14 C
Zilina
19. júna 2024

Ocenili vidiecke ženy – líderky

Hrušov – Od roku 1997 si 15. októbra pripomíname Svetový deň vidieckych žien. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne aktivity a podujatia zamerané na posilnenie postavenia a vzdelania vidieckych žien vo viac ako sto krajinách po celom svete. Slovensko je súčasťou tejto iniciatívy, a preto Vidiecky parlament, ktorého predsedníčkou je na Slovensku Mária Behanovská, organizuje od roku 2002 v tento deň konferenciu pre ženy a vyhlasuje výsledky súťaže Vidiecka žena roka – líderka. Nominované sú do nej ženy z vidieka s výnimočnými schopnosťami, ktoré svojou nevyčerpateľnou energiou, inšpiráciou, motiváciou, nadšením a nápadmi obohacujú život na vidieku. Záleží im na tom, aby sa ľudia neuzatvárali pred ostatnými, aby sa stretávali a aby „obec žila“. Jednoducho šíria dobrú náladu a inšpirujú ostatných. Preto v rámci osláv Svetového dňa vidieckych žien sú aspoň takto odmeňované morálne, ale aj rôznymi cenami šikovné vidiecke ženy – líderky. Tentokrát sa tak stalo 13. októbra v obci Hrušov v okrese Veľký Krtíš na konferencii Ženy do koča aj do voza.

Dovedna bolo v štyroch kategóriách – aktivistka, politička, podnikateľka a remeselníčka – nominovaných 20 žien. V kategórii aktivistka sa líderkou roka 2023 stala Renáta Koľšovská, ktorú nominoval starosta Župčian za mimoriadne aktívny prístup k spoločenskému dianiu v obci. Líderkou političkou sa stala Simona Víťazová Bohovicová z dedinky Brhlovce, nominovala ju mama. Hoci je srdcom stále doma a zapája sa do života v obci, reprezentuje ju aktívne aj v zahraničí. Líderkou roka medzi nominovanými podnikateľkami sa stala Ivana Necpalová z Čremošného, ktorú nominoval Karol Herian, dlhoročný riaditeľ Výskumného ústavu mliekarenského v Žiline za to, že dokázala úspešne zaviesť výrobu ovčích špecialít z vlastného chovu  na svojej farme Polun v Čremošnom. Líderkou remeselníčkou je za rok 2023 Katarína Sabová z Hrušova, ktorú nominovala sestra. Vyrába ľudové komponenty podľa dobových fotografií a rozhovorov so starším obyvateľstvom v čo najvernejšej kópii, tak, ako to bolo v minulosti.

„Ženy do koča aj do voza“, líderky z vidieka už Slovensko pozná. Nepochybne ich všetci máme okolo seba mnoho. Berieme ich ako samozrejmosť, aj to, že dokážu urobiť niečo viac, než sa od nich ako od žien očakáva. Robia to však rady a v prospech svojich obcí, kde sú neoddeliteľnou súčasťou spoločenského, kultúrneho či podnikateľského života. Nemožno oceniť všetky takéto ženy, no vaša pochvala či uznanlivý úsmev veľa nestoja a budú mať takmer rovnakú váhu.

Podobné články

Video

Svetové dni tento týždeň

Chystá sa