Karcinóm krčka maternice je piatym najčastejším nádorovým ochorením, ktoré je ročne diagnostikované približne u 500 žien na Slovensku. Viac ako 40 % prípadov sa diagnostikuje u žien do 50. roku života. Účinnými zbraňami sú primárna prevencia (očkovanie proti HPV vírusu) a skríning (cytologické vyšetrenie v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky). Pravidelným skríningom sa dá zabrániť až 9 z 10 prípadov tohto nádorového ochorenia. Január je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice, pripomína pacientska organizácia NIE RAKOVINE.
Čo je HPV vírus?
Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Vyskytuje sa nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Ohrození sú aj muži. Vírusy sa do tejto oblasti môžu dostať napríklad pri pôrode alebo vďaka orálnemu sexu. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, len niektoré z nich však môžu spôsobovať vážne ochorenia.
Ako sa chrániť?
Poznajte svojho sexuálneho partnera. Promiskuita je v tomto prípade veľkým rizikom.
Nepodceňujte prevenciu. Rakovina krčka maternice sa dá v súčasnosti zistiť aj v predrakovinovom štádiu, čiže je veľká šanca na vyliečenie. V ambulancii gynekológie sa robí v rámci prevencie cytologický test. V dnešnej dobe sú k dispozícii Pap test, HPV test a HPV DNA test. Informujte sa o možnosti diagnostiky vo svojej gynekologickej ambulancii. Nie každý test je rovnako kvalitný.
Zvážte očkovanie proti vírusom HPV. Zaočkovať sa môžete v ktoromkoľvek veku, ale najúčinejšie je očkovanie mladých ľudí pred začiatkom pohlavného života. Vtedy je ešte malá šanca, že sa dievčatá a chlapci s vírusom stretli a ich imunitná odpoveď je pomerne silná. Je dôležité vedieť, že HPV sa netýka iba žien, ale aj mužov, ich pohlavných orgánov, hlavy, krku a dýchacích ciest.
Očkovanie proti HPV je na Slovensku plne hradené z verejného zdravotného poistenia všetkým dievčatám a chlapcom vo veku od 12 do 14 rokov.
Dobré správy zo sveta
Nástroje, ktoré sa osvedčili vo Švédsku, Fínsku či Dánsku – čo sú podľa HPV Policy Atlasu z roku 2023 krajiny s najlepšou kvalitou primárnej a sekundárnej prevencie vo vzťahu k HPV infekcii – by mohli pomôcť zlepšiť situáciu aj na Slovensku.
Ďalšou inšpiratívnou krajinou je Austrália, kde 12 až 13-ročné dievčatá proti HPV očkujú od roku 2007 a chlapcov od roku 2013 s možnosťou doočkovania až do 26 rokov. V rokoch 2007 až 2016 sa tu miera detekcie prekanceróz krčka maternice vysokého stupňa (CIN2/3) znížila u žien vo veku:
- do 20 rokov o 66 %
- od 20 do 24 rokov o 44 %
- od 25 do 29 rokov bol zaznamenaný pokles
Odborníci predpokladajú, že vďaka očkovaniu, skríningu a kvalitnej liečbe by mohla Austrália v roku 2035 zaznamenať menej ako 4 prípady rakoviny krčka maternice na 100 000 žien.
Čo hovoria odborníci na Slovensku?
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI – pediater, imunológ, alergológ, prednosta Kliniky detí a dorastu UNM a JLF UK v Martine – pre pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE
Združenie NIE RAKOVINE prináša pomoc pacientom trpiacim týmto ochorenim.
Pre verejnosť pripravili osvetovú kampaň v spolupráci s odborníkmi, inštruktážne videá, ako aj zážitkové vzdelávanie pre mládež. Nápomocné informácie nájdete na webstránke pacientskeho združenia nierakovine.sk