12.9 C
Zilina
29. mája 2024

Vesmírny týždeň – všetko, čo o vesmíre neviete a chceli by ste vedieť

Krajská knižnica v Žiline, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, usporiadala minulý rok pri príležitosti 50. výročia poslednej misie na mesiac Vesmírny týždeň. Pre vysokú návštevnosť a priaznivé ohlasy účastníkov aktivít Vesmírneho týždňa sa bude od 13. do 17. mája 2024 konať jeho druhý ročník, tentokrát pod záštitou Amerického centra Žilina. Keďže 16. máj je Medzinárodným dňom svetla, tohtoročný vesmírny týždeň sa nazýva Svetlo noci a bude sa počas neho rozoberať aj téma svetelného znečistenia.

Týždeň začne v pondelok 13. mája o 17.00 hod. prednáškou Vesmírne desatoro doc. RNDr. Rudolfa Gálisa, PhD. Predstaví vám na nej desať fascinujúcich faktov o vesmíre, od jeho rozpínania až po reliktové žiarenie.

Ďalší odborník na vesmír, RNDr. Stanislav Kaniansky, vás prevedie najnovšími objavmi a teóriami o živote vo vesmíre vo štvrtok 16. mája o 17.00 hod. prednáškou Na prahu objavov mimozemského života.

Aj tento rok vám v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline bude k dispozícii mobilné planetárium v priestoroch knižnice. Rodičia s deťmi od 4 rokov sa môžu vydať na interaktívnu cestu vesmírom spolu so zvieracími kamarátmi s názvom So zvieratami o vesmíre. Z dôvodu obmedzenej kapacity je nutné vopred sa na podujatie prihlásiť.

Mobilné planetárium bude k dispozícii aj pre záujemcov od 13 rokov. Temná strana svetla  je názov filmu o svetelnom znečistení a jeho vplyve na životné prostredie. Aj tu je potrebné sa do planetária vopred prihlásiť.

Počas celého týždňa bude tiež možnosť vyskúšať si VR okuliare a ponoriť sa tak do sveta virtuálnej reality. K dispozícii budú od 15.30 do 17.30 hod. v Americkom centre. Vítaní sú všetci záujemcovia od 13 rokov.

Pre milovníkov spoločenských hier budú popoludnia Hrajme sa s vesmírom, kde si môžete prísť zahrať hry s vesmírnou tematikou každý deň od 15.00 do 17.00 hod. na detskom oddelení knižnice. Tieto stretnutia sú organizované v spolupráci so spoločnosťou Albi a budú vedené špecialistom na spoločenské hry.

Na prízemí knižnice bude prístupná výstava venovaná americkému astronautovi slovenského pôvodu, ktorý trikrát letel do vesmíru, vrátane misie Apollo 17 na Mesiac s názvom E.A. Cernan – posledný človek na Mesiaci. Súčasťou výstavy bude tiež vesmírny oblek, ktorý nám zapožičalo Kysucké múzeum v Čadci.

Vesmírny týždeň ukončíme v piatok 17. mája Pozorovaním Slnka prostredníctvom profesionálnych astronomických ďalekohľadov pred budovou knižnice. Môžete sa pridať medzi 15.00 a 17.00 hod.

Veríme, že týždeň Svetlo noci vám prinesie nezabudnuteľné zážitky a nové poznatky. Pre viac informácií a prihlasovanie do mobilného planetária navštívte webovú stránku knižnice alebo kontaktujte pracovníkov priamo v knižnici.

https://www.krajskakniznicazilina.sk

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa