14 C
Zilina
19. júna 2024

Jaternice tiahnu na Paríž

Francúzska spisovateľka a prekladateľka Clementine Beauvais (1989) napísala už mnoho kníh pre deti a mládež ocenených kritikmi aj čitateľmi. Jedným z bestsellerov sa stala aj kniha so slovenským názvom Jaternice tiahnu na Paríž (v origináli z roku 2015, Les Petites Reines).


„Humor je vždy trochu obrana proti osudu, viac psiny sa rodí z nespokojnosti, než z blahého a spokojného ducha.“  Karel Čapek


Kniha Jaternice tiahnu na Paríž je príbeh o tom, ako zvládnuť nátlak a posmech okolia. Ako vziať život do vlastných rúk a pomôcť pritom aj iným. A prečo je úsmev a odpustenie silnejšie ako hnev a nenávisť. Toto je veselý príbeh o vážnej téme a mladej stredoškoláčke Mirielle Laplanchovej.


„Tak a je to, výsledky sú na Facebooku: som tretia, bronzová jaternica. Som trocha v rozpakoch. Ako dvojnásobná miss Jaternica som sa cítila neporaziteľná, no mýlila som sa.“

Pätnásť a pol ročné dievča, pre ktorú občas škola býva bojiskom, sa práve dočítala, že už nie je dvojnásobnou miss Jaternica a prepadla sa v online ankete svojho škodoradostného spolužiaka na tretie miesto. Mohla by sa zavrieť doma a plakať do vankúša. Alebo vyzbrojená svojím vrodeným zmyslom pre humor a francúzskym sarkazmom ísť tejto „prehre“ naproti.

Mirielle a jej nové kamarátky, aktuálna miss Jaternica Astrid a prvá vicemiss Hakima, vymyslia skvelý plán ako s týmto nevyžiadaným titulom naložiť a vyvrátiť všetky predsudky okolia. Dokázať, že aj keď s nadváhou, ale veľkým odhodlaním sa dajú robiť obdivuhodné veci. Oprášia svoje bicykle a vydajú sa na dlhý výlet zo svojho malého provinčného mestečka Bourg-en-Bresse priamo do srdca Francúzska, do Paríža.
Prečo práve Paríž? A prečo je nutné tam prísť 14.júla? To sa dozvieme počas zábavnej cesty plnej nečakaných zážitkov, nástrah prírody, ale aj srdečných stretnutí.

Hľadá sa hrdina

Autorka vie presne koho chce žánrom osloviť a je tomu prispôsobený aj jazyk plný neologizmov, ako aj celkový tón knihy. Čerpá zo svojich vlastných skúseností z obdobia dospievania, uvedomujúc si krehkosť a zraniteľnosť detských duší.
Jaternice tiahnuce na Paríž jemne poodhaľujú oponu zákulisia šikany na školách, body shamingu a zradnosti sociálnych sietí. No zostávajú stále ľahko čitateľnou a vtipnou knihou s pozitívnym odkazom pre mladú generáciu.
Mirielle, Astrid a Hakima majú vďaka svojej (ne)obyčajnosti potenciál, stať sa inšpiráciou a hrdinkami pre mnohé dievčatá a chlapcov počas dospievania. Rovnako však môžu byť aj pre nás dospelých oknom do vnútorného sveta detí.

https://www.martinus.sk/712887-jaternice-tiahnu-na-pariz/kniha

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa