14 C
Zilina
19. júna 2024

Žiadna pomoc, žiadny rozvod

Akési štúdie v severských krajinách vraj dokázali, že najväčšou príčinou rozvodovosti je, keď sa muži začnú ženám starať do domácnosti, kuchyne, respektíve, keď im začnú po rokoch nečinnosti pomáhať. Divné, že to nie je aj najčastejšia príčina násilnej trestnej činnosti. Možno aj je, len sa o tom nestihla urobiť štúdia.

Nuž, pravdou je, že teraz je programov o varení viac ako predpovedí počasia. A začali v nich variť aj chlapi! A to, ako varia chlapi, chlapov pozerať baví. Odrazu objavili nový svet – zistili, že polievka sa mieša varechou, že existujú zapekacie misy, ktoré v rúre neprasknú, že niektoré druhy korenín sa do pudingov jednoducho nehodia. A tých somarín, čo v tejto súvislosti naobjednávajú z Číny! Samozrejme preto, aby nám uľahčili prácu v kuchyni, lebo oni teoreticky veľmi dobre vedia, čo obnáša. Skvelých pomocníkov ako je držiačik na hrniec v podobe silikónového pandrláčika obeseného na hrnci, aby naň nedoľahla pokrievka a jedlo nevykypelo. Alebo skvelý otvárač na víno, ktorým kým bez návodu víno otvoríme, tak nás naň prejde chuť. Pre nás je to ale opäť nová výzva v kuchyni. V záujme domáceho prímeria okázalo vystaviť tieto predmety, v zmysle „ako som bez nich doteraz mohla existovať!“ Potom ich ale pozvoľna prestať používať, ešte pozvoľnejšie začať schovávať a keď sa na ne pozabudne, veľmi rýchlo nimi uľahčiť život napríklad v charite. Otázka pri pečení miliónteho koláča: „Nedostalo sa ti do tých bielkov trochu žĺtka? Lebo potom ten sneh nevymiešaš,“ tak to je zaručený spúšťač ako pre abstinujúceho alkoholika punčový rez. Roztrasie vám vnútornosťami aj rukami, a tak misku so snehom vytrhnem z náručia pákové robota a domiešam ho ručne, aby som tento tras zmysluplne využila. Keď ich obľúbení gastro guruovia hovoria o tom, že cibuľku pri restovaní treba miešať a ešte predtým je dobré ju pokrájať a dať na rozpálený olej, že okrem mletej papriky, čierneho mletého korenia a soli existujú minimálne ďalšie dva druhy korenín, tak ani nedýchajú.  

Tieto programy sú však pre vzájomné spolunažívanie absolútne nevhodné. Pokiaľ váš partner nevarí od úplného začiatku spoločného zdieľania jednej domácnosti a objaví tieto sklony až po niekoľkých rokoch a po sledovaní spomenutých náučných relácií, navyše vám svoje výtvory začne servírovať, ba až vnucovať, nedovoľte mu to. Môžu v ňom totiž vzbudiť falošné predstavy o tom, že má výnimočný kuchársky talent a začne sa vám sťahovať do kuchyne. A vy sa stanete len ďalším číslom v štatistike severského výskumu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa