilometrový a polovica 25-kilometrový beh, respektíve turistický pochod. Organizátori mysleli aj na deti, pre ktoré je na ihrisku pripravený prekážkový beh Strečnianska mašlička. K 25 zatiaľ prihláseným deťom sa môžu pokojne, priamo v sobotu, pridať ďalšie.

„Strečnianska mašľa je ultra beh, zaradený medzi ultra maratóny. Je teda dlhší ako 42-kilometrový maratón a behá sa v horskom teréne. Naša mašľa má 50 km a bežci musia prekonať prevýšenie takmer 3 000 metrov,“ pokračuje Dušan Ďurčo. Keďže ide o náročný terén, každý rok niektorých zastavia zranenia alebo fyzická slabosť na trati. Je to totiž náročná a vyslovene pretekárska záležitosť.

Hromadný štart 50-kilometrovej trasy bude o 7.00 na futbalovom ihrisku Radinové v Strečne, hromadný štart 25-kilometrovej trasy bude o 8.30 na rovnakom mieste. Informácie nájdete aj na stránke https://masla.strecno.eu/.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa