3.5 C
Zilina
24. apríla 2024

Braňo Jobus o hudbe, písaní i čítaní

Počas druhého dňa Týždňa slovenských knižníc základmi Kysuckej knižnice v Čadci mierne otriasli tóny gitary vyrobenej z rýľa sprevádzané hustým koncertným dymom. Kto by tak mohol toto vymyslieť? No predsa Braňo Jobus – spevák, hudobník, spisovateľ a zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry. Aktuálne vydal viac než 20 kníh, ktoré sú určené najmä detským čitateľom. Keďže naše publikum – žiaci základných škôl z mesta i obcí regiónu – prišlo pripravené, nastala aj otázka, prečo ide len o rozprávky pre deti a či nezvažuje písať aj pre dospelých.

„Moje knihy nie sú len pre deti, sú pre všetkých, pretože je v nich krásne prepojený život s rozprávkou. A navyše, v rozprávkových knihách sa recenzenti nezvyknú šťúrať,“ dodal spisovateľ a hudobník s úsmevom. Práve jeho štyri knihy o muflónovi Ancijášovi verne sprevádzajú jeho životné príbehy. Dozvedeli sme sa, že ani jednu knihu, ktorú napísal, po sebe nečítal. Keď chce napísať nový príbeh, odchádza na ostrov Maurícius, kde nachádza pre seba a príbehy potrebný pokoj. V knihe Playko splnil jednej učiteľke sen stať sa živou knižnou hrdinkou, jedinou na tejto zemeguli, a naspievať vlastnú pieseň.

Braňo Jobus v Kysuckej knižnici v Čadci.

Táto učiteľka, teraz už manželka, prišla spolu s ním, aby nám spoločne zaspievali dojemnú pieseň Uspávanka. „Sny si treba plniť, ísť za nimi a tešiť sa všade a zo všetkého,“ to je odkaz, s ktorým sa s nami Braňo lúčil. Podujatie bolo realizované vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia v rámci projektu Knižnica – priestor na zábavné získanie vedomostí a upevňovanie zručností.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa