14 C
Zilina
19. júna 2024

Rozprávky večných detí

Čadca (október – december 2023) Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja zrealizovala cyklus literárno – výtvarných dielní určených pre zdravotne postihnutých alebo inak znevýhodnené skupiny obyvateľstva v rámci projektu „Rozprávky večných detí 8“. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Spolufinancovanie zabezpečil Žilinský samosprávny kraj.

Stretnutia s „večnými“ deťmi patria medzi tie nezabudnuteľné. Svoju radosť a úsmev  dokážu preniesť na všetkých okolo. Počas našich spoločných stretnutí v rámci projektu sme spoznali krásy prírody, v knihách našli všetky živočíchy žijúce vo vode i na lúkach. Odhalili sme čaro zvukových kníh, hádali zvuky a priraďovali ich ku zvieratkám. Elektronické hovoriace a hrajúce pero spolu s knižkami z „Kúzelného čítania“ vyčarili na tváričkách detí žiarivý úsmev a radosť. Podľa obrázkov z názorných pomôcok sme zvládli pomenovať aké správanie v prírode je správne a taktiež čo je nesprávne. Na magnetickej tabuli sme  vytvorili čarokrásnu  krajinu, v ktorej by sme chceli bývať. Ako šetriť vodu, ale i elektrickú energiu v domácnosti, sme sa naučili podľa náučných farebných obrázkoch. Spoločne sme roztriedili odpadky do farebne označených košov a porozprávali sa o dôležitosti recyklovania. Taktiež sme spoznali remeslá, porozprávali sa o pekároch, farmároch, pestovateľoch… a zistili sme odkiaľ pochádzajú potraviny. Vo výtvarnej časti kamaráti nakreslili to, o čom sme sa rozprávali. Deti veľmi radi maľujú, najradšej používajú pastelky, fixky ale taktiež sa skamarátili i so štetcom a farbami. Trošku ich potrápilo vystrihovanie a lepenie obrázkov ale nakoniec svoje práce s hrdosťou ukazovali nielen pani učiteľkám. Záverečnou časťou celého projektu bola výstava prác detí pod názvom „Vytvorili sme pre Vás“. Okrem pestrofarebných výkresov si tu deti našli i svoje fotografie vytvorené zo spoločných stretnutí.

Na spoločnom záverečnom stretnutí sa stretli kamaráti zo Spojenej školy v Čadci, Spojenej školy sv. Jozefa z Turzovky, Špeciálnej základnej školy Turzovka, Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom v Čadci, Centra sociálnych služieb Slniečko v Oščadnici a Centra sociálnych služieb z Horelice. Kamaráti nám v krátkom programe ukázali, že i napriek svojmu hendikepu vedia pekne spievať a recitovať. Taktiež každá škola i zariadenie dostala „Veselé pexeso“, v ktorom si deťúrence našli obrázky zo svojich výtvarných prác. Záver patril spoločnej diskotéke, o ktorú sa postaral Radko Nekoranec. Už pri prvých tónoch z obľúbených pesničiek deti zaplnili tanečný priestor a všetci bez rozdielu postihnutia sa spoločne zabávali.

Ďakujeme všetkým zúčastneným školám i zariadeniam, že sme vďaka tomuto projektu spoznali nielen úžasné deti, ale i obetavých pedagógov a vychovávateľov, ktorí sa s láskou, úsmevom a porozumením venujú deťom. Taktiež Martinke Piteľovej, ktorá aj v tomto ročníku zastrešovala výtvarné dielne. Aj v nastávajúcom roku sa budeme tešiť na spoločné stretnutia u nás v knižnici, kde je naozaj miesto pre všetkých.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa