14 C
Zilina
19. júna 2024

Andrea Hellová má vlastného modrého motýľa

Mladá talentovaná výtvarníčka Andrea Hellová je absolventkou Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline a študentkou Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde prvý rok študuje maľbu a grafiku. Je neuveriteľne tvorivá, snaživá, čo potvrdil aj akademický maliar Stanislav Lajda, Andrein bývalý učiteľ kresby a kurátor jej výstav.

Hoci sa menšia výstava tejto žilinskej výtvarníčky Modrý motýľ v priestoroch Nadácie ŽSK pre podporu rodiny v Žiline práve končí, ďalšia na seba určite nenechá čakať. „Vo svojej tvorbe sa snažím nadväzovať na nehmotné hodnoty a to, čo je pre nás v živote pekné a dôležité. Modrý motýľ mi prišiel ako zaujímavá symbolika, pretože aj napriek tomu, že je hmatateľný, nemôžeme ho uchopiť,“ vysvetľuje Andrea Hellová názov komornej výstavy.

Návštevníci na nej mohli vidieť väčší obraz Stopy v piesku zo série zameranej na plynutie času v našom vnútri a vo vonkajšom svete. Cyklus Modrý motýľ je séria menších obrazov, autoportrétov, portrétov priateľov či obrazov, ktorých názov navodzuje, čo má človek na nich hľadať, pretože to na prvý pohľad nie je zrejmé.

„Andrejkin umelecký vzostup si všímam od 2. ročníka na strednej umeleckej škole, kde som bol jej učiteľom kresby. Učil som veľa žiakov, ale talentov, ktoré si človek zapamätá a chce o nich vedieť aj po ukončení školy nie je veľa, napočítal by ich na prstoch jednej ruky,“ hovorí Stanislav Lajda.

„Korona väčšine ľudí uškodila, no jej určite prospela. Začal som si všímať, že rušné školské prostredie jej akoby prekáža, ale doma, počas dištančného štúdia sa na tvorbu mohla sústrediť. Kým ostatní nestíhali, ona mala vždy pripravených množstvo zaujímavých prác,“ dodáva bývalý učiteľ a dnes aj kurátor jej výstav Stanislav Lajda.

Andrea začala okrem maľovania robiť plastiku, grafiku, číta o umelcoch, má výnimočný prehľad o svete umenia a ide si svojou jedinečnou cestou. Má svojho vlastného modrého motýľa. Vytvára akési „rajské svety“, kde sú ľudia poprepájaní s prírodou, bežnými i exotickými zvieratami vo vzácnej symbióze. „Andrea pôsobí nesmelo a ticho, no v umeleckom prejave je veľmi dravá a emočná. Verím, že prinavráti ľuďom hodnotu kvalitného maľovaného obrazu v modernom storočí,“ dopĺňa charakteristiku talentovanej výtvarníčky Stanislav Lajda.

„Chcem predznamenať, že na budúci rok si pripomíname 200. výročie prvého vydania  diela Slávy dcéra básnika Jána Kollára. V Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine sme sa rozhodli, že urobíme veľkú výstavu venovanú práve tomuto výročiu a tomuto dielu a že niekoľko vybraných klasických sonetov bude ilustrovať mladý výtvarník / výtvarníčka a naša voľba padla na Andrejku. Teším sa na to, čo všetko pri tejto príležitosti vznikne,“ povedal na záver finisáže Igor Válek zo Slovenskej národnej knižnice v Martine.

Výstava Andrea Hellová Žilina 2023
Výstava Andrea Hellová Žilina 2023

Výstavy Andrey Hellovej

Hľadanie svetla, Hrad Strečno (2022)

Vzostup svetla, Dom umenia Piešťany (2023)

Modrý motýľ, Nadácia pre podporu
rodiny Žilina (2023)

Sacroexpo, Incheba Bratislava (2023)

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa