27.4 C
Zilina
22. júla 2024

Leporelom to začína

Marta Galewska Kustra – Kubko sa učí rozprávať

Viete, čo odlišuje ľudí od iných tvorov na našej planéte? Dar reči. Už od maličkého malička deti sledujú naše ústa a snažia sa imitovať, čo z nich vychádza. Niekedy aj na naše vlastné prekvapenie.

Pre deti je naša prítomnosť a zrkadlenie evolučnou prirodzenosťou. Pre nás je zase prirodzené deti niečo učiť. Najprv také tie základné zručnosti, ako je výmena rezervného kolesa, jazda na bicykli, ale vlastne ešte predtým sa hodí, naučiť deti rozprávať. Najideálnejšie čím skôr, aby sme potom mohli pre zmenu prosiť nech už toľko nerozprávajú. Ale o tom neskôr.

Spoločné pozeranie kníh je pre deti súčasťou hrania a pre nás dospelých skvelá príležitosť tráviť s nimi užitočný čas pre ich rozvoj.

Aká by mala byť kniha pre najmenších? Hravá a chytrá. A vlastne ešte odolná.

A presne taká je kniha z pera Marty Galewskej Kustra – Kubko sa učí rozprávať (pre zaujímavosť v češtine sa hlavný hrdina volá Péťa a v poľskom origináli Pucio). Na úvod nám autorka venuje, zopár užitočných tipov a trikov, ako s knihou správne pracovať a s deťmi popritom rozprávať. Marta Galewska Kustra tu čerpá zo svojich bohatých skúseností z logopedickej praxe a pôsobenia na pozícii odbornej asistentky v Akadémii špeciálnej pedagogiky vo Varšave.

Kniha je určená nám dospelým ako sprievodcom, ale primárne malým čitateľom, ktorí si ešte len osvojujú prvé hlásky a vnímajú citoslovcia a zvuky vo svojom okolí. Kniha, lepšie povedané leporelo, obsahuje až 40 strán plných jemných ilustrácií v pastelových farbách od talentovanej ilustrátorky Joanny Klos.

Kubko sa učí všetko v príbehoch so svojou rodinou, starými rodičmi a psíkom. Jednoducho pozorovaním vecí okolo seba, presne tak ako aj naše deti. V knihe sa objavuje celá škála slov a zvukov dôverne známych, ale aj nových, prekvapivých. Viete napríklad ako robí električka? Že nie? S Kubkom sa to dozviete a k tomu viac ako 60 iných citosloviec, ktoré rozšíria zvukomalebné obzory nielen tých najmenších doma.

Kubko sa učí rozprávať je určená pre deti okolo 12 mesiaca života a z rodičovskej, edukatívnej, ale aj detskej stránky je určite skvelou voľbou.

Na prvú knihu o Kubkovi, nadväzujú potom aj ďalšie časti zamerané na nové pokroky a zábavu detí:

Kubko hovorí prvé slová

Kubko a rečové cvičenia

Kubko na prázdninách

Martinus odporúča: https://www.martinus.sk/?uItem=706587

                                                                                                                                                

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa