14 C
Zilina
19. júna 2024

Farebná pošta Pavla Hammela doručená do Žiliny

Žilina – Obrazy Pavla Hammela by sme našli v mnohých zbierkach súkromných zberateľov. Spojenie hudobnej a výtvarnej tvorby tohto umelca môže byť pre niekoho prekvapujúce, no rozhodne sa s ním treba zoznámiť. Kto by rád spoznal slovenskú hudobnú legendu nielen cez jeho piesne, ale aj ako výtvarníka, má na to jedinečnú príležitosť v Galérii F na Predmestskej ulici v Žiline.

„V Hammelovom výtvarnom prejave sa stretávame s prvkami abstraktnej maľby. V jeho expresívnych olejovo-akrylových obrazoch dominujú geometrizujúce tvary, ktoré autor postupne rozvíja do výtvarných kompozícií a týmto spôsobom nás pozýva do poetického vnímania príbehov svojich piesní. Názvy obrazov, ako aj ich obsah, často odzrkadľujú to, čo najviac pripomínajú – názvy jeho piesní, ako napríklad Kamalásky, Stretnutie s tichom, List do mora, Keď pavúk svoje siete dotká či Papageno,“ približuje výtvarnú tvorbu Pavla Hammela  výtvarný teoretik Milan Mazúr.

„Každý z jeho obrazov je citlivo remeselne spracovaný nánosom hrubej farby štetcom alebo špachtľou. Vznikajú tak pôsobivé kompozičné prvky, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť jednoducho, ale zároveň majú „prísny“ až striktný charakter. Divákovi ponúka príbeh, nazeranie, poznanie či dialóg podriadený premyslenej výtvarnej, ale aj hudobnej konštrukcii. Podobný prístup sa týka aj farieb, ako sú vášnivá červená, intenzívna modrá a prenikavá žltá, ktoré v nás vzbudzujú pocity radosti.

Farba už nie je len lokálnym tónom vecí, ani impresionistickou hrou so slnkom a životom, ale stáva sa symbolom emocionálnej hodnoty autora. Hammelove diela boli vystavené v mnohých významných galériách na Slovensku a v zahraničí. V roku 2010 získal na výstave v talianskom Porto Sant Elpidio, na Premio Internationale D‘Arte San Crispino, cenu poroty za výnimočné tvorivé majstrovstvo,“ pokračuje  Milan Mazúr.

Výstava Pavol Hammel  – Farebná pošta potrvá v priestoroch komornej Galérie F na Predmestskej ulici v Žiline do 10. 12. 2023.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa