14 C
Zilina
19. júna 2024

Víkend otvorených parkov a záhrad v Žiline a Martine

Cieľom  podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad je priblížiť krásu, ako aj šíriť myšlienky aktívnej ochrany a kvalitnej údržby našich parkov a záhrad!

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Od roku 2018 sa na podnet Rady Európy začali organizátori podujatí, ktorých cieľom je prezentovať hodnoty parkov a záhrad spájať pod hlavičkou spoločnej európskej iniciatívy „Rendez-vous aux jardins“, ktorého hlavným koordinátorom je Ministerstvo kultúry Francúzskej republiky.

Podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou tejto medzinárodnej iniciatívy prezentujúce slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Pre každý ročník sa vyberá spoločná európska téma. Tento rok je to  „Päť zmyslov v záhrade“.

ŽilinaBudatínsky park

Do XVI. ročníka podujatia sa zapája aj Považské múzeum, ktoré pripravilo program na sobotu, 1. júna 2024.

Podujatie začína v sobotu o 10.00 hod. divadelným predstavením pre deti Na skok – Divadlo RosArt z Ružomberka, pokračuje o 13.00 hod. komentovanou prehliadkou parku s botaničkou Květou Kickovou a o 14.00 hod. sa návštevníci môže potešiť koncertom Slávky Tkáčovej so svojou skupinou.

Vstup na podujatie je voľný.

Martin – Muzeálna záhrada pri Slovenskom národnom múzeu

Podujatie odštartuje v piatok, 31. mája o 18.00 hod. koncertom česko-slovenskej hudobnej formácie Baron Haze. Baron Haze, na čele so speváčkou Simonou Hulejovou, je fúziou rôznych žánrov ako worldmusic, progressive soul a jazz. Harmonické postupy sú moderné s využitím mnohých modálnych a jazzových prvkov. Okrem línie spevu, ktorá je dominantná, dostávajú priestor aj inštrumentalisti využívajúci prvky improvizácie. Baron Haze bol ocenený Slovenskou jazzovou spoločnosťou a cenou SOZA za autorskú skladbu Stepping into the light. Koncert je spolufinancovaný z Fondu na podporu umenia.

Počas prvej júnovej soboty 1. júna si budete môcť vychutnať komentované prehliadky, na ktorých Vás zoznámime s históriou deväťdesiatročnej muzeálnej záhrady pri Slovenskom národnom múzeu v Martine a s jej rastlinnými obyvateľmi. Komentované prehliadky sa budú začínať o 12.00, 14.00 a 16.00 hod.

Okrem toho budete môcť obdivovať mäsožravé rastliny, orchidey či kaktusy na predajnej výstave. Ich pestovatelia Vám dajú dobré rady pri ich pestovaní. Na podujatí nájdete aj predajnú výstavu preparovaného hmyzu a motýľov či výstavu hornín a minerálov. Budete môcť spoznávať aktuálne kvitnúce rastliny a od bylinkárok si budete môcť kúpiť aj rastlinné produkty.

Pre najmenších návštevníkov budú pripravené tvorivé dielne a aktivity, o ktoré sa postará OZ Turiec pre deti.

Poznáte burzu rastlín – tzv. plant swap? Pri výmene rastlín môžete obohatiť svoju domácu flóru o nové kúsky, ktoré si môžete vymeniť s ostatnými návštevníkmi.

Parky a záhrady sú neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou nášho života. V dňoch 31. 5. – 2. 6. 2024 pozýva hlavný organizátor podujatia Národný Trust n. o. na prechádzky a návštevu do viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa