12.9 C
Zilina
23. júna 2024

Moderná mestská knižnica je medzi deťmi veľmi populárna


Mestská knižnica v Bytči ročne zrealizuje okolo 50 podujatí. Okrem besied s autormi kníh,
sú to aj workshopy, tematické stretnutia a rôzne súťaže. Knižnica bola nedávno
revitalizovaná, modernizovali sa interiérové priestory. V súčasnosti má viac ako 1 500
čitateľov, knižný fond tvorí 30 000 kníh a dokumentov. Knižnica má dve filiálky, a to
v mestských častiach Mikšová a Hrabové. V marci, mesiaci venovanom knihám, je knižnica
obľúbenou destináciou aj pre školy z bytčianskeho regiónu. Posledný novembrový týždeň bol v knižnici veľmi bohatý na podujatia.

Podujatie „Deti slnka“

Od pondelka jej brány navštívili prevažne deti z oboch bytčianskych základných škôl. Prváčikovia boli pasovaní za nových čitateľov knižnice. „Ide o tradičné podujatie, ktoré organizujeme vždy ku koncu roka. Deti tvoria prevažnú časť našej čitateľskej základne. Aj týmto ich chceme motivovať ku čítaniu kníh, čím sa rozširuje ich slovná zásoba a samozrejme aj fantázia,“ vysvetlila Ľubica Raždíková, knihovníčka Mestskej knižnice v Bytči. Ďalším novembrovým podujatím bolo stretnutie so včelárom. Na podujatí pod názvom „Deti slnka“ rozprávalo sa o význame včiel pre náš ekosystém, a taktiež o včelárstve. Okrem toho, že si deti mohli vlastnoručne vyrobiť voskové sviečky, ochutnali rôzne medové produkty. O histórii knihy, o jej vzniku a vývoji sa deti dozvedeli viac na ďalšom stretnutí v knižnici. Vyskúšali si písanie brkom aj rytie do hliny. Na záver sa zahrali na spisovateľov a tvorili si vlastné knihy.

Šachový turnaj

Poslednou akciou v novembri bol Vianočný turnaj v šachu. „ Išlo vôbec o 1. ročník Vianočného šachového turnaja, na ktorom sa zúčastnili žiaci oboch našich ZŠ. O majstra Vianočného turnaja súťažilo až 22 šachistov,“ dodala Ľubica Raždíková. Až štvrtinu čitateľov knižnice tvoria deti, ktoré radi navštevujú jej podujatia. Medziknižničné výpožičné služby uspokojujú aj čitateľov študujúcich na stredných a vysokých školách. Najväčší záujem je o knihy z detskej literatúry, beletriu pre dospelých, dobrodružné romány a sci-fi. Zriaďovateľom Mestskej knižnice v Bytči je Mesto Bytča. Novembrové aktivity knižnica zorganizovala v spolupráci s Krajskou knižnicou v Žiline.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa