14 C
Zilina
19. júna 2024

Prevratná novinka v liečbe rakoviny prsníka

Aj pri súčasnom medicínskom pokroku je rakovina prsníka stále strašiakom mnohých žien. Pacientky sa väčšinou, okrem operácie, rádioterapie a prípadnej hormonálnej či biologickej liečby, v závislosti od druhu nádora, nevyhli ani obávanej chemoterapii.

V súčasnej dobe sa na to, či pacientka potrebuje alebo nepotrebuje pooperačnú chemoterapiu, používa test Oncotype DX, ktorý je známy vo viacerých krajinách po celom svete. Pri včasnej diagnostike ochorenia a použití tohto testu sa môže časť žien chemoterapii vyhnúť. Nevýhodou tohto testu je jeho vysoká cena (stojí takmer 4 000 eur), nie všade ho preplácajú poisťovne a na výsledok si počkáte mesiac alebo aj viac.

„Predstavte si, že toto všetko sa dá zlepšiť a výsledok testu by mala pacientka alebo onkológ do niekoľko sekúnd, za „iba“ 50 EUR a bol by dostupný pre všetkých a všade. A na to nám poslúžila umelá inteligencia. Dali sme hlavy dokopy, vedci z Nemecka, USA, Talianska a my z MultiplexDX a spoločne sme vyvinuli test, ktorý využíva AI. Tá dokáže nahradiť Oncotype DX (s 95% presnosťou) použitím len histologického obrázku (ten je dostupný z každej biopsie). Ide o veľký objav, ktorý by zásadne pomohol onkológom a mnohým pacientkam,“ hovorí vedec Pavol Čekan.

MultiplexDX o tomto novom teste napísali aj vedecký článok, ktorý je momentálne v recenznom procese v Nature Medicine. Bol by to veľký úspech aj pre našu krajinu a slovenských vedcov, ak by sa podarilo tento test využívajúci AI plošne nasadiť po celom svete.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa