14 C
Zilina
19. júna 2024

Slovenskí musheri zlatí aj strieborní

Spomedzi 900 účastníkov z celého sveta sa viacerí slovenskí musheri z 22-člennej výpravy vracajú so svojimi psíkmi domov ovenčení zlatom i striebrom. V nemeckej Leipe sa 28. – 29. 10. 2023 konali Majstrovstvá sveta Medzinárodnej canicrossovej federácie (ICF) v psích záprahoch s jedným psom (individuálnom mushingu).

„Čo sa trate týka tak 4,2 km dlhá lesná cesta bola plná technických pasáží, ktoré nám navyše skomplikoval dážď a trať bola oba dni naozaj klzká a rozbahnená. Všetci pretekári však bojovali najlepšie, ako vedeli. Výsledkom ich snaženia je to, že sme domov priniesli viacero medailí,“ povedala Sabína Šálová z Musher klubu Lučenec. V canicrosse žien zlato získala Lucia Pelikánová so psíkom Akimom a v bikejöringu mužov Marcel Dučák s Ninom. Obaja obhájili cenné kovy z vlaňajšieho svetového šampionátu ICF vo francúzskom Pledrane.

Slovenská výprava vybojovala aj dve strieborné medaily – v kategórii kolobežka ju získal Brabislav Sedilek – veterán 1 – s Togom a Štefan Šterk – veterán 2 – so psíkom Lucifer. „Navyše naša ženská bežecká štafeta získala taktiež zlato a mužská zmiešaná štafeta (cc,bkj, SC) rovnako domov nesie zlato,“ dodáva Sabína Šálová. Výsledkovú listinu si môžete pozrieť tu: https://my.raceresult.com/256846/results

Dodajme, že 14-členná výprava bude Slovensko reprezentovať aj na Majstrovstvách sveta psích záprahov v českých Abertamoch, ktoré sa uskutočnia budúci týždeň 9. – 12. 11. 2023. Ako nás informoval dlhoročný chovateľ severských psov Ondrej Šulka z Kysuckého Lieskovca, na práve skončených majstrovstvách v Leipe súťažili najmä plemená psov, ktoré boli vyšľachtené pre preteky psích záprahov, na nastávajúcich majstrovstvách v Abertamoch to budú čistokrvné plemená severských psov – aljašský malamut (USA), sibírsky husky (USA), grónsky pes (Grónsko), kanadsko-eskimácky pes (USA), a samojed (Rusko). Štatút a dohľad nad týmito plemenami majú jednotlivé uvedené štáty a Medzinárodná kynologická federácia FCI.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa