1.3 C
Zilina
15. októbra 2024

Prírodné cintoríny – netradičná možnosť s hlbokým významom

Príbeh Funebry začal v roku 2017 založením Záhrady spomienok, prvého prírodného cintorína na Slovensku. Postupne sa ich aktivity rozšírili o spolupráce s inými mestami, o prednášky, workshopy, publikovanie článkov či tvorbu ekologických pohrebných produktov. Andrea Uherková, spoluzakladateľka prírodných cintorínov nám porozprávala, ako prebiehala ich cesta k realizácii tohto sna.

V čom sú prírodné cintoríny iné oproti klasickým cintorínom?

Prírodné cintoríny sú založené nielen kvôli ukladaniu popola zosnulých a kostrovému pochovávaniu, ale aj za účelom ochrany prírodných stanovíšť. Tieto prírodné stanovištia sú buď existujúce, napríklad lesy a národné parky alebo vytvorené. Takýmto vytvoreným miestom je aj Záhrada spomienok vo Zvolene, kde sme vysadili trvalky, kríky a stromy. Prírodné cintoríny sa snažia posilniť biodiverzitu a vytvárať priestor pre život mnohých organizmov.

Čo predchádzalo jej založeniu?

Sme občianske združenie, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Jedným z našich pilierov je vzdelávanie smerom k ochrane životného prostredia. Snažíme sa tiež posilňovať biodiverzitu v mestách. V minulosti sme realizovali projekt Mestské včely, prinášali sme včelnice do miest a aj vďaka tomu sme mali s mestom Zvolen vybudovaný dobrý vzťah. Pociťovali sme potrebu vytvoriť priestor s rešpektom k prírode a inšpiráciou bol pre nás Les spomienok v Čechách, ktorý vznikol v Prahe, pár rokov pred nami. Páčilo sa nám, že aj cintorín môže slúžiť k ochrane prírody. Preto sme oslovili mesto Zvolen, že by sme chceli ako Živica takéto miesto vytvoriť, spravovať a aby bol v našej réžii. Mesto bolo tomuto nápadu naklonené a projekt sa podarilo v roku 2017 zrealizovať.

Aká bola reakcia okolia, čo hovorili ľudia, ktorí boli dovtedy zvyknutí na tradičné pochovávanie?

Reakcie ľudí boli lepšie, ako sme čakali. Za tých šesť rokov, čo fungujeme, sa neobjavili žiadne negatívne reakcie. Práve naopak, ľudia uvítali túto možnosť – alternatívu, ktorú si môžu vybrať, pokiaľ im nevyhovuje podoba tradičného cintorína s klasickými náhrobkami a dekoráciami, ktoré sú poväčšine umelé. Záhrada spomienok z diaľky nevyzerá ako klasický cintorín. Až keď človek príde bližšie, zbadá malé kamenné tabuľky s menami. Viacerým ľuďom sa páčilo, že to u nás nie je také ťaživé, ale vyberajú si nás aj kvôli obradnej stránke. Vytvárame pozostalým jedinečné spomienkové slávnosti a rozlúčkové obrady pod korunami stromov. Nie sú také neosobné, naopak, veríme, že majú  liečivý potenciál. Máme pozostalých, ktorí si u nás neukladajú popol, ale absolvujú iba rozlúčku. To je ďalšia rovina toho, čo robíme. Máme vytvorené obradné miesto s lavičkami, sviečkami a v prípade, že sa zosnulý pochováva na inom cintoríne, pohrebná služba ho tam po rozlúčke odvezie. Tých modelov, ktoré ponúkame, je mnoho. Robíme aj obrady v obradnej sieni, u niekoho na záhrade a naposledy sme robili spomienku v kaviarni. S niektorými pozostalými sme v pravidelnom kontakte aj preto, lebo Záhrada spomienok je komunitný priestor, o ktorý sa spoločne staráme. Často sa spolu zúčastňujeme záhradných prác – upravujeme záhony či sadíme nové rastliny.

Prírodné cintoríny prevádzkujete zatiaľ vo Zvolene a v Košiciach. Aké máte plány do budúcna?

Pomáhame so zakladaním cintorínov najmä na západnom Slovensku, kde spolupracujeme so samosprávami na ich realizácii, no zatiaľ sú len v štádiu dokumentácií. Participujeme na založeniach prírodných cintorínov, snažíme sa pomôcť záujemcom nájsť vhodné cesty. Dopyt po týchto službách je dostatočný. Myslím, že obavy obcí boli väčšie, ako sa ukázalo v praxi. Skoro každý človek, ktorý navštívil tieto miesta, bol nadšený, ale od samospráv je potrebná aj odvaha. Je dôležité, aby plochy pre prírodné cintoríny mali dostatočnú veľkosť, vyžadujú si veľkorysý priestor, s rešpektom k prírode. Prírodné cintoríny majú výhodu, že môžu byť súčasťou lesa, ako je napríklad Les spomienok v Košiciach. Obce však musia tento priestor začleniť do územného plánu. Môžu vyčleniť pozemky, ktoré sú pre klasické cintoríny nevhodné, avšak pre prírodné ideálne. Tieto cintoríny môžu vzniknúť na rôznych prírodných stanovištiach, ktorým dajú pridanú hodnotu.


 

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa