Žilinská univerzita Žiline (UNIZA) vybrala a ocenila z tisícov záverečných prác svojich študentov sedem najlepších. Či už ide o model predikcie správania sa zákazníkov, novú technológiu v biomedicíne, bezpečnú výmenu dát medzi webovými aplikáciami a mobilnými zariadeniami alebo návrh modernej stavby, ich práce spájajú špičkovú technológiu s kreatívnym myslením. Tieto záverečné projekty ukazujú, ako inovatívne nápady môžu zlepšiť biznis, zdravotníctvo či architektúru, no predovšetkým svet, v ktorom žijeme.
„Počas písania práce som sa zdokonalila v analýze dát a komunikácii so spoločnosťou. Vďaka tomu som si takmer okamžite po skončení štúdia našla prácu, ktorá ma baví,“ hovorí Radoslava Stančeková z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov (FPEDAS UNIZA). Cieľom jej diplomovej práce Predikcia odchodu zákazníkov ku konkurencii bolo vytvoriť model, ktorý dokáže predikovať odchod zákazníkov a kvantifikovať náklady a prínosy ich udržania. „Nevzdávajte sa a vyberte si aj ťažšiu cestu, pretože máte možnosť využiť pomoc vzdelaných a ochotných profesorov. Ja osobne som vďaka podpore docentky Švábovej a konzultanta zo spoločnosti vytvorila prácu, na ktorú som hrdá,“ doplnila Ing. R. Stančeková.
„Pokiaľ je človek trošku šikovný a zvedavý, časom dokáže veci o ktorých si myslí, že na nich nemá,“ hovorí Ján Šeleng z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA). Ján získal ocenenie za svoju diplomovú prácu s názvom Vyšetrovanie efektivity venóznej svalovej pumpy s využitím fotopletyzmografického zobrazovania. Cieľom jeho práce bolo pomocou relatívne novej technológie určiť efektivitu odtoku žilovej krvi v dolnej končatine počas vykonávania svalovej práce. Výsledkom sú nové parametre, ktoré dokážu popísať dynamiku prúdenia žilovej krvi a odhaliť patologické stavy ako chlopňová nedostatočnosť či žilová obštrukcia. „Pod vedením môjho školiteľa som sa veľmi veľa naučil, vrátane komunikácie s medzinárodnými kolegami a prezentácie výsledkov. Aj keď ľutujem, že som nevyužil možnosť vycestovať do Aachenu, plánujem pokračovať v tejto problematike počas doktorandského štúdia na našej univerzite,“ doplnil Ing. Ján Šeleng.
„Nenechajte sa odradiť prekážkami, venujte sa detailnému plánovaniu a konzultáciám s odborníkmi a vždy hľadajte inovatívne riešenia,“ odkazuje študentom Matúš Kudlej zo Stavebnej fakulty (SvF UNIZA). Vo svojej diplomovej práci HOTEL vypracoval projektovú dokumentáciu pre moderný hotel v Žiline, vychádzajúci z architektonickej štúdie, ktorú aj sám navrhol. Tento osemnásťpodlažný hotel s jedným podzemným podlažím ponúka unikátny osemuholníkový pôdorys, reštauráciu, podzemné parkovisko a panoramatické výťahy aj z presklených výťahov. „Hlavnou motiváciou pre mňa bolo vytvoriť budovu, ktorá je esteticky príťažlivá, funkčná a ekologicky udržateľná, pričom práca na projekte ma nadchla možnosťou skombinovať kreativitu s technickými znalosťami,“ povedal Matúš, ktorého práca bola vybraná pre ocenenie najmä pre jej inovatívny prístup k dizajnu a dôraz na detailnú projektovú dokumentáciu. Ing. Matúš Kudlej plánuje pokračovať v oblasti architektúry a projektovania.
„Vyberajte si praktické práce – sú nielen lepšie hodnotené, ale aj zaujímavejšie a viac vás budú baviť. Nebojte sa vymyslieť si vlastnú tému, ktorá súvisí s vaším oborom, a konzultovať ju s odborníkmi aj profesormi,“ hovorí Damiána Šimčeková z Fakulty bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA). Damiána získala ocenenie za diplomovú prácu Skúmanie vplyvu parametrov obuvi a geometrických rozmerov chodníčka bipedálnej lokomócie pre potreby trasológie. Cieľom jej práce bolo identifikovať najpresnejšie matematické modely na predikciu výšky páchateľa trestného činu. Práca priniesla nové matematické modely a edukačnú pomôcku, ktorú možno využiť pri vyučovaní na FBI UNIZA (online kalkulačky pre predmet Kriminalistika). Online kalkulačka k je verejne prístupná a využiteľná v praxi. „Fascinuje ma, ako sa poznatky z biológie, fyziky a matematiky spájajú do predikcie výšky osoby na základe individuálnych znakov kráčania. Zo stôp bosých chodidiel môžeme dokonca určiť váhu osoby. Všetky tieto informácie z miesta činu skladajú obraz o páchateľovi, vrátane jeho fyzických aj behaviorálnych čŕt,“ povedala Ing. Damiána Šimčeková.
„Nebojte sa pustiť do niečoho veľkého a neznámeho. Postupujte po malých krokoch, je to proces, v ktorom musíte byť trpezliví a vytrvalí,“ odkazuje Zuzana Žillová z Fakulty riadenia a informatiky (FRI UNIZA) študentom. Jej diplomová práca Zabezpečený prístup do webových aplikácií cez mobilné zariadenia bola ocenená za inovatívne riešenie bezpečnej výmeny dát medzi webovými aplikáciami a mobilnými zariadeniami. Hlavným prínosom je umožnenie bezpečného prístupu zamestnancov do internej siete spoločnosti prostredníctvom mobilných zariadení. „Do budúcna plánujeme rozšíriť tento projekt, ponúknuť ho širšiemu spektru zákazníkov a integrovať nové funkcionality. Verím, že tým prinesiem úžitok spoločnosti a budem hrdo reprezentovať svoju alma mater FRI UNIZA,“ dodala Ing. Zuzana Žillová.
„Sám vďačím čítaniu kníh za to, že som si dokázal za relatívne krátky čas osvojiť ukrajinčinu a ruštinu na vyššej úrovni než akýkoľvek iný jazyk, ktorému som sa v minulosti roky venoval v rámci formálneho školského vzdelávania,“ hovorí Mgr. Jakub Zelina z Fakulty humanitných vied (FHV UNIZA), ktorý viac ako dva roky pracuje v oblasti pomoci ľuďom z Ukrajiny. V diplomovej práci Potenciál strojového učenia pri predikcii čitateľskej náročnosti slovenského textu z perspektívy ukrajinského čitateľa sa zameral na vývoj nástroja, ktorý by automaticky odhadoval náročnosť slovenských textov pre ukrajinských čitateľov. Tento výskum ponúka významné možnosti pre integráciu Ukrajincov do slovenskej spoločnosti, najmä pre zlepšenie ich jazykových schopností cez vhodné textové materiály.
V diplomovej práci Porovnanie akumulácie vybraných prvkov v riasach a siniciach v horskom toku Javorinka Jakub Tuchyňa z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie v Tatranskej Javorine (VÚVB UNIZA) vyhodnocoval správanie sa prvkov v rôznych ročných obdobiach a lokalitách horského potoka. Cieľom bolo určiť, ktorý druh rias alebo siníc má lepšie bioakumulačné schopnosti pre ďalší výskum. Tieto objavy poskytujú dôležité údaje pre pochopenie znečistenia vodného prostredia a ukazujú potenciál rias a siníc ako nástroje na odstraňovanie ťažkých kovov. „Diplomovú prácu som zvládol samostatne, od terénneho výskumu až po laboratórne analýzy a písanie textu. Rozsiahla diskusia a preštudovanie množstva literatúry mi umožnili vytvoriť objektívny a komplexný výstup, na ktorý som skutočne pyšný, “ doplnil Mgr. Jakub Tuchyňa, ktorý plánuje pokračovať vo výskume v rámci PhD. štúdia v Innsbrucku, kde sa zameria na prvky uvoľňujúce sa z topiacich sa ľadovcov.
Viac na: http://www.uniza.sk