14 C
Zilina
19. júna 2024

Fašiangový beh rozbehal Žilinu

Prvá februárová sobota v Bôrickom parku hrala ráno všetkými farbami. Amatérski nadšenci behu, zo združenia Rozbeháme Žilinu, sa stretli a spoločne si zabehali. Keďže to bol tématický – fašiangový beh, mnohí nezaváhali a prišli s farebnými maskami. To okamžite rozprúdilo veselú náladu.

Rozbeháme Žilinu je projekt, ktorý zastrešuje organizátor Rozbeháme Slovensko. Pôvodne vznikol v Čechách a po veľkom úspechu riaditeľ Jan Bielik oslovil mestá na Slovensku. „Prihlásila som sa s tým, že aktívne behám, venujem sa športu a vybrali ma ako ambasádorku,“ hovorí Valentina Schiaretti. „Po roku ale prišlo zranenie, operácie a preto som oslovila Zuzku Berhanovú, aby túto skupinu viedla.“

Nezisková organizácia Rozbeháme Slovensko vznikla na podporu pohybu, motivuje ľudí, aby sa zdvihli z gauča a niečo urobili pre svoje zdravie, trebárs aj relaxačným behom.

„V Žiline je veľa športových klubov, ale chýbalo tu niečo ako klub hobby bežcov, kde by sa ľudia nebáli prísť, že im niekto bude merať čas, vzdialenosť, tep. Toto je o tom, že treba prísť, zabaviť sa, niečo nové sa dozvedieť od sparringpartnerov s rovnakým „postihnutím“.“ „Toto je tréning pre radosť,“ povedala Zuzana Berhanová.

V skupine je momentálne prihlásených okolo štyristo členov, tréningy si každý absolvuje po svojej línii a zhruba raz mesačne sa uskutoční stretnutie. Stretnutia sa väčšinou organizujú cez víkend, pretože cez týždeň sú členovia priveľmi zaneprázdnení.

„Zdieľaním sa snažíme navzájom motivovať zverejňovaním svojich behov, zážitkov, poprípade nových trás na behanie. Keď sa stretneme, je nás okolo dvadsať. Je to pre nás vlastne terapia. Sme priatelia, stretávame sa aj mimo behu. Boli sme ako skupina aj na vianočnom behu na Vodnom diele, na akcii Behajme lesmi. V skupine sa vždy beží lepšie ako jednotlivcovi. Jednotlivec, ktorý chodí na preteky, sa musí neustále motivovať sám. A tu sme na všetko spolu. Dôležité je dobehnúť a cítiť sa šťastne. Skupina vás potiahne,“ dodala Zuzana Berhanová.

„Beh je pre nás psychohygiena, vyčistíme si pri ňom hlavu a zlepšíme kondičku. Mnohí z nás majú sedavé zamestnanie a týmto spôsobom si výborne precvičíme telo a prídeme na iné myšlienky,“ zhodli sa Zuzana Berhanová a Valentina Schiaretti. „Pridajte sa k nám!“

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa