18.7 C
Zilina
14. júla 2024

DOGMAN

DAV PILKEY

Najlepšia kniha o psohlavom policajtovi, akú kedy kto napísal.

Georgova prababka

….

Fakt psina!!

Haroldov dedko

….

Dnes už detské knihy nie sú len zbierky starých príbehov od Dobšinského, z ktorých sa kdejaký dospelý ešte strháva zo sna a ani päť kilové encyklopédie o dejinách stratených civilizácií. Dnes nájdu deti v kníhkupectve aj superzábavné, vtipné, komiksové knihy, ktoré sa neboja popustiť uzdu detskému slovníku a humoru.

Jednou z nich je aj komiksový spin-off Dogman amerického spisovateľa a ilustrátora Davida Pilkeyho (1966). Toho ku kresleniu a tvorbe komiksu priviedla diagnostikovaná dyslexia a hyperkinetická porucha pozornosti a aktivity známa ako ADHD.

Ako to už tak býva, v škole to nemal ľahké a nepochopený učiteľmi, musel neraz tráviť vyučovanie na chodbe. Tu však mladý Dav nezaháľal a školská chodba s blikajúcimi neónkami sa stala jeho dielňou. A práve tu uzreli svetlo sveta jeho komiksoví hrdinovia DogmanKapitán Bombarďák (orig. Captain Underpants). Tie však potom na dlhé roky zostali pred verejnosťou ukryté v zásuvke.

Na vysokej škole sa už Dav stretol s väčším pochopením a podporou. Motivovaný sa rozhodol napísať knihu pre deti s názvom World War Won, s ktorou v roku 1986 vyhral celonárodnú súťaž spisovateľov a ilustrátorov. A potom sa už veci začali hýbať správnym smerom.

Jeho veľké komiksové dielo The Adventures Of Super Diaper Baby sa dokonca stalo bestsellerom v rebríčkoch USA Today a New York Times (2002).

A čo náš DOGMAN?

V roku 2016 sa už mierne prešedivelý Dav Pilkey pozrel do svojej detskej zásuvky a Dogman sa zrodil druhý krát. S pôvodným detským rukopisom, grafickou úpravou a zmyslom pre absurdný humor išiel Dogman do tlače a stojí to za to!

„Pri Dogmanovi budete zavýjať od smiechu, škrabať sa od napätia a šúchať si od radosti zadok po koberci.“

Rovnako ako iní komiksoví superhrdinovia je aj Dogman hrdina, na ktorého šarme čas nič neubral. Dogman ako miestny superpolicajt čelí zločinným nepriateľom. V štyroch čiastočne na seba nadväzujúcich epizódach sa predstaví celý rad vtipných postáv: Arcizáporák kocúr Pico, Obrí silák Tacoman Felipe či Robošéf – pomocník diabolskej Starostky.

Všetka česť. Komiks Dogman je aj napriek svojmu veku stále svieži a ľahký. Humor je príjemne infantilný, no nie plytký. Ukrýva v sebe životné posolstvá, ktoré každý rodič určite ocení. Pilkeyho hra so slovami mi dynamikou a štýlom pripomínajú tvorbu Kristy Bendovej, autorky Osmijankových rozprávok. Je plná slovných hračiek, novotvarov a prešmyčiek. Ilustrácie sú autentické a svojou triviálnosťou neraz rozosmejú. A to je klúč k úspechu.

Verím totiž, že Dogman dokáže nejedno dieťa nielen pobaviť, ale aj inšpirovať k tvorbe vlastných bláznivých komiksov.

https://www.martinus.sk/1040681-dogman/kniha

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa